| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Daca o fata/femeie care nu mai este virgina a intretinut relatii intime doar de cateva ori, iar un timp prelungit(sa spunem minimum 5-6 ani sau chiar si mult mai mult) a practicat abstinenta, exista posibilitatea durerii la urmatorul act sexual dupa atata timp? Si mai am o nelamurire: la fel, in cazul unei fete care nu mai este virgina si intretine relatii intime cu un baiat care nu foloseste lubrifiant, exista posibilitatea sa resimta dureri ca in cazul ruperii himenului dupa primul act sexual? Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lubrefiantul se foloseste la sexul anala sau la batranete, ca la tinerii normali si sanatosi nu-i nevoie de lubrefiant, fiindca atat vaginul cat si penisul elimina o secretie, atunci cand sunt excitati care ajuta la sex si culisarea usoara a pensiului.

Nu, nu exista posibilitatea durerii dupa o perioada mai indepartata de abstineta sexuala, fiindca o alta dezvirginare nu se mai produce, odata ce fata aia are himenul rupt iar noua partida sexuala se face dupa ce exista excitatie si preludiu, pregatind femeia de sex placut, fara pic de durere.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Peretii vaginului sunt practic niste muschi, deci e normal ca dupa o perioada mare fara sex femeia sa simta dureri.Si cand te apuci de sport, pentru prima data sau dupa o pauza considerabila, faci febra musculara care ulterior nu mai apare daca mentii o rutina.Mai mult de atat, in cazul de fata ar cam trebui sa iei in calcul si marimea partenerului, existenta preludiului etc.
Himenul este deja perforat la majoritatea fetelor, altfel nu ar avea pe unde sa curga lichidele specifice.El se largeste ca un elastic, deci din nou da, exista posibilitatea sa resimta dureri, mai ales daca inca e vorba de primele partide de sex.

| GeorgeCazan a răspuns:

Răspunsul simplu și rapid este preludiul. O femeie activă sexual nu are nevoie de lubrifiant, se "umezeste" singură. Doar o femeie la menopauză folosește lubrifiant.