| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand unul dintre parteneri vrea sa faca o afacere noua sau sa isi schimbe locul de munca ar trebui sa discute cu celalalt partener despre asta (daca este de acord sau sa se sfatuiasca)?

Daca intr-un cuplu se pune problema plecatului in strainatate a unuia dintre parteneri este normal sa se sfatuiasca sau sa plece decat daca si celalalt este de acord?

Dupa o relatie la distanta care vi se reglementeaza si reusiti sa va apropiati ati fi de acord ca partenerul sa va plece iar undeva departe pentru a aduce un venit in plus sau ati prefera sa ramaneti la un venit mediu doar sa il/o stiti aproape?

Răspuns Câştigător
| leapșa a răspuns:

De vorbit da. Comunicarea este foarte importanta intr-o relatie si e de bun simt sa se ia o decizie de comun acord.
Cu plecatul in strainatate... Eu cred ca deciziile de genul, de a trai separat la distanta, afecteaza relatia, dar depinde de fiecare. Daca ambii sunt hotarati si cred ca pot infrunta sacrificiile de genul pentru a avea un venit mai mare, ei bine, se poate incerca.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, daca exista dragoste si intelegere si sunteti casatoriti, deciziile se iau impreuna, in toate ocaziile.
Daca nu sunteti casatoriti si baiatul pune mare pret pe bani, nu pe relatia voastra, atunci, nu-i cazul sa-l opresti, ca oricum viitor nu poti avea cu un asemenea om.

| PersonajFictiv a răspuns:

Daca eu vreau sa plec sa iau o masina in 3 luni iar ea vrea sa stau ca prostul si sa lucrez in tara un an si sa imi rup eu capu pe aici, clar ca ascult de printesa si stau ca javra legat de ea, nu? Pai nu asa se face?
Doar stie ea ce zice, cata inteligenta poti vedea la o femeie in cazul asta iti vine sa te impusti in cap cu un shotgun.

Acum hai sa fim seriosi.
E intr-un fel asemanator cu ce am zis mai sus, depinde de ce perioada de timp e vorba.
E vorba de placere pe termen scurt si munca grea pe termen lung sau durere pe termen scurt si placere pe termen lung ( gen, preferi sa plece ala in straintate, sa stragi bani de un apartament si sa stai cu el dupa fara sa ai stres cu rate la banci pe nu stiu cati ani plus ala de la job ca "poate da faliment ", "poate ma da afarA" sau alte mizerii? ).
Da intr-un final, depinde foarte mult de stabilitatea acelei relatii, sunt cazuri in care pleaca unul si ramane acolo..cu alta familie,deci nu stiu.
Cel mai bine e sa plecati amandoi.
Sunt multe de luat in calcul pe care aici nu le-ai zis,nu ca trebuie,dar nu poti sa iei o decizie asa, dupa cateva date.
Dupa cum am zis, e extrem de important de stabilitatea acelei relatii, daca sunt loiali unul altuia, daca sunt oameni calculati, daca nu, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Am specificat in ultima intrebare nu ca stai 7 8 ani numai cu ea si apoi vrei sa plece cand ai stat deja la distanta si insfarsit reusiti si voi sa va muati impreuna ai fi de acord sa plece iar? Pai ce relatie mai e aia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da da prefer venitul mediu.

| Victor453 a răspuns:

Sigur ca da
numai daca sunt amindoi de acord
venit mediu si aproape

| Wordofthat999999 a răspuns:

Daca e doar o simpla relatie cu partenerul respectiv, nu esti obligat sa-i oferi explicatii deoarece oamenii vin si pleaca si nu au asa o mare importanta legat de ce vrei sa faci tu pentru a-ti castiga o paine, dar daca partenerul chiar te iubeste cu adevarat si ti-a demonstrat de multe ori asta si chiar te respecta si tu pe el nu numai el pe tine sa zic ca atunci s-ar merita sa va consultati unu pe altul, sau atunci cand esti casatorit se fac aceste lucruri si se propun anumite decizii. Deci fii atenta in viata trebuie sa fii putin egoist cand trebuie, nu merita sa iti risti viitorul cu o persoana care te vrajeste prin vorbe, tu trebuie sa te pui pe primul plan in viata sa iei decizii cat mai rationale pentru un viitor bun ca dragostea astea te distruge uneori iar dupa regreti si obs ca multe fete raman însărcinate de la varste fragede din cauza ca isi iubeau partenerul si le-au lasat balta si le-au ingreunat viitorul iar aia le lasa balta si dupa sufera, sper ca înțelegi ce vreau sa zic acum e spre binele tau doar si acum nu generalizez, nu toata lumea e la fel, dar totusi sa fii si putin egoist in viata ca e scurtă si alta nu o sa mai avem. Concluzia: daca te iubeste cu adevarat, te respecta, te face sa te simti bine, sa zâmbești, sa te simti in siguranta cu el si ca isi doreste un viitor serios si bun in totalitate atunci chiar merita dar gandeste-te bine. O zi buna sa ai!