| deealove1 a întrebat:

De vreo 3 ani a inceput sa imi curga un lichid albicios si gelatinos dar nu imi curge cand sunt inainte de ciclu, ci mereu.
Nu stiu ce sa mai fac...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba de secretie vaginala!
Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Te pup!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acea secreţie este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| andrw1929 a răspuns:

Este normal majoritatea fetelor patesc asta!
Succes!

| AllePuffu a răspuns:

Este ceva normal, majoritatea fetelor patesc asta. Acest lichid iti curata vaginul, deci nu trebuie sa iti faci griji pentru ca este ceva normal:*

| Damon01 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic e cv normal si mie imi curge cam mere si cred ca ori cui...dar ca sa nu te patezi pe lenjerie sunt ca un fel de absorbante dar sunt mai subtiri pentru asa ceva eu nu port prea des pentru ca ma enerveaza dar faci cum vreiwinking funda?

| oana69 a răspuns:

Nu te ingrijora draga mea, fiindca e ceva normal.Si eu patesc la fel.
Poti folosi proteslipuri ca sa nu iti patezi lenjeria.te pup