| KinderBeeeib a întrebat:

Buna, Tpu.Deci, aseara am facut sex protejat, dar spre sfarsit a scos prezervativul si si-a dat drumul pe langa vagin.Ma indoiesc 99% ca spermatozoizii au ajuns in zona vaginului, insa intrebarea mea este : cat de adanc trebuie sa atinga spermatozoizii vaginul pentru a aparea o sarcina? Credeti ca exista riscul de sarcina?

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu trebuie sa se ejaculeze neaparat adanc. Si da, eu cred ca exista daca a ejaculat pe vagin sau foarte aproape si cumva s-a prelins si pe zona de intrare in vagin.

| vocea a răspuns:

Nu ai cum sa ramai gravida nebunatica mica.
Nu a ejaculat inauntru.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu ramai insarcinata din nimic trebuie intrunite anumite conditii: penetrare si ejaculare in vagin. Nu ai ramas insarcinata stai inistita.

| ShamelessQboy a răspuns:

După cum ai descris nu cred ca ai avut șansa să rămâi însărcinată, dar trebuie sa fiti atenti, se poate intampla foarte usor dacă se îndeplinesc condițiile necesare!
O greseala a tinerilor este sa creada ca sarcina se instaleaza numai in anumite pozitii, care favorizeaza depunerea spermei cat mai aproape de uter. Este adevarat, o femeie de 30 de ani nu mai este la fel de fertila cum era la 20 de ani, motiv pentru care s-au si lansat o serie de trucuri care sa usureze procesul de conceptie. In cazul tinerilor insa, lucrurile stau ceva mai diferit, iar o sarcina se poate instala mult mai usor. Chiar si atunci cand ejacularea a avut loc in imediata apropiere a vaginului. Asa se explica faptul ca exista tinere virgine si... insarcinate!
Sansa joaca un rol major in determinarea momentului in care veti ramane insarcinata. In medie, daca sperma ajunge la ovul atunci cand acesta este pregatit pentru fertilizare.
Sperma poate trai in organismul femeii timp de cateva zile, astepand intalnirea cu ovulul, insa ovulul traieste numai aproximativ 24 de ore dupa producerea ovulatiei. Din acest motiv, daca faceti sex cu cateva zile inainte de ovulatie aveti sanse mai mari de a ramane insarcinata decat daca faceti sex la doua zile dupa ovulatie.

| Ionut56677777 a răspuns:

Stai linistita sansa sa ramai insarcinata e destul de mica.