| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Fetelor ma adresez: cum este prima data la ginecolog? Nu am fost niciodata si nu stiu la ce sa ma astept. Eu sunt domnisoara, ma va durea tare in cazul in care imi va introduce acel tub(imi scapa denumirea) inauntru, eu in general(cred) ca sunt mai stramta? Si inca o nelamurire: este vreo problema daca in ziua programarii fata este la menstruatie si daca in acest fel e necesara reprogramarea? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| LittlePony300 a răspuns:

Bună! În mod normal, medicul te întreabă dacă ești virgină. Eu am fost la mai mulți medici și de fiecare dată am fost întrebată, ca să știe ce pot și ce NU pot să facă în cadrul consultației. Dacă ești virgină ei NU au voie să îți introducă niciun fel de tub în interior. Cel mult îți pot lua o probă de secreție vaginală cu un bețișor steril (arată ca bețișoarele de urechi, însă sunt mai lungi). Și, evident ecografia. Însă, din câte știu, la ecografie este recomandat să nu te afli în timpul menstruației sau fix înainte de aceasta, întrucât uterul este mai umflat atunci și arată puțin diferit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La virgine NU se face control ginecologic prin vagin, ci prin anus.
Nu are importanta dac ain ziua programarii esti pe ciclu, medicul poate inca sa-ti faca control.

| sofisis a răspuns:

Clar e necesara reprogramarea daca esti la menstruatie.
Nu are ce sa doara. E disconfort dar nu e durere. Trebuie spus medicului ca esti domnisoara si o sa fie ok

| Miruna333 a răspuns:

Iti reprogramezi programarea si nu, vei simti discomfort, nu durere.

| Bella999 a răspuns:

Salut! Daca esti domnisoara, insemnand ca esti virgina, nu o sa iti introduca NIMIC, pentru ca nu e voie. O sa iti faca o ecografie si cam atat. Nu e nici-o problema daca daca esti in timpul menstruatiei. Sa fii linistita, nu e nimic deosebit sau dureros.

| Miruna333 a răspuns (pentru Bella999):

Cum sa nu fie voie? laughing Virginitatea are de a face cu primul act sexual, atat. E un termen inventat.

| Bella999 a răspuns (pentru Miruna333):

Multumesc pentru iluminare! Vorba aia, daca taceai, filosof te faceai. Atata timp cat domnisoara nu a avut parte inca de primul act sexual, ginecologul nu are voie sa faca eco transvaginal! Cum sa ii introduca transductorul?! Poate sa ii ia secretie vaginala si ii face doar ecografie pelvina transabdominala.