| NathalieKawaii a întrebat:

E o intrebare mai ciudata, dar vreau sa aflu răspunsul!
Ce înseamnă heterosexual?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Conform DEX:
HETER(O)- /ETER(O)- elem. „altul", „diferit", „inegal". (< fr. hétéro-, cf. gr. heteros)
"Sexual" nu iti traduc, il stii deja.
Deci ar insemna "de sex diferit"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Persoană atrasă de sexul opus.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu daca esti fată normal este sa i ti placă băietii, iar băiatului sa i placă fetele. Asta inseamnă heterosexualitatea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea se refera la una dintre orientarile sexuale existente. Oamenii de stiinta si cei din domeniul medical nu cunosc cu exactitate care sunt cauzele orientarii sexuale, insa considera/ apreciaza ca aceasta stare este rezultatul efectului combinat al influentelor genetice, hormonale cat si din mediul prenatal.
Se apreciaza ca orientarea sexuala a fiecarui individ/persoane se prefigureaza in copilarie, devenind cel mai adesea clar conturata la pubertate si adolescenta. Exista 4 tipuri de orientari sexuale :
-- heterosexuala : persoana care manifesta/are/simte atractie doar/numai fata de persoane de sex opus de al sau,
-- homosexuala si lesbiana : persoanele care simt atractie numai fata de persoanele de acelasi sex cu ei,
-- bisexuala : atractie fata de ambele sexe si femei si barbati in egala masura,
-- asexuala : persoanele care nu manifesta atractie sexuala fata de niciun sex sau gen.
Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Adică ești atras de sexul opus.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Heterosexual înseamnă că ești atras/ă de o persoana de sex opus.
Bisexual înseamnă că ești atras/ă și de femei și de bărbați.
Gay/lesbianism înseamnă că ești atras/ă de o persoana de același sex.

| xilef123 a răspuns:

Google it

| MarcelBoaba69 a răspuns:

Ineamna gay

| mariaioana289 a răspuns:

Adică o persoana care e atrasa de alta persoana de sex diferit. Gen cu suntem majoritatea. Ca fete ne plac băieții și invers

Răspuns utilizator avertizat