| anonim_4396 a întrebat:

cum pot remedia o relatie cu o fata dacă părinții ei nu ma mai plac? Deci am avut o relatie cu o fata, ce s-a încheiat nu de mult timp, din cauza părinților ei, dar a fost și vina mea, ca nu m-am putut abține, deci, nu de mult timp am invitat-o pe prietena mea și pe părinții ei la un grătar, acasa la mine (Eu locuiesc singur) bun, be-am Așezat cu toții in curte, am mai stat, am mai băut un suc pana ce se făcea gratarul și părinții ei au început sa îmi reproseze in continu nemulțumiri despre cum arată pavajul, deși e pus de maxim un an, e in stare impecabila, are culoarea roșu, ei îmi spun "trebuie sa pui pavaj gri, sa fie uniform, ca nu e bine roșu" deși da foarte bine cu casa, pentru ca e albă, iar alb cu roșu merge bine, mai mediteranean, apoi îmi zice "de ce gardul e bej?, ca nu merge culoarea, forma nu e buna, trebuia făcut de meseriasi adevărați" (E un bej mai deschis) eu zic ca da bine cu restul casei, e gard full, nu de vede prin el) după se ia de gazon, ca nu e natural, ca nu ma pricep nici la grădinărit, (e gazon din role, e f f f uniform) apoi îmi zice nu mai stiu exact ce, dar ceva de scările exterioare, ca aluneci pe ele iarna, eu i-am spus ca sigur nu aluneci, pentru ca sunt special de exterior, au niște striații specifice, nu aluneca, decât dacă te tragi tare de ele, pana acum nu i-am spus nimic, deși începusem sa fiu nervos, cum naiba îmi comentează astia, de casa mea, când i-am invitat la grătar, la o discuție, spuneau una după alta, am zis ca mai bine nu le spun nimic, sa nu se supere, dar chiar ca mergeam sa învăț grătarul aud de la tatăl fetei, "băiețaș, fugi și adu un pahar de apa" atunci n-am mai putut de nervi, m-am descărcat și le-am zis, cam dur, ca cu o asemenea atitudine puteți pleca și de mine sa uitați, și voi și fata dumneavoastră, in momentul ala au tăcut, s-au ridicat și când sa meargă către poarta mi-au spus ca fata noastră nu trebuie sa stea cu un dobitoc, n-am mai zis nimic, le-am deschis poarta din telecomanda sa iasă cu mașina și de atunci n-am mai auzit nici de fata, nici de ei, recunosc ca și eu am greșit, ca am exagerat, dar nu cred ca e normal nici ce au făcut ei, mai ales ca nu m-am comportat deloc urat cu ei pana atunci, cumva îmi pare rău de ce s-a întâmplat, dar as vrea un sfat cum as putea sa ma împac cu fata respectiva, am încercat sa ii scriu, dar mi-a zis ca nu putem vorbi, ea sta nu departe de mine, la un bloc cam la 5-6 km, un sfat va rog? Sa pot sa ma inteleg bine cu ea?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu inteleg de ce ai vrea asta. Omule, e ok! Nu stiu cati ani ai, probabil ca sunt mult mai mic decat tine DAR esti bine asa cum esti. In locul tau mi-as fi dorit sa fac ce ai facut tu.

Naiba, sunt multe fete in lumea asta. E plina daca nu ai observat!
Te intreb, cine este dobitocul aici? Tu, care ai deja o casa de la varsta ta sau niste oameni batrani care nu au auzit de bunele maniere? De ce sa te lasi calcat in picioare in propria curte de niste batrani care se cred cine stie ce doar pentru ca au varsta?!

Lasa-i si pe ei, si scumpa lor fata. Sa gaseasca un "pretendent" care sta tot la bloc, poate isi cumpara si ei un apartament pe care o sa-l plateasca in urmatorii 25 de ani. Sper sa-si cumpere... doar nu o sa reziste baiatul cu socrii de genul.

Bine ca si-au dat arama pe fata de la bun inceput. Iti dai seama ce naspa ar fi fost daca se comportau frumos cu tine numai pentru ca aveai bani? Dupa ar fi trebuit sa-i suporti, ai fi fost legat de ei.
(bine, excludem varianta divortului)

Daca o duci bine pe plan material, cauta fete care provin din familii mai simple. Frumusetea si bunatatea nu tin de planul material. Nu incerca sa repari asta. Chiar daca o sa reusesti, nu o sa ai cum sa schimbi caracterul asta de "atotstiutori" al parintilor.
Stiu ca nu te casatoresti cu ei, dar trebuie sa suporti si rudele respectivei.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Mersi mult de înțelegere, la cum vorbesti nu cred ca esti cu mult mai mic decât mine, eu am doar 19 ani și câteva luni

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem aceeasi varsta. Cu placere!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

I-ai jignit pe toti si acum ii vrei inapoi?
Eu cred ca nu exista viitor cu fata aia!
Sfatul meu este sa-ti cauti o alta fata, mai desteapta de data asta si cu parinti care au bun simt.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand da, ai o casa si o curte cam colorata dar nah daca tie asa iti place asa tine.Si alta faza ce nu mi-a placut a fost descrierea ta, simt asa un iz de lauda pentru ca daca nu puneai sa enumeri scurt si la subiect ca nu i-a placut curtea ta si gardul.
Da cei drept poate te-au luat un pic de sus si au vrut sa te enerveze pentru ca nu te placeau oricum.Deci practic nu ai pierdut nimic si nici vina ta nu a fost ca te-ai enervat, asta vroiau sa faca nu stiu cum nu te-ai prins.
Poti sa ai o casa perfecta ca ei nu te placeau oricum asa ca daca vrei sa mai fi cu ea si ea cu tine nu mai tineti cont de parintii.

| Holiday a răspuns:

Vezi, de aia nu e bine sa taci si sa rabzi. Se acumuleaza nervi. Daca la al doilea comentariu facut, le spuneai ceva de genul "toate astea sunt foarte frumoase si pe gustul meu, iar parerile altora ma lasa rece", probabil ca taceau din gura si nu ajungeai sa-i dai afara in suturi. Nu ca n-ai avea dreptate sa faci asta.
In plus ai facut eroarea de a o include in "duceti-va dracului cu melcii vostri" si pe fata. Ea saraca, n-avea nici o vina.
Mai las-o putin si sun-o, nu-i mai scrie mesaje. Ii povestesti ce si cum si vezi tu in ce ape se scalda si dupa aia vezi ce e de facut.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Stiu, am vorbit acum 2 min cu fata, a spus ca ea vrea sa ne mai vedem doar ca nu o vor mai lasaa părinții niciodată sa fie imreuna cu mine, i-am spus calm ca asta tine ea, ca eu ma voi comporta frumos și cu părinții ei, asta doar dacă nu întrec nici ei măsura exagerat de mult, și-a cerut scuze și cam atat, nu a rămas nimic concerte, dar asta e.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o incet, nu-i face capul mare cu tampeniile alor ei, probabil ca si-a dat si ea seama. Nu o presa, dar nici n-o lasa nesunata o data pe zi. Fara discutii profunde, mai mult de informare, daca e bine, din astea. La sfarsitul discutiei nu uita un "mi-e dor de tine" sau "te iubesc", fara alte comentarii. Daca prima data nu primesti un "si mie" sau "si eu", nu te impacienta, asa fac femeile in general dupa o situatie neplacuta.
Auzi, dar cati ani aveti? Ca si asta e o discutie...

| Emma30555 a răspuns:

Reacția ta a fost cam dura mai bine le spuneai ca nu e frumos ca niște musafiri sa comenteze atât ca da prost și e lipsa de educație. Probabil tot asa se termina dar mai bine le spuneai ce gândești. Acum eu te întreb chiar vrei sa mai ai de aface cu familia asta? Par niște oameni fără educație și bun simt, niște oportuniști, sa vina în casa ta și sa ți zică ție ce ai de făcut, sa și facă ei la casa lor ce vor la casa ta faci ce ți place ție. Tu poți încerca să mai vorbești cu ea dacă chiar vrei dar dacă ea este la fel ca ei mai gândește-te. Îmi par genul de oameni care se și vedeau stăpâni la tine în curte, nu le permite pe munca ta și a părinților tai sa vina niște oameni sa se simtă stăpâni acolo. În fine poate ai exagerat și tu poate taica su doar vroia sa se dea deștept dar nu e frumos. Nu e frumos nici ca i ai dat afara trebuia sa te impui cu vorbe și sa i pui la punct într un mod mai diplomat