| GlamorousGirl111 a întrebat:

Buna TPU.Ce parere aveti daca pentru primul act sexual partenerii nu folosesc prezervativul? Are ceva daca baiatul inainte de ejaculare isi scoate penisul sa nu ejaculeze in fata? Se poate intampla ceva?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca la primul act sexual nu se foloseste prezervativ, acesta va fi mult mai dureros pentru fata. daca ea isi doreste asta si amandoi isi fac analizele obligatorii in aceste cazuri (HIV, virus hepatitic B si C daca amandoi sunt virgini), atunci le mai ramane problema contraceptiei. Daca isi doresc un copil, atunci nu e o problema. Daca nu, atunci trebuie stiut ca riscul de sarcina este maxim la dezvirginare. Un baiat care nu are cativa ani de experienta in spate, nu poate fi niciodata sigur ca nu scapa, in timpul actului sexual, mici picaturi de sperma (cat un varf ed ac). Asadar, daca el are 4-5 ani de experienta in spate si ea este virgina, riscul ed sarcina este in jur de 30%. daca si el e virgin, riscul de sarcina este de aproape 50%. Asa cum am zis: nu are nimic, atata timp cat amandoi vor sa devina parintii. Altfel, in ziua de azi, nimeni nu e atat de prost sa faca sex neprotejat daca nu-si doreste copil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scurt si la obiect. Poti contact o boala cu transmitere sexuala sau poti ramane insarcinata. Nu te lua dupa explicatii de genul nu ejaculeaza in vagin. Nu e neaparat nevoie sa ejaculeze in vagin ca sa apara o sarcina. Oricand un spermatozoid mai ratatcit poate face o surpriza.

| Uvuvwevwevwe a răspuns:

Buna! Paai eu nu cred ca este o metoda sigura ar merge si asta dar cu un procent de vreo 40%. Eu spun ca este mult, mult mai sigur sa folosesti prezervativul. Nu ti-as sugera varianta ta. Oricum depinde de tine sa alegi...
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mult mai safe pentru tine daca folosesti prezervativul. E mai bine sa previi orice problema ce ar putea sa apara.

| xcore a răspuns:

Buna, in primul rand depinde daca cei doi parteneri fac sex pentru prima data sau nu.
Daca faceti pentru prima data puteti fi siguri din punct de vedere al BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).
Referitor la sarcina, daca si pentru el este prima data este incredibil de riscant. Lipsa de experienta poate aduce probleme mari. Personal, fac sex neprotejat cu prietena de 5 ani si nu am avut niciun fel de problema la acest capitol. Dar repet asta se datoreaza experientei si probabil putin si norocului. Folositi prezervativul pana intelege si el exact cum stau treburile.

| xcore a răspuns:

Buna,
Din punct de vedere al BTS (Boli cu Transmitere Sexuala) daca este primul act pentru amandoi nu aveti probleme.
Din punctul de vedere al problemei ridicate te tine este foarte riscant. Daca si pentru el este primul act sexual inseamna ca experienta lipseste cu desavarsire, in consecinta riscul ca fata sa ramana insarcinata fiind foarte ridicat.
Personal fac sex neprotejat cu prietena mea de 5 ani si nu s-a intamplat nimic. Cu toate ca am experienta sunt convins ca am avut parte si de noroc.
Stiu ca pentru multi prezervativul este incomod dar folositi-l. E mai bine asa.