| Steluta444 a întrebat:

de vreo 2 zile am o secretie maro pe chilot care este urat mirositoare tin sa mentionez ca am avut menstruatie si duminica (24.09.2017) mi-a trecut iar eu am secretia asta de ieri si azi. Stie careva ce este? Apropo de data asta menstruatia nu a fost chiar atat de mult cantitativ. M-a tinut 4 zile dar curgea normal nu mult cum imi curgea de obicei sa fi de la asta?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care secretia vaginala are un miros urat/fetid, exista posibilitatea ca acest lucru sa se datoreze aparitiei unei infectii. In general astfel de scurgeri urat mirositoare apar insotite si de alte simptome, precum senzatia de disconfort/usturime/arsura la urinare sau mancarimi in zona genitala sau in interiorul vaginului. Oricare ar fi cauza acelei secretii maro, care probabil este posibil sa reprezinte niste resturi ale scurgerii menstruale inca neterminate complet, daca se va produce si in zilele urmatoare va trebui sa mergi ori la un control ginecologic pentru a determina cauza scurgerii respective, ori sa mergi la un laborator de analize medicale pentru a ti se preleva si efectua o analiza a secretiei tale vaginale. Cele mai multe boli/infectii genitale nu trec singure, iar unele pot deveni foarte grave daca nu sunt tratate prompt si mai ales corect. Multa sanatate!

| Annamaria21 a răspuns:

Eu am avut o secreție maro timp de 6 luni la începutul "curei" cu anticoncepționale, am fost la ginecolog și mi-a spus că este normal, presupun că și în cazul tau este normala secreția deși nu iei anticoncepționale, sunt dereglări hormonale, ți se întâmplă mai mereu

| Nyya a răspuns:

S-ar putea ca sangele sa fi patruns um pic in intestinul gros astfel sa ai o secretie dar mai bine ai spune mamei tale, surorii(daca ai), matusii etc happy