| Dєєค a întrebat:

Deci eu sunt o fire mai independenta, nu imi place sa dau explicatii parintilor, sa am o ora fixa la care sa merg acasa, sa nu fiu lasata sa fac ceea ce vreau sau sa nu am bani. In fine, trecem peste. De curand diriginta a aflat ca fumez si i`a spus mamei [ care imi gasise de 3 ori pachetul pana atunci, deci] Mama a fost fooarte suparata fiindca a aflat si de absente iar diriga a comentat ca vin cu decolteustraight face Mai exact, ea ma vede doar pe mine rolling eyes nu si pe celelalte. Acum treaba sta putin altfel...nu prea mai primesc bani, in oras mai stau maxim o ora pe zi, ceea ce sincer pentru mine e altceva si nu sunt obisnuita. Toate ca toate, dar nu imi place sa se bage cineva in prieteniile mele. De exemplu fosta colega de banca[ fiindca diriga ne-a mutat] e una din cele mai bune prietene. Diriga a sunat`o pe mama prietenei si i-a spus ca o sa faca orice sa ne desparta, ca sunt un exemplu prost, ca eu sunt iremediabila, ca fumez la greu si zilnic, ca am o gramada de absente, ca eu stau in anturaje foarte proaste si ca din cauza mea ea nu mai invata asa bine. [ sincer, a cam exagerat, nu zic ca nu e adevarat dar nici chiar asa] Si mama intamplator in ziua respectiva a sunat-o pe mama colegei pentru cu totul altceva, in fine nu mai conteaza si a aflat si ce i-a spus diriga. Mama mi-a spus, colega mea s-a certat cu mama ei si acum mama ei nu o mai lasa sa stea deloc cu mine. Nu prea mai stiu ce sa fac sincer, am incercat sa o mai imbunez pe diriga mea, sa fiu mai discreta cu ceea ce fac ca sa nu mai fie asa cu mine in special. Inteleg ca nu ii place comportamenul meu dar nici sa se bage asa in prieteniile mele. Sfaturiii?puppy dog eyes >Fundaabig grin

Răspuns Câştigător
| timelord_8927 a răspuns:

Incearca sa intelegi ca ai ajuns in situatia asta din cauza ta.gandestete ce e cel mai bine pentru tine? si care solutie te-ar avantaja.de exemplu daca ai probleme la scoala cu notele incearca sa le remediezii,nu foarte mult,de impresie,nu mai fuma la scoala in public,pentru ca nu toata lumea iti e prieten. daca diriga ta vede ca incerci sa te indrepti nu va mai avea nimic cu tine, ia si u 2, 3 note bune,nu mai lipsii deloc un timp apoi fa o prostie in asa fel incat sa o superi pe mama ta sa o sune pe diriga ta si sa afle ca ai luat note bune si nu ai mai lipsit! incearca, nu te costa nimic si ai rezultate, garantez!

3 răspunsuri:
| DeeaBlondiii a răspuns:

Diriga ta e chiar handicapata.Cand termini clasa a 8-a ca presupun ca ai 14-15 ani, o prinzi pe strada si ii dai un cataroi de caplaughingsi fugi...asta as face eulaughing
Da'o in pzm'si de comunistarolling on the floor

| Kerli a răspuns:

Nu ai precizat varsta
in fine, cear fi sa te mai conformezi? stiu ca esti adolescenta si ai impresia ca le sti pe toate si faci doar ce vrei tu. da-mi voie sa-ti spun ca lucrurile nu stau chiar asa. de multe ori in viata nu facem ce ne place iar regulile nu sunt facute pentru a fi incalcate. iti dai seamna ca in lume totul sar duce de rapa daca lumea nu ar respecta niste reguli? ar fi ca in epoca preistorica
fumezi si fugi de la ore si mai ai si pretentii ( vrei bani de buzunar, iesiri in oras, haine etc) mai asteapta si tu pana la 18 ani. atunci parintii tai nu vor mai fi obligati sa te intretina. vei vedea ce "usor" e sa fi intr-adevar independenta.
uite aici 11 reguli de viata care le-a spus bill gates
Regula nr. 1: Viata nu e dreapta – obisnuieste-te cu ideea!
Regula nr. 2: Lumii prea putin ii pasa de stima ta de sine. Lumea se asteapta sa realizezi ceva INAINTE de a fi multumit de tine insuti.

Regula nr. 3: Nu vei castiga 60.000$ pe an de indata ce parasesti bancile scolii. Nu vei fi vicepresedintele vreunei companii cu telefon in masina decat atunci cand vei fi muncit pentru acestea.

Regula nr. 4: Daca crezi ca profesorul tau e sever, stai sa vezi cand o sa ai un sef!

Regula nr. 5: A lucra intr-un fast-food nu este ceva sub demnitatea ta. Bunicii tai aveau o alta denumire pentru asta: o numeau sansa.

Regula nr. 6: Daca o dai in bara, nu e vina parintilor tai, asa ca nu te mai smiorcai in legatura cu greselile tale, ci invata din ele.

Regula nr. 7: Inainte de a te fi nascut, parintii tai nu erau atat de plicticosi ca acum. Au ajuns asa din cauza ca trebuie sa-ti plateasca cheltuielile, sa-ti spele hainele si sa te asculte pe tine spunandu-le cat de grozav te crezi. Asa ca înainte de a te porni sa salvezi jungla de parazitii generatiei parintilor tai, incearca sa-ti "despaduchezi " propriul dulap.

Regula nr. 8: Poate ca scoala ta a scapat de invingatori si invinsi, insa viata NU. In unele scoli au abolit corigentele si elevul poate incerca de cate ori vrea el sa dea raspunsul corect la o intrebare. Asta nu seamana, deloc, cu NIMIC din viata reala.

Regula nr. 9: Viata nu se imparte in semestre. Nu ai verile libere si pe foarte putini angajatori ii intereseaza sa te ajute sa "te gasesti". Faci asta in timpul liber.

Regula nr. 10: Ce vezi la televizor NU e viata reala. In viata reala oamenii chiar trebuie sa mai plece din cafenele si sa mearga la serviciu.

Regula nr. 11: Fiti amabili cu tocilarii. Exista sansa ca in viitor sa lucrati pentru vreunul dintre ei.

| theGazetteVortex a răspuns:

Pai sa-mi faca mie diriga asa da o bateam pana intra in coma, si as nu o suport, pai eu sincer nu am facut nimic din ce faci u, dar te inteleg, si eu am impresia ca nu se uita prea bine diriga la mine, (bine ca am scapat de clasa a opta) cat despre sfaturi: in legatura cu prietena ta, nu cred ca e vina ta sau ca ai influentat-o u cu ceva, ca doar nu ai obligat-o sa fumeze sau ceva, deci mai bine le lasi sa le trancaneasca gura de pomana. mai bine ti-ai falva relatia cu mama ta. incearca sa ii dovedesti ca nu e adevarat ce a spus diriga ta. etc etc.