| Abracadabra22222 a întrebat:

Fosta mea iubita vrea sa ne impacam. Am petrecut 3 luni de acum de cand ne-am despartit, eu timp de 1 luna si jumatate am cautat-o, i-am oferit flori si tot am reincercat sa o aduc inapoi la mine. Ea nu a dorit, mentionez ca ne-am despartit pentru ca ne certam de o perioada, dar eu stiam atunci ca pot rezolva tot. Ei bine timpul a trecut si am gasit alta fata, intr-adevar nu tin la aceasta atat de mult pentru ca nu avem timp impreuna si cand fosta m-a cautat i-am spus ca sunt deja intr-o relatie si i-am dat de inteles ca nu intentionez sa ma impac cu ea. Mama, tata, prietenii, toata lumea mi-a spus ca a scos tot ce e mai rau din mine aceasta "fosta", ma facea sa nu mananc, sa fiu gelos si frustrat. Dar de curand m-am gandit ce ar fi daca ne-am impaca, oare a invatat ceva din tot ce a fost? Mentionez ca a spus ca a procesat mai greu si ca a realizat in 3 luni cat de mult s-a obisnuit cu mine si ca ma pastreaza in amintirea ei, are momente cand se simte naspa din cauza mea, stari necontrolate.Acum eu chiar am plans si suferit din pricina ca nu o pot avea, dar am realizat ca imi face rau si totusi o parte mica din mine inca o vrea, se gandeste ca s-a schimbat si ca poate poate. Daca nu as fi fost cu fata asta si nu mi-ar fi spus atata lume ca nu este bine sa ma impac la ea dupa tot ce mi-a facut m-as fi intors. Ce sfat imi dati? Stiu ca este o poveste intortocheata si putin fara noima, scrisa la repezeala, dar chiar am nevoie de un raspuns. Ma tot gandesc acum ca daca ar fi fost mai bine sa o aleg pe ea, am fost si fericit chiar foarte fericit alaturi de ea si in viitor daca am lasat-o sa-mi scape o sa regret, numai la asta ma gandesc. Multumesc tuturor care au citit si au putut sa-mi ofere un sfat!

Răspuns Apreciat de Editori
| bbobo22 a răspuns:

In primul rand esti intr-o alta relatie. Esti nefericit in actuala ta relatie? Merita oare sa o ranesti? Personal nu cred ca poti sa-ti construiesti fericirea pe nefericirea altora care te iubesc.
In al doilea rand. Fosta ta iubita acum probabil este disponibila. Daca nu ai fi intr-o alta relatie nu cred ca ai mai fi la fel de interesant pentru ea. Chiar esti foarte convins ca problemele care au dus la despartirea de ea s-au rezolvat?
Decizia iti apartine. Nu trebuie sa faci ceea ce-ti spun altii.
Ar fi ideal sa fii corect. Eu i-as spune fostei tale iubite ca a dat cu piciorul sansei cand ai rugat-o sa va impacati si ca acum esti indisponibil. Ca poate pe viitor daca o sa mai fi disponibil s-ar mai putea sa mai aveti o alta sansa...

7 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

In primul rând, ar trebui sa o lași pe fata cu care ești acum. Poate ea își dorește ceva serios, dar tu încă mai ai sentimente pentru fosta.
In al doilea rând, dacă te împaci sau nu cu ea, e strict decizia ta. Dacă consideri ca mai merita o șansa, încearcă, dar asuma ti riscul ca relația sa nu meargă nici de data asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te-a iubit acum 3 luni, nu te iubeste nici acum, doar ca-i invidioasa si geloasa pe actuala si nu poate concepe ideea ca esti fericit cu o alta fata.
O relatie care nu a functionat in trecut nu va functiona niciodata!
Sfatul meu este sa nu te mai impaci cu fosta, pentru ca nu vei fii niciodata fericit alaturid e o femeie cu care te certai frecvent si te-ai desapartit.
parintii au dreptate, ti-a produs prea mult rau, ca sa fii atat de rpost acum, sa te intorci la ea.
Vezi-ti de actuala iubita, ca ai sanse mari sa fii fericit cu ea!
Sa nu ai niciodata regrete cu "fostele" ca nu exista schimbare de situatie peste noapte si toata rautatile si nefericirile din trecut, nu vor disparea niciodata.
Nu te uita inapoi, ca nu merita!

| Freya1 a răspuns:

A realizat ca ai gasit pe altcineva si ca poti fi fericit si s-a gandit ca se zica in fericirea ta.Nu pune botul si vezi-ti de ale tale, nu te impaca cu ea pentru ca o data ce vei face asta va reveni ce-a dinainte.

| Andreeush a răspuns:

De ce vrei să mai fii cu ea?
Când te-ai rugat de ea să vă împăcați ea nu a vrut.
Te-a respins. Acum că ai pe altcineva brusc vrea să fiți din nou împreună.
Ar trebui să ai un pic de orgoliu și să rupi orice legătură cu ea.
Nu te mai chinui să te întorci la cineva care ți-a făcut rău. Astfel de persoane se schimbă greu.
Treci peste, lasă-o în pace. Nu o mai căuta.
Toată lumea care îți spune că nu e potrivită pentru tine are dreptate.

| sofisis a răspuns:

laughing))) ce frumos. Cat te-ai rugat tu de ea, a durut-o-n dos. Acum cum face ea pe victima tu vrei sa sari sa o salvezi. Si bineinteles sa o lasi cu ochii in soare pe actuala, sa o faci sa sufere doar pentru ca... vrei iar sa devii o umbra de om cu o prietena care scoate ce e mai rau din tine. Ca sfat: asculta-i pe cei de langa tine. Parintii, fratii...mereu iti vor vrea binele si mai ales parintii au experienta de viata necesara sa vada de dinainte cum e un om. Ce se termina e mai bine sa ramana terminat.
Ce lectie mareata de viata ai pretentia ca a invatat fosta in o luna jumate?
Nici una!
Se oftica pentru ca ai pe alta si vrea sa si demonstreze ca inca esti lesinat dupa ea. Nu pica in capcana daca vrei sa iti fie bine.

| OrdanKarris a răspuns:

Tu chiar nu observi cat de falsa este fosta ta? Cat timp ai vrut-o inapoi, ti-a oferit refuzuri. Cand a aflat ca ti-ai refacut viata cu alta femeie si ca poti si fara ea (fosta), si ce sa vezi, ca prin minune iti da tarcoale din nou. Sa nu ai nici o iluzie, te vrea inapoi doar ca sa te mai striveasca odata psihic, sa te aduca intr-o stare de gelozie si depresie ca apoi, DIN NOU, sa te paraseasca si sa te puna in starea aia in care gonesti dupa ea iar ea sa te refuze. Fosta nu te iubeste, ea te vrea inapoi pentru ca si-a pierdut jucaria preferata, tu!

Nu, nu a invatat nimic pentru ca ea inca crede ca starea ei de naspa e tot din cauza ta. Se foloseste de natura ta masculina care vrea sa ajute si sa salveze ca sa te ademeneasca inapoi si sa te striveasca pe dinauntru a 2-a oara. Si bineinteles probabil a ramas singura pentru ca imi este greu sa imi imaginez cineva sa reziste mult timp alaturi de o astfel de vipera de muiere.

Pare a fi genul de muiere care iti strica ziua numai cu un text pe telefon. Stai DEPARTE de vaduva neagra.

| Sorin7777 a răspuns:

Nu rata ocazia poate unica de a fi impreuna a trecut putin timp cred ca ai inca sentimente adevarate pentru ea oricine merita o a doua sansa!