| Fcd_Gheorghe_1998 a întrebat:

Bună TPU, eu sunt o persoana care crede în Dumnezeu și mi se pare ca după ce mă masturbez, mi se pare ca am făcut un pacat. Exista vreo metoda ca sa te lași de masturbare?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca te spovedesti scapi de pacate sau cumperi o cruce si o porti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca esti la varsta pubertatii si in acest caz este lesne de inteles de ce si in mintea ta apar intrebari mai ciudate legate de masturabare, de genul: „Este bine sau indicat ca in cazul tinerilor masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Masturbarea poate fi inceputa oricand, are limite de varsta?" ori, ''Este un pacat de moarte sa te masturbezi, asa cum zice biblia sau preotii?", ''Daca fac l@ba imi va creste par in palma si astfel va vedea lumea? Sau poti ramane mic si balbait? sau pot sa orbesc?"". Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite dar si posibile dipute, contraziceri, pareri contrare privind masturbarea, etc. Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza eliminarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati ori dobitoci limitati intelectual. rolling on the floor Multa sanatate! https://:///......asturbarii

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

N-am inteles care poate fi motivul acestui raspuns din moment ce este adresat unui ATEU, adica unui LIBER CUGETATOR. Poate vei avea reusi sa-mi explici acest aspect al demersului tau. thinking

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea era ca nici crestinii nu au ajuns la un consens ca masturbarea ar fi pacat. Asta e un fapt obiectiv, cu privire la care credinta religioasa a subiectului nu are importanta. Adica si ateii isi pot corecta prejudecata conform careia crestinii considera masturbarea drept pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

| Emilian65 a răspuns:

Singura metoda este voința de a nu te mai masturba.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O sa ajungi in fundul iadului; femei pacatoase, baura curge'n rauri rockereala la maxim.