| anonim_4396 a întrebat:

De curiozitate, voi la ce vârstă v-ați inceput viața sexuală?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

In ultimul studiu (2018/2019) al FES - Friedrich-Ebert-Stiftung:

"Respondenții mai tineri tind să fie mai preocupați de abstinență decât cei mai în vârstă. Foarte probabil, aceasta este urmarea educației primite de la părinți, care se concentrează, în măsură covârșitoare, asupra abstinenței sexuale la vârste fragede."

14 - 18 ani
- fara relatii sexuale - 51, 2%
- un / o partenera - 14, 9%
- mai multi parteneri / partenere - 8, 3%
- nu raspund - 25, 6%

Virginitatea este o virtute pentru 31% dintre respondentii intre 14 - 18 ani, un concept invechit - 25, 6% sau o povara - 6, 6%
- 37, 2% nu raspund

In ce priveste contraceptia:
"O comparație între țări în ceea ce privește utilizarea măsurilor contraceptive ne arată că România și Slovenia se confruntă cu cele mai mari probleme în privința utilizării contracepției. Aproximativ 20 % din populația celor două țări admite ori că nu este la curent cu măsurile contraceptive ori că nu le folosește."

Romania:
- nu cunosc - 3%
- uneori - 20%
- nu, niciodata - 24%
- da, ca regula - 22%

"Refuzul de a utiliza metode contraceptive este, din nou, relativ independent de religiozitate și participarea la slujbele religioase, similar percepțiilor privind abstinența înaintea căsătoriei."

| Duduchi a răspuns (pentru seth2016):

14-18 ani. Am 14 ani deci mă incadrez. Mulțumesc pentru răspuns.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Ai uitat sa menționezi că in general fetele tind sa mintă să spună că și-au inceput-o mai târziu cu mai putini parteneri, iar băieții să spună că și-au inceput-o mai devreme cu mai multe persoane.

Fara detectorul de minciuni, nici un studiu nu e plauzibil.
Având în vedere că majoritatea și-o incep intre vârstele de 13-16 ani.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

>> Fara detectorul de minciuni
Ti-am raspuns la afirmatie. Vezi mai sus.

| Duduchi a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate tu tinzi să minți. Eu nu mint deloc.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când pui această întrebare, se vede că ai o problemă.
Nu are așa de mare importanță vârsta ci maturitatea și asumarea responsabilității. Ca să te ajut, dacă îți folosește la ceva situația mea personală, la 21, dar la modul mai serios abia la 28.

| Duduchi a răspuns (pentru sadrian46):

21? Târziu! Eu mi-am inceput-o acum la 14 ani. Și de ce am o problema daca pun întrebarea asta?

| alexalx1234 a răspuns (pentru Duduchi):

Și faptul că ți-ai tras-o cu o fraieră la 14 ani e ceva de laudă? Ce are dacă omul a și-a început-o la 21 de ani? Atunci s-a simțit el pregătit. La 14 ani trebuie să îți vezi de școală nu de partide de sex că o să regreți mai târziu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Duduchi):

Târziu! Ce vrei să spui cu asta? Ce ai început la 14 ani? Să copulezi? Asta numești viață sexuală? Aceasta este problema ta. Confunzi coitul cu viața.

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Hăhăhăhăhăhă

| Duduchi a răspuns (pentru alexalx1234):

Bine, ai dreptate. Omul o face când este pregătit. Dar tu de ce o faci fraieră pe prietena mea? O cunoști? Nu o cunoști. Și ce contează vârsta? Eu nu mă laud deloc. Am vrut doar sa vad la ce vârstă își încep viața sexuală și alte persoane. Și pe lângă școală, nu strica puțin sex, că nu fac in fiecare zi, fac o dată pe săptămână.

| anonim_4396 explică (pentru Duduchi):

Că are maxim 15 ani de aia e fraiera. Ce sex faceți și voi mai copii, va sugeti suzeta amândurora laughing.

| Duduchi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dracu tot spui ba? Ce suzetă? Ea tot 14 are că e colega de clasa ba. Crezi că nu sunt in stare sa dau la buci? Ai văzut tu o partida făcută de noi? Ia vezi tu de treaba ta și nu mai spune tot felul de prostii, că habar nu ai cine sunt eu.

| seth2016 a răspuns:

Nu-mi dau seama de unde atata entuziasm. Inceperea vietii sexuale devreme nu e o virtute.

>> Nu are așa de mare importanță vârsta ci maturitatea și asumarea responsabilității

Asta e foarte corect.

>> Având în vedere că majoritatea și-o incep intre vârstele de 13-16 ani

Nu rezulta de nicaieri. Se poate spune doar ca e adevarat ca odata cu varsta creste si numarul relatiilor sexuale, ceea ce e normal.
Media e undeva pe la 15 - 16 ani pentru cei care declara ca si-au viata sexuala, la noi si nu mi se pare ca s-a modificat in ultimii ani.
Procentul de 50% si ceva care declara ca nu au avut relatii sexuale a ramas constant in ultimii ani.

>>fetele tind sa mintă să spună că și-au inceput-o mai târziu cu mai putini parteneri, iar băieții să spună că și-au inceput-o mai devreme cu mai multe persoane

Raspunsurile la intrebarile despre sexualitate sunt distorsionare de efectul de dezirabilitate sociala. Nu se considera a fi raspunsuri mincinoase, ci distorsionate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Secret.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata mea sexuala îi cam moarta de cand m-am nascut!

| Bruno92 a răspuns:

Mai devreme de 14 ani.

| Dana2103 a răspuns:

La voi este o lauda daca faceti sex cat mai devreme. E ca si cand s ar lauda un copil ca a facut o la 8. Penibil

| Duduchi a răspuns (pentru Dana2103):

Nu e lauda! Nu contează
vârsta la care faci sex! Poți să faci și la 5 ani, că nu se întâmplă nimic.

| Dana2103 a răspuns (pentru Duduchi):

Pentru unii este. Par mai experimentati.

| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

Cine pare experimentat? Ăla care se laudă?

| Michaeel a răspuns:

Dupa căsătorie big grin

| Valentina8 a răspuns:

| elaventurero a răspuns:

La 21 și am fost amândoi virgini. Ea avea 18?

| Veltorb a răspuns:

| Adriancotoc26 a răspuns:

14 acum am 16

| StanAndreea a răspuns:

Cand te ai nascut? Sa stiu exact data

| anonim_4396 explică (pentru StanAndreea):

De unde știi data?