| anonim_4396 a întrebat:

Heii`. Am 11 ani (in iunie fac 12)... nu stiu de ce cand merg la toaleta imi curge un lichid albicios (cateodata) asa, cam fara miros si in fiecare zi poate din cauza lichidului imi este chilotul ud. Acum folosesc protejslip Helen Harper Classic's Deo si parca un pic e mai bine.Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala si nu am ciclu. Ce ar putea fi? Va rog sa imi raspundeti, mai ales Brigaela.

Răspuns Câştigător
| GiiaaBăă a răspuns:

Nu iti face griji! Eu am 12, ani, si mi se intampla la fel! Nu mi-a venit ciclul si nu mi-am inceput viata sexuala! La toate fetele li se intampla la fel! Stii de ce? Peste 1 an sau 2 iti va veni ciclul! Atata tot! Inainte de venirea ciclul iti curge ceva alb, care se numeste secretie! Asta mama mi-a zis!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este secretia vaginala normala care anunta prima menstra. In maxim doi ani vei avea prima menstruatie. Nu este normal sa fii nevoita sa folosesti protej-slipuri, ar trebui sa fie suficienta igiena obisnuita (spalat cu apa multa si sapun dimineata, seara si dupa fiecare scaun).

| alliwtsa a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi.Este o secretie vaginala normala la varsta tawinking

| bunny_6472 a răspuns:

Nu te speria nu este nimic grav.

| DE3a94 a răspuns:

Mentruatia iti da semnale! stai linistita e ceva absolut normal!

| mada_4477 a răspuns:

Dap acelasi raspns las avea si eu ca si celelelte fete,dar ca sa numai simti chilotul ud poti folosi proteslipuri,normale sau pentru tanga depinde ce fel de lenjerie folosesti,aceasta secretie vine inainte de menstruatie cu mai mult sau mai ptin timp,depinde de fiecare fata,si ink un lucru, si cand vei avea menstruatie, inainte sau dupa aceasta secretie tot va curge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna princess
se numeste secretie vaginala.
asa au toate fetele au.
nu trebuie sa te speri.peste ceva timp o sa ti vina si ciclu... eu sunt pe 22 iuliewinking

| Dyana_3631 a răspuns:

Nu te ingrijora, e doar o secretie vaginala.E normal dar nasol; si mie mi s-a intamplat.