| anonim_4396 a întrebat:

Ce spuneti despre dependenta unuia dintre parteneri in relatie?

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Depinde cum se manifestă și care sunt limitele ei. Mai mult sau mai puțin exista dependenta cel puțin emoțională în toate relațiile

| Violleta2022 a răspuns:

Depdendenta ...de ce produs?

| Violleta2022 a răspuns:

Ori te referi la dependenta financiara, oferindu-i sex... pentru ca te intretine financiar?
Asta inseamna prostitutie!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu,lol.Nu ma refer la asta. Nu ovbservi ca toata lumea a inteles ca am zis de dependenta emotionala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, nu ai specificat la ce fel de dependenta te-ai referit.
Si cum ceilalti au raspuns. referindu-se la cea emotionala, eu am decis sa vorbesc de cealalta latura: financiara, care este de fapt, adevarata latura care creaza dependenta si batalii acr\erbe ca-i vorba de impartit ceva.
Ca cea emotionala, nu creeaza nici o dependenta, dar creaza obsesie, a unuia care refuza sa accepte realitatea, agatandu-se cu disperae de celalat partner si refuzand sa plece sau sa iasa din relatie, chiar daca vede ca nu mai este iubit si nu i se mai accepta prezenta.
Astia sunt deja oameni patetici.
cand ajungi sa te milogesti si sa te lasi calcat in picioare de celalalt, doar pentru ca te incapatanezi sa nu-l lasi sa plece si-l tii legat cu forta de tine.

| Andreeush a răspuns:

Depinde unde duce dependența.

| Plato a răspuns:

Daca e doar a unuia, e nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unul din ei trebuie sa fie mai "dependent" si ca sa functioneze relatia cum trebuie, e bine sa fie ea mai indragostita.Altfel Nu cred cã merge.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De cee? asta e un joculet de al lui ca sa nu se plictisească ea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi spui te rog frumos la ce te referi prin "joculet"?
Dah o tipa plictisita, e o relatie distrusa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Joculet in sensul ca el o face dependenta, mentine relatia picanta, ceva gen

| MPersephone a răspuns:

Tu esti persoana ta, intreaga, complexa fara partener. Partenerul e pentru a te motiva, pentru respectul reciproc. Dragostea nu te intregeste, dar iti da putere, te invata, te incurajeaza. Dragostea adevarata nu cauta explicatii si pretexte de gelozie.

| Atticus13 a răspuns:

Dependența în relație este ceva toxic