| daudsudsudaudu a întrebat:

Salut, am o problema cam mare la liceu.
Sunt clasa a9-a și am deja 56 de absențe. Diriga m-a sunat de nenumărate ori iar eu nu i-am răspuns niciodată la telefon/mesaje, deși vorbise cu tatăl meu.
Eu stau cu mama iar ea nu știe de absențele astea.
Diriga mi-a spus ca poate sa-mi dea o amendă pentru absențele pe care le am și că sună la protecția copilului, ce pot sa fac? Nu am scutire pentru zilele absentate, medicul de familie îmi poate oferi o scutire medicala sau mă duc degeaba? Rog seriozitate, fara de ce nu te-ai dus la liceu și nu mai știu eu ce, am avut problemele mele și nu mă simțeam în in stare sa merg.

Răspuns Câştigător
| ShREKT a răspuns:

No stati ma nu ii dati asa in cap ca se mai intampla, adica ganditi-va ca toata treaba asta are la mijloc o gramada de influente si chestii pe care nu neaparat el le alege si nu ma refer la anturaje. Du-te la scoala si infrunta-ti diriga, gen du-te, spune-i ca da, am gresit, nu pot da timpul inapoi sa imi corectez greseala sau degeaba spun ca nu am vrut, acum sunt aici si voi suporta consecintele oricare vor fi ele, ceva mai bun nu pot face. Si o sa mai lase de la ea ca chiar altceva mai bun nu poti sa faci, mai ales ca ea se asteapta tu sa vii cu opusul la ce ti-am zis, si daca vorbesti asta cu ea ai sanse sa scapi. Dar va trebui sa nu mai lipsesti

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Îți asumi responsabilitatea pentru ce faci ca tot restul lumii.
Medicul îți poate oferi o scutire doar daca ai o problema medicala.

| FreddieM a răspuns:

Adică nu ai fost la scoala, acasă nu ai fost, ai 56 de absente și vrei sa scapi basma curata. Eu nu știu cum de mai suporti să-ți vezi reflecția în oglinda.
De cuvântul responsabilitate nu ai auzit? Crezi ca e vreun om sănătos pe situl asta care să-ți dea vreo poanta ca să tragi în teapa sistemul? Și pe saraca mama ta?
Cheers