| Biscotte a întrebat:

Cum pot sa-l fac pe prietenul meu sa renunte la fumat?

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Prietena mea e astmatică şi tot nu a avut îndrăzneala să încerce să mă facă să renunţ la fumat.
Eu renunţ la cine mă pune să aleg. Dacă părinţii mă pun să aleg între ea şi ei, renunţ la părinţi fără să clipesc. Dacă mă pune ea să aleg dintre ţigări şi ea, renunţ la ea.
Aşa că, n-ai nicio şansă!
Cu alergia ta, e mai sănătos să-ţi tratezi tu alergia! Fă-ţi analize, ia tratament căci nu e de joacă!
Acum, că te desparţi sau nu de prieten pentru prostia asta, e irelevant dar pe viitor ce-ai să faci dacă, să spunem şeful tău de care depinde cariera ta şi avansarea este fumător? Ai să vrei să-l faci şi pe el să renunţe la fumat? Eu să fiu şef şi să-mi vină angajaţii cu vrăjeli ca să renunţ la fumat, renunţ la angajaţi, e mereu coadă!
Sfatul meu: Nu renunţă el la ţigări ci renunţi tu la stat degeaba şi te-apuci de investigaţii medicale! Există tratamente pentru alergii! E posibil totuşi să ai ceva mai grav decât o alergie!
Nu sta aşa că ajungi rău!

| Derye a răspuns:

In primul rand nu il pune sa aleaga intre tine si tigari. Daca e inteligent, renunta la tine. Cred ca stii singura de ce.

Nu trebuie sa il schimbi. Nu vad ce te deranjeaza asa tare, tbh.

| baru a răspuns:

Salut. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura. Spune-i, sa aleaga: Tigarile, sau persoana ta. Spune-i, ca tu vei vrea sa ai copii, sanatosi, iar daca el fumeaza, in nici un caz nu va fi bine. Daca te iubeste cu adevarat, va lasa tutunul. Daca nu, cred ca va fi urat. Sa speram ca pana la urma vei gasi solutia salvatoare. Pa

| Marijuana a răspuns:

Auzi scumpo daca`l iubesti cu adevarat nu incerca sa-l schimbiwinking

Iubirea adevarata e atunci cand accepti pe cineva cu, calitati dar si cu defectewinking

| GyeBaek a răspuns:

3 solutii:1 ii arunci pachetu la gunoi, 2zici cai afecteaza sanatatea, 3zici dar doar zici ca sal speri ca renunti la el daca mai fumeaza.

| andreea_9470 a răspuns:

Daca el nu vrea nu ai nicio sansa draga mea

| cary29 a răspuns:

In primul rand trebuie sa isi doreasca el sa renunte la fumat, si abia atunci il ajuti incetul cu incetul.Nu poate sa renunte dintr-o data si nu il pune sa aleaga intre tine si tigara, poate nu are atata vointa, si atunci v-a simti ca te-a dezamagit.

| byoana a răspuns:

Buna spune-i ca risca in orice moment sa faca stop cardiac. Uite citeste si uh si daca nu te crede arata-i si lui http://www.ziare.com/......iac-966768

| Biscotte explică:

Deci sa intelegeti mai bine, eu sunt alergica la fumul de tigara (cred) adiak odata am lesinat si am ajuns la spital din cauza ca prietenul meu a fumat langa mine si am inhalat fumul. Pur si simplu mi se opreste respiratia, si atunci cand simt doar putin fum de tigara (pe hainele lui) ma i-a durerea de cap si tusesc intruna. De ales nu il pun sa aleaga, nu ca ar alege tigarile in locul meu, ca tine mai mult la mine decat la viciu, dar ii e foarte greu sa se lase. Isi doreste si el.

| Africanwitch a răspuns:

Nu cred ca ai putea face mare lucru daca el nu vrea sa renunte. Fumatul e un viciu care odata intrat in rutina devine o dependenta de care numai cei care au o vointa mare pot scapa.
Poti sa-i sugerezi ca tie nu-ti place, eventual si asa il impiedici cel putin sa fumeze in fata ta. Dar de aici pana a-l face cu adevarat sa renunte, e cale lunga plina de incercari. Sau daca el nu vrea, va continua sa fumeze pe ascuns in asa fel incat sa te faca sa crezi ca a renuntat.

| sdfgsdf a răspuns:

Daca el nu vrea ai mari sanse sa nu reusesti, sau daca te deranjeaza ca fumeaza cerei macar sa nu mia fumeze cand esti langa el!

Ps: eu cand m`am lasat de fumat si simteam nevoia sa fumez mancam seminte! big grin

| zdrux a răspuns:

Dacă cereţi aşa ceva unei persoane, înseamnă că nu ştiţi cum e să renunţi la fumat.

| DeadlyJokes a răspuns:

II tai mainile

| Gandacica a răspuns:

Dc sa renunte la fumat?straight face ca vrei tu? chiar nu ai ce face? lasa. l fratewinking

| nicolla2010 a răspuns:

Pune-l sa aleaga intre tine si fumat functioneaza, daca chiar te iubeste cu adevarat te va alege pe tine

la mine a functionat happy

bafta :*