| Codttne a întrebat:

Dupa o ejaculare cat timp mai traiesc spermatozoizii in uretra?
Mai sunt viabili daca trec cateva ore plus urinat?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spermatozoizii traiesc in uretra multe ore, PANA urinezi prima oara dupa masturbare/ ejaculare si atunci se elimina sperma ramasa pe uretra.
Da, sperma ramasa pe uretra dupa ejaculare este inca fertila si daca ai sex chiar si dupa cateva ore, se lichefiaza si se scurge in vaginul femeii, putand sa o lasi gravida.
De aceea este vital ca dupa masturbare/ejaculare sa: URINEZI si sa te speli cu apa si sapun pe penis si prin faldurile lui.

| Mda01 a răspuns:

După ejaculare, spermatozoizii pot trăi în uretra timp de câteva ore, în urină și în mediul acid al uretrei, majoritatea spermatozoizilor sunt inactivați și mor în decurs de câteva ore. Este puțin probabil ca spermatozoizii să fie viabili pentru fertilizare după trecerea a câtorva ore și după urinare, totusi asta difera de la o persoana la alta.