| emmyta a întrebat:

de data asta chiar am o problema grava! am o relatie cu un baiat de 2 ani de zile, ba chiar mai mult, locuim impreuna! problema este ca m-am indragostit de altcineva si acum nu stiu ce sa fac! sa ma despart de el pentru a fi cu baiatul pe care chiar cred ca il iubesc? sau sa raman cu prietenul meu actual si sa renunt la celalalt sperand ca e doar o dragoste trecatoare? help pls!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Of,draga mea,in ce incurcatura te-ai bagat singura!
Ce-ti lipsea langa iubitul tau? Ce nu mergea bine? Au intervenit plictiseala si obisnuinta?
Pentru ca,daca ai de ales intre doi,de obicei trebuie sa-l alegi pe al doilea.
Pentru ca,daca primul era perfect,al doilea nu avea nici o sansa sa existe!
Nu stiu ce e in inima ta,inteleg doar ca te framanti mult si nu stii pe ce drum sa o iei.
Pe de o parte ai relatia de doi ani,cu un om pentru care sigur ceva ai simtit,nu stateai doi ani langa el,doar ca sa te joci.
Pe de alta parte,e noutatea celuilalt,simti din nou ca zbori si asta te face foarte entuziasta...
Ai grija sa nu cumva sa iubesti doar dragostea in sine si sa te trezesti ca pierzi omul care ti-o ofera neconditionat.
Stai si gandeste la rece,discuta cu tine,in ananghie fa si o lista cu pro si contra, dar ia o decizie cat mai repede!
Cu cat intarzii mai mult, cu atat faci raul mai mare!
Sa ai grija si sa POTI lua decizia corecta!

13 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu stiu, eu cred ca nu as da vrabia din mana pentru cioara de pe gard.

Gandeste-te ca actualul deja iti arata devotamentul si iubirea lui.Iti da locul cuvenit.

Orice relatie de iubire devine ''normala'', fara fluturasi dupa o perioada.Indragosteala mereu dispare si ramane baza :increderea,iubirea,fidelitatea, sinceritatea, planurile comune.

Poate al doilea e doar o tentatie a sortii.

| Zenithf a răspuns:

Ia o pauza, stai vreo 2 saptamani fara actualul si vezi daca ii simti lipsa. Si-ti spun eu atunci ce sa faci.

| Flav a răspuns:

Mi-ai stricat cafeaua de dimineata.sad

| superdorex a răspuns:

Faptul ca te-ai indragostit de un altul arata ca nu a stiut sa intretina focul dragostei intre voi! Sigur asta va indepartat unul de altul, pentru ca nu ati reusit sa scoateti acel patos din voi si acum cand l-ai gasit esti intr-o mare dilema! Doar tu iti poti da un raspuns sa stii, il cunosti destul de bine pe actualul, doar tu poti decide daca poti sa mai continui cu el sau trebuie sa schimbi macazul! Aculta-ti inima, ea te va indruma spre cel care merita dragostea ta! multa bafta!

| fabiola a răspuns:

Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui :ce simti pentru primul daca pentru al doilea chiar crezi ca-l iubesti?

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @emmyta! Orice s-ar întâmpla, sfatul meu ar fi să nu comiţi infidelităţi faţă de prietenul cu care locuieşti de doi ani. Încearcă să stai de vorbă cu el, să stabileşti (fără ca el să-şi dea seama) ce anume nu-ţi place la el, cu ce este mai bun tipul de care te-ai îndrăgostit. Încearcă, de asemenea, să nu te minţi pe tine însăţi- e greu să faci compromisuri şi sfatul meu este să nu încerci să ai două relaţii simultan. Gândeşte-te că dragostea nu trebuie să-ţi producă suferinţe ci bucurie şi împlinire.
Nimeni altcineva nu va putea alege în locul tău, @emmyta!
O zi cu zâmbet să ai şi gânduri limpezi să ai!

| doc69 a răspuns:

Raspunsul este doar in tine...iti este doar greu sa iei o decizie.sinceritatea face mult

| alafaranume a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti la actualul doar in cazul in care nu simti nimic pentru el, atata timp catai tot ce iti trebuie alaturi de el sau macar aproape ( pentru ca nimeni nu e perfect) te sfatuiesc sa nu il schimbi pentru ca sunt sanse foarte mari ca in momentul in care tu o sa fii impreuna cu acest baiat poate ca o sa constati ca e cu totul altfel decat ti l-ai imaginat

| emmyta explică:

Adevarul este ca imi place f mult senzatia asta noua pe care o simt, cu fluturasi in stomac si toate celelalte stari de euforie...insa nu stiu cum ar fi fara actualul sau daca cel de-al 2-lea este mai bun decat primul! mi-as fi dorit sa nu ma fi bagat in asta si sa nu fi avut de ales!

| goodyke a răspuns:

Incearca sa-ti dai seama exact ce te atrage la acel "al II-lea" tip, vezi ce are in plus fata de actualul tau iubit. Incearca sa-ti dai seama daca pe actualul tau iubit inca il mai iubesti sau este doar obisnuinta de a face toate lucrurile cu el, pentru ca asa va stie lumea, pentru ca esti intr-o rutina de 2 ani. Sau vezi daca maine nu te-ai trezi cu el cum ar fi? Oare ar fi placut sa te trezesti cu celalalt baiat? Actualul tau prieten cum era la inceput? Probabil la fel ca cel de care te-ai indragostit acum, este doar un gol in stomac si multi fluturasi, asa e la inceput, dar gandeste-te ca si cu cel de-al II-lea va interveni rutina la un moment dat, asa se intampla mereu, daca iti doresti o relatie adevarata incearca sa vorbesti cu iubitul tau, sa-i spui ca e ciudat si trebuie sa faceti lucruri noi pentru a va reindragosti, pentru ca tu simti ceva ciudat si incepi sa te plictisesti de relatie. Asta il si poate pregati pentru o eventuala alegere a ta sa-l parasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar,o mare problema si sincer,din ce pot vedea,incepi sa te joci cu focul, te chinui sa vinzi pielea ursului din padure. Ceea ce simti pentru cel nou, este doar dorinta de schimbare.As vrea sa te gindesti daca merita riscul, avind in vedere ca poti da peste ceva neprevazut. Sper sa iei decizia corecta.Mult noroc si Dumnezeu sa te ajute.

| yonylov a răspuns:

Deci tu il cunosi bine pe baiatul cu care esti de 2 ani...compara purtarile si gesturile pe care le fac si vei alege pe cine trebuie

| Fluturrasi a răspuns:

Scumpa mea... Am trecut si eu prin acest lucru. doar ca relatia mea nu e de 2 ani. e de doar 8 luni happy. Crede-ma. cand l-am intalnit pe al 2-lea. mi se parea prea frumos sa fie adevarat. dar a fost o prostie. si el ma placea. (cel putin asta zicea. dar stiam ca e mai mult de atat). crede-ma. e ceva trecator. daca a intervenit plictiseala si obisnuinta in relatia ta. vorbeste cu partenerul. explica-i. si incercati lucruri noi. pe care pana acum nu le-ati facut. sau. daca esti asa de convinsa ca il 'iubesti' (putin probabil. ca dupa o relatie de 2 ani sa intalnesti o persoana si sa fii sigura ca il iubesti si ca il doresti langa tine) si el. la randul lui te iubeste. nu stiu. incearca. poate poate iese ceva frumusel si de acolo.
Totusi. parerea mea este sa ramai la relatia ta actuala. happy Acum. alegerea ta. happy Hai. good luck!