| Amalia90 a întrebat:

Hey all! Nici nu stiu cum sa incep dar o sa incerc sa imi explic situatia scurt am fost in trecut intr o relatie care a fost prima mea relatie din pacate s-a sfarsit cam urat eu mi am continuat viata departe de aceea persoana in prezent am o relatie cu un baiat foarte educat manierat cu un viitor stralucit, amandoi absolvam facultatea de drept, el avand in gand sa ne logodim dupa facultate.dar in ciuda faptului ca e un iubit exemplar si cateodata cred fara nicio ezitare ca il iubesc mai mult de cat orice insa prima mea iubire inca apare in gandurile mele si nu stiu de ce. poate ma ajutati voi!

4 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Dupa parerea mea, chiar daca a fost prima iubire, nu e normal sa iti fie dor de acel baiat, daca relatia actuala te implineste si te face fericita intr-o asemenea masura pe cat pretinzi...mai ales ca spui ca s-a terminat cam urat. Tu probabil incerci sa te amagesti ca totul e perfect in relatia actuala, ca sa incerci sa blochezi sentimentele pe care inca le ai pentru fostul. Eu zic sa lamuresti ce anume mai simti pentru fostul, inainte ca relatia actuala sa devina si mai serioasa si sa faci sa sufere un baiat despre care spui ca e atat de bun, in cazul in care brusc ai putea decide sa o inchei. Orice ai face insa, sa nu iti treaca prin cap vreun moment, din cauza vreunui sentiment de vinovatie, sa-i spui actualului ce se intampla in mintea ta referitor la vechea relatie, pentru ca e posibil sa strici totul iremediabil si chiar daca ati continua relatia, el sa nu poata uita faptul ca tu ai putea fi cu mintea inca la fostul si in consecinta, sa nu mai fie nimic ca inainte.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: pentru că a fost prima! și așa e și normal.
Totul e să trăiești în prezent.
Au și amintirile rostul lor, totuși. Să ai o viață frumoasă!

| lpavel a răspuns:

Stii cum se zice : Prima iubire nu se uita niciodata! Si e un mare adevar, important este sa stii ca apartine de trecut si nu a fost sa fie. Gandeste-te la ea ca la ceva frumos dar nu-ti face sperante ca-ti vei distruge relatia din prezent. Trebuie sa stii ca e din domeniul trecutului si nu se va intoarce niciodata si trebuie sa te bucuri de prezent. E normal sa-ti apara in ganduri, important e sa nu incerci sa le transformi in realitate daca vrei sa uiti tot ce a fost...

| Nonzen a răspuns:

Bună!
Prima iubire nu se uită niciodată. Dacă te gândești la prima iubire nu înseamnă că faci ceva nedrept față de actualul, toți se gândesc.
O zi bună.