| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU! Cat timp traiesc/rezista spermatozoizii in uretra dupa ejaculare? Daca au trecut mai mult de 24 de ore, plus urinat de 4-5 ori, plus spalat, sunt sanse sa mai fie viabili? Multumesc, dau funda.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vorbim de baiat, sperma se elimina imediat odata cu urinarea. Deci nu sunt sanse sa ramana nimic pe uretra, cand se urineaza.
Daca urinezi si te speli dupa fiecare masturbare si partida sexuala, elimini orice sansa de a avea sperma pe uretra si orice sansa sa lasi fata insarcianta, sau sa faci infectii ale penisului.
Nu mai spun ca-i igienic sa faci toaleta completa dupa fiecare masururbare sau sex, prin spalarea organului si testiculelor, cu apa calda si sapun.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa 24 de ore de la ejaculare si 4-5 urinari, spermatozoizii nu mai sunt viabili.

| Floridori a răspuns:

Fara urinare, spermatozoizii rezultati in urma unei ejaculari traiesc in uretra maxim 4-5 ore.
In cazul in care barbatul urineaza dupa ejaculare, automat nu vor mai exista spermatozoizi viabili.

| Crackman a răspuns:

Sunt cazuri excepționale în care supraviețuiesc 7 zile dar media este doar de 72 de ore.

| Xpressurself a răspuns:

Spermatozoizii traiesc 5-7 zile si sunt produsi incontinuu. Cei ramasi in uretra sunt reabsorbiti de organism sau cel mai probabil eliminati odata cu urina.
Cate ore sau zile? Depinde... unii cateva minute, altii cateva ore in uretra. In uter sau in trompe mai multe zile cel mai probabil.
Nu ramai insarcinata chiar daca ejaculeaza in vagin atata vreme cat te speli si folosesti calendarul dar cel mai comun este sa termine oriunde in afara vaginului. Mai exista varianta in care barbatul se poate abtine sa ejaculeze.
Cea mai mare greseala e sa folosesti pilulele anticonceptionala si mai grav pilula de a doua zi.