| rainbow_8592 a întrebat:

Ce e de facut atunci cand intr-o relatie parintii unuia dintre parteneri nu e de acord cu acea relatie?

Răspuns Câştigător
| ShockyPunk a răspuns:

Sa ii ignori si sa treci mai departe.
Nu cred ca are prea multa importanta ce cred ei atata timp cat voi va iubiti. happy
Ai putea sa zici ca ei si sa faci ca tine, dar sa ai grija sa nu se prinda.winking

8 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Nu-i spuneti.
Eu nu i-am spus niciodata de nicio fata parintilor mei.
De ce trebuie` sa le cer lor parerea?
Nu ei o saruta, nu ei se plimba cu ea prin oras...

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna! cred ca-i dificil sa fii in situatia asta dar cel mai bine este ca toti parintii sa se intalneasca si sa discute, baiatul si fata trebuie sa-i convingeti ca va iubiti si ca nu puteti trai unul fara altul. Puterea dragostei mereu invinge! Fiti tari aveti incredere ca veti reusi! asta conteaza: sa va iubiti!

| fluturas2 a răspuns:

Buna rainbow! Eu daca as avea o relati si daca unul dintre parinti nu este deacort as da dovada de maturitate si sa le arati ca nu esti asa de mica si iti poti lua unele decizi singura ...succes sper sa te ajute acest raspuns ...Bafta pa pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagai sa te lase cu el (ea) punetein genunchi sau sa spui ca te-ai despartit de el (ea) si intalnestete cu el (ea) pe ascuns. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagai sa te lase cu el (ea) punetein genunchi sau sa spui ca te-ai despartit de el (ea) si intalnestete cu el (ea) pe ascuns. fundita?

| sereje a răspuns:

Nu sunt de acord in primul rand big grin. In al doilea rand, trebuie purtata o discutie, iar partenerul trebuie prezentat intr-o lumina buna si eventual sa faca anumite schimbari pe care parintii le-ar vrea.

| romaniidinafaratarii a răspuns:

De cate ori prezentele feminine din jurul barbatului tau nu te-au facut sa ridici o spranceana a neîncredere? Te gandesti si la tine si nu poti sa te abtii sa te întrebi: oare exista relatii fara niciun pic de încarcatura sexuala între noi si ei?
Daca ai avut curiozitatea sa întrebi, poate ai observat si tu ca parerile sunt destul de categorice. Unii îti vor spune ca nu exista prietenie adevarata între barbati si femei, ca mereu ramane deschisa o portita pentru mai mult decat o relatie platonica. De la ceilalti vei afla mai mult ca sigur ca poate exista prietenie între un el si o ea. Discutiile continua cu o droaie de (contra) exemple, fie din auzite, fie din proprie experienta. Si, dupa o astfel de disputa pasionanta în care fiecare a împartasit ceva din propria viata si s-a aprins pentru argumentul propriu - fie el pro sau contra - concluzia ramane tot deschisa, în timp ce fiecare ramane convins de propriile sale pareri, dar simuleaza acordul cu opinia celorlalti.
Dusmanul prieteniei
Teoretic, doar gelozia unuia dintre partenerii celor doua persoane implicate.
Scurt pe doi
Un raspuns scurt si credibil la întrebare este da, se poate, pana in punctul în care unul dintre cei doi se decide ca vrea sa duca lucrurile la un alt nivel. Prietenia dintre un barbat si o femeie e posibila pana în momentul în care unul sau amandoi decid ca vor si altceva de la aceasta relatie. Ambele variante sunt deci adevarate, depinde doar de momentul în care alegem sa privim povestea. Desigur, exista cazuri în care sentimentele erotice nu sunt împartasite si cazuri în care pasiunea se aprinde pentru amandoi, mai devreme sau mai tarziu. Acele femei care nu se îndragostesc de amicii lor, chiar daca acestia din urma îsi manifesta interesul romantic pentru ele, pot fi considerate de sceptici incitatoare si de sustinatorii platonicismului exemple care confirma ca „se poate". În definitiv, exista si barbati de care nu esti atrasa din punct de vedere fizic. Poate ca ai auzit si tu de Anima si Animus, imaginile arhaice ale fiecarui barbat, respectiv femeie, în ceea ce reprezinta partenerul ideal. Asta înseamna ca exista, în definitiv, un anumit tip de barbat care îti place: poate nu toti iubitii tai au aratat la fel, dar mai mult ca sigur au avut un profil comun. Asa ca sansele de simpla amicitie cresc pentru acei tipi care nu sunt încadrati în profilul barbatului tau ideal si fata de care nu simti o atractie fizica. Dar ce te faci atunci cand ai o relatie de amicitie foarte satisfacatoare, la care se adauga si ceva „chimie"?
De la amicitie la seductie
...drumul nu e atat de lung pe cat s-ar crede. Multe dintre cuplurile sudate au început relatia de la o nevinovata amicitie. Daca e sa ne referim la rolurile fundamentale pe care le au barbatii si femeile de cand lumea si pamantul, am putea înclina balanta catre imposibilitatea unei simple relatii platonice între sexe. Pentru ca, daca stramosii nostri ar fi fost mai degraba supusi sentimentelor de prietenie, probabil ca umanitatea nu ar fi ajuns ceea ce e astazi. Pe de alta parte, conditiile socioculturale si economice s-au schimbat fundamental între timp. Viata de atunci nu mai seamana aproape deloc cu cea de acum; si relatiile între oameni se modifica odata cu progresul (tehnologic). Nevoile emotionale s-au schimbat mult pe parcurs, si oamenii au devenit (sau au descoperit ca sunt), mult mai complecsi, nu pot fi redusi la cateva functii biologice. Daca acum cateva zeci de ani femeile roseau sau lesinau la auzul unor glume fara perdea, în ziua de azi unele femei se întrec cot la cot cu amicii lor barbati în a spune bancuri deocheate. Daca e sa vorbim de certitudini, atunci e clar ca lucrurile se schimba, societatea devine altfel si relatiile evolueaza în consecinta. Nu demult, singurele relatii pe care le aveau femeile cu barbatii erau de filiatie sau de casatorie, ceilalti barbati cu care intrau în contact fiind, de obicei, din familie sau prieteni ai sotului. Astfel ca e de înteles de ce relatiile de simpla amicitie cu un barbat sunt privite cel putin cu suspiciune. În plus, în unele societati si chiar parti ale lumii, genul acesta de raportare dintre barbati si femei se pastreaza înca intact (vezi lumea araba). Cu toate acestea, în minte si cu numeroasele exemple de care dispunem, e într-un fel natural sa ne îndoim de veridicitatea unei relatii pure de prietenie între un barbat si o femeie. De fapt, cheia nu este o reteta general valabila, ci un amestec unic si personal de experiente si asteptari. Asa ca depinde de fiecare: în anumite scenarii de viata, cei doi parteneri trebuie sa se cunoasca si sa se împrieteneasca înainte de a exista o legatura erotica între ei, în timp ce pentru altii prietenia si dragostea sunt mai degraba separate. Pentru ca e foarte posibil ca pentru o anumita femeie relatia de prietenie cu un barbat sa fie doar un punct de plecare pentru ceva mai mult de atat; la fel de bine se poate ca o alta sa aiba o reala dificultate în a-si gasi un partener, în ciuda numeroaselor amicitii pe care le leaga cu diversi barbati.

Ce spun specialistii?
Iubitul tau are o amica foarte buna? Nu intra la banuieli! Citeste mai intai ce cred psihologii care au studiat fenomenul. Prietenia intre persoane de sex opus nu e doar posibila, ci e si foarte adevarata, zic acestia. Care este principalul ei atu? Faptul ca sunt eliminate toate elementele competitionale care ar putea deteriora o amicitie intre persoane de acelasi sex. Ei bine, si nu e singura ei calitate. Tot specialistii spun ca acest gen de prietenie mai are un avantaj: da posibilitatea persoanelor implicate sa gaseasca raspunsuri la intrebari si probleme si prin prisma celuilalt prieten, de sex opus. Asa ca, daca au dreptate psihologii, n-ai de ce sa fii suparata pe prietena iubitului tau. Poate chiar il ajuta sa te inteleaga mai bine, mai stii?
Confuzie relationala
Linia de demarcatie dintre prietenie si relatie romantica e atat de fina pentru ca ambele tipuri de relatii au la baza factori apropiati. În principiu, ne plac oamenii similari cu noi - nu degeaba se spune ca cine se aseamana se aduna. Îi vom gasi atragatori si interesanti mai degraba pe aceia care au aceleasi atitudini ca noi si care, în esenta, ne aproba. Motivul e pe cat de simplu, pe atat de biologic: e adaptativ, pentru ca se leaga direct de strategia de procreare umana. Asa ca e în interesul nostru sa ne înconjuram de oameni cu care ne asemanam si care sunt de acord cu noi. Proximitatea fizica este un alt factor care poate contribui decisiv la construirea relatiei de prietenie. De aceea cele mai multe relatii de prietenie se întampla între vecini si colegi de orice fel.
Paradoxul?
Nu petrecem mai mult timp cu oamenii care ne plac, ci faptul ca petrecem mult timp cu unii oameni ne ajuta sa îi percepem pozitiv. Astfel ca familiaritatea si expunerea repetata duc la atractie. De asemenea, specialistii confirma, prin rezultatele obtinute în studii sociale, ca atunci cand avem o stare speciala, ge-nerata de frica, anxietate, bucurie, efort etc. suntem mai deschisi la propuneri de orice fel. Asa ca toate scenele din filme în care cei doi îsi dezvaluie sentimentele doar cand sunt prinsi într-o situatie extrema (blocati într-un lift, de exemplu) sunt confirmate
stiintific.
Granita e fragila
Va impartasiti totul, petreceti mult timp impreuna si aveti incredere totala unul in altul. Pana la o relatie sexuala nu mai e decat un pas, zic psihologii.
Prietenii cu beneficii
Prietenia e destul de rara; nu în fiecare zi întalnesti oameni cu care sa te simti bine, cu care sa împartasesti opinii, vise si dezamagiri, în care ajungi sa ai încredere si cu care sa construiesti o relatie. Atunci cand, la un moment dat, poate interveni atractia fizica între doi prieteni buni, prima teama este de a nu strica prietenia în caz ca relatia erotica nu merge la fel de bine. O relatie de prietenie presupune adesea mai putin si ofera mai mult, aparent pentru ca nu exista „obligatii" ca atunci cand intram într-o relatie de parteneriat. Asa ca, dupa gandurile despre o potentiala respingere, frica de a nu strica prietenia este a doua pe lista. Pentru cei care nu vor sa „riste" sa se implice emotional altfel decat au facut-o pana acum, dar care nici nu îsi propun sa reziste tentatiei erotice, exista asa-numitul concept de „prieteni cu beneficii".
Sex fara obligatii
Într-o astfel de relatie, se considera ca ambii parteneri intra de pe pozitii egale si sunt prieteni. Singura diferenta fata de o prietenie obisnuita este faptul ca prietenii cu beneficii fac sex ocazional, fara a considera ca formeaza un cuplu. În acest fel se pastreaza caracteristicile unei relatii de amicitie, si cei doi se pun la o distanta confortabila de ceea ce înseamna o relatie de cuplu. Singura regula este ca ambii parteneri într-o astfel de relatie sa fie de acord în aceeasi masura cu aranjamentul. Altfel, daca unul dintre cei doi se simte cumva nedreptatit de aceasta situatie, întreaga relatie e compromisa.

Cu respect din Austria fiti tare si mergeti mai departe

romaniidinafaratarii@yahoo.com
mess: romaniidinafaratarii

| sNk1SnaKe a răspuns:

pai eu zic sa va continuati relatia daca va iubiti asa mult