| anonim_4396 a întrebat:

Hmm ii mai ciudata intrebarea dar habar n-am ce sa fac... Oana prietena iubitei mele(o profitoare) in sfarsit si-a gasit un prieten dupa 3 luni de incercari si vreo 15-20 de relatii esuate si-a gasit un iubit, si el face parte din grupul persoanelor pe care le urasc (nu-mi place comportamentul lui se da mare non stop, face glume nasoale, injura si se poarta foarte urat ) de exemplu dimineata in autobus a inceput sa o injure pe o fata pentru ca s-a uitat urat la el... nhoa ma rog. Faza nasoala-i ca Oana tot ii cere sfaturi la iubita mea si toata ziua o baga in conferinta pe mess cu ea si cu ala si acum iubita mea a devenit prietena cu grupul ala (unul din grup s-a mai dat la ea ma rog nu-mi pasa ca stiu ca ma iubeste ) dar ma dispera ca acum trebuie sa-i suport pe aia straight face si dimineata au incercat sa ma fac sa ma simta nasol dar le-am dat maxime si au inceput sa ma injure si sa ma ameninte laughing (ei sunt in clasa a XII-a dar nu mi frica de ei ) au continuat asa vreo 5 minute si dupa le-am zis ca-i las fara dinti imd si am plecat de acolo happy Stiu ca nu o pot pune sa aleaga intre prieteni si mie, dar mi se pare ca de cand a facut cunostita cu grupul ala a devenit mai rece straight face (dimineata dupa ce a vazut ca nu mi frica de aia si stie ca-s in stare sa-i pleznesc era foarte fericita si mandra happy ), dar in ultimele zile dimineata cand ma vede-i foarte fericita, dar la 2 cand iesim de la liceu (in autobus se tot uita pe geam si la aia pe mine nu ma prea baga in seama ), plus ca vb foarte sec cu mine pe mess si numa despre relatia lui oana aud straight face O iubesc foarte mult si nu as vrea ca relatia noastra sa sufere din cauza lui Oana. Mda ce as putea sa fac sa port o discutie cu iubita mea? Sa stau sa-i suport pe aia pentru ea sau thinking Mersi de ajutor si scuze ca va pun sa cititi romane big grin

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Sa stii ca faza cu alegerea nu e imposibila. Spune-i ca ai senzatia ca s-a cam racit cu tine in ultima vreme dar sa nu-i spui de ce banuiesti asta si vezi ce zice.Mie nu mi se pare normal sa se uite dupa altii.happy Mai spune-i si ca prietena aia a ei e o profitoare si o panarama si ca sta prea mult in preajma ei.Tu nu vrei sa ajunga si ea o panarama, nu? Stii vorba aia.Cine se aseamana, se aduna.happy

| FallenDemon a răspuns (pentru UbexFlo):

Mda faza-i ca nu se uita dupa aia se uita sa vada cum se descurca oana... (cred) ma dispera ca trebuie sa-i suport pe aia... pe oana o stie de cand avea 2 ani dar a profitat foarte mult de ea oh go on ( i-am mai scos eu odata fitele din cap la aia ca se credea in centrul universului ) mersi de ajutor big grin o sa vb cu ea happy

| UbexFlo a răspuns (pentru FallenDemon):

Asa-s paneramele, cred ca toata centura e a lor dar totusi trebuie impartita si aia.Si eu aveam o prietena forte buna, e mai mica ca mine cu 2 ani si suntem prietene de o viata.Cand a venit vorba de iubiti am rupt prietenia aia sincera pentru ca ea se baga peste mine si imi baga iubiti pe gat pe care nu i-am avut niciodata.happy Dupa 14 ani de prietenie am rupt orice legatura sincera cu ea, fiecare ne vedem de vietile noastre.happy Cadn iubesti cu adevarat poti renunta la anumite lucruri care iti distrag atentia.Intelegi?
Nah, eu inteleg ca e prietena ei de o viata si asa dar o ii distrage atentia asupra acelui grup de baieti si nu e bine.Apropo.mai scoate-i o data fitele lu` aia din cap si din partea mea cu nu suport numele "OANA" laughing

| FallenDemon a răspuns (pentru UbexFlo):

laughing Mda faza-i ca la iubita mea-i mila de ea straight face ca nah cea mai lunga relatie a ei a durat 4 zile de aia o tot ajuta... si dupa ce a vazut cat de bine ne purtam noi ne-a zis ca suntem "cuplu model " cica si i-a trebuit prieten straight face In grupul lor is 5 tipi 3 is de treaba(din cate am vazut thinking ) dar iubitul lui Oana si inca unu cu ala era sa ma bat whistling( ca a intrebat-o pe iubita mea pe mess ce as face daca ar saruta-o de fata cu mine... l-as lasa fara dinti clar happy ) ia mi-a zis sa nu-mi fac griji ca nu simte nimic pentru nici unul inima ei e a mea happy dar nah ma dispera ca cateodata ii rece cu mine si parca vb singur straight face

| UbexFlo a răspuns (pentru FallenDemon):

Aialalti 2 mai trebuie batuti o data ca sper ca ti-ai dat seama ca replica aia a fost spusa ca sa se dea la ea asa mai pe ocolite, nu? Imi place de tine ca esti tot pentru iubita ta :X
LA cate mi-ai zis de ea, ea pare ca chiar te iubeste, ca iti zice cam totul si ca nu ascunde chestiile astea cu altii si etc.De aia vreau sa te intreb daca cumva are probleme acasa sau ceva de genul, daca ai observat ca are anumite perioade ale lunii cand e ciudata, daca se poarta asa mereu, in fiecare zi si daca va intalniti mereu, daca petreceti mult timp impreuna.

| FallenDemon a răspuns (pentru UbexFlo):

Pai da se c-am cearta cu parintii in fiecare zi aproape in semestrul I am fugit de la liceu ca s-a certat foarte urat cu mama ei... mi-a plans o ora in brate straight face Am incercat tot timpul sa-i fiu aproape happy hmm pai da se poarta ciudat cand ii vine menstruatia sau e abatuta(de obicei ea prefera sa planga singura si sa tine in ea decat sa-i spuna la cineva... de multe ori imi plange la telefon si-mi spune ca ma iubeste si ca nu vrea sa ma faca sa sufar happy dar mi se rupe inima cand o vad ca plange ) si ne vedem in fiecare zi vreo 30 de minute(facem naveta de aia big grin) si vinerea de obicei iesim in oras happy

| UbexFlo a răspuns (pentru FallenDemon):

Aha.Am inteles.Foarte bine faci ca ii esti aproape, ea apreciaza mult asta, oricine apreciaza asta, daca stie ce inseamna bineinteles.Problema este ceea ce se intampla la ea acasa.happy Asa cum ai spus si tu, deseori prefera sa planga singura decat sa spuna cuiva.Asadar, deseori cand e suparata, cand se cearta cu parintii sau altceva, prefera sa tina in ea si aici e problema. Tine in ea, se aduna toate supararile si devine tot mai rece.Tu trebuie sa o convingi din ce in ce mai mult ca ii esti aproape mereu, ca iti poate spune orice problema are si ca nu trebuie sa-si faca griji ca o sa-ti umple tie timpul cu problemele ei.E foarte important sa stie ca o sa o ajuti mereu.
Te-am intrebat daca va intalniti foarte des pentru ca multe fete si multi baieti, daca se vad prea des se plictisesc unul de altul dar la voi nu prea vad sa fie cazul.E adevarat ca va vedeti in fiecare zi dar 30 de minute nu e o problema.
Deci problemele ei se rezuma la certurile din familie.Se gandeste ca daca iti spune tie mereu ce probleme are, tu o sa te plictisesti de ea si de problemele ei.straight face
P.S.Cand o fata iti spune "te iubesc" plangand, o face cu toata inima.happy ( bine, ca mai depinde si de fata)

| FallenDemon a răspuns (pentru UbexFlo):

Faza-i ca o cunosc si stiu cand sufere (simt asta-i ciudat stiu) tot timpul incerc sa-i aduc zambetul pe buze sa o ascult si sa o sustin, dar de multe ori trebuie sa insist foarte mult pentru a afla care-i problema happy Iti raman dator m-ai ajutat foarte mult mersi big grin

| UbexFlo a răspuns (pentru FallenDemon):

Nu ai pentru ce.happy Asa fac si eu cand am nervi si bot ca am senzatia ca plictisesc pe cineva si tin in mine, nu mai vorbesc cu nimeni, trantesc, izbesc si nu rezolv nimic.sad
Poate ajunge la depresie daca nu se descarca si atunci nu o mai poti scoate din suparari decat cu pastile.

17 răspunsuri:
| mihaMGB a răspuns:

Unu la mana nu esti cu nimic mai presus in ochii cuiva daca "esti in stare sa plesnesti" pe cineva.doar daca prietena ta este mica,deci imatura,naiva,usor impresionabilatonguear trebuii sa vorbesti cu ea,si sa ii explici ca te deranjeaza prezenta acelui grup in prajma ta si a ei,in special a Oanei pe care nu o agreezi deloc din diferite motive. daca aveti o relatie bazata pe iubire,inseamn ca va sti sa aprecieze corect,si sa incerce sa nu te lase sa fii afectat de prietenia ei cu acel grup.un lucru ar trebui sa iti fie de gandit: de ce le-a permis celor din acel grup sa iti vorbeasca urat? si daca tot nu a intervenit de ce mai pastreaza legatura? un lucru e clar,prietena ta este foarte atrasa de grupul respectiv si doreste sa faca parte din el(tipic fetitelor ce dau de viata de liceu) din diferite motive gen :modul lor impunator de a fi,de a vorbi,de a se manifesta,fara sa gandeasca in principal ca genul acesta de baieti sunt josnici, vulgari si fara bun simthappy daca tii la ea explica-i faptul ca nu ar trebui sa mai stea in preajma lor, pentru binele si siguranta eihappy

| FallenDemon a răspuns (pentru mihaMGB):

Mda stiu happy nu-s fan violenta dar nah si eu-s baiat si cateodata gandim cu pumni nu cu capul happy mda ea vb cu oana nu prea a observat ce se intampla intre mine si ei doar pe la sfarsit cand le-am zis ca-i las fara dinti (mda ma dispera genul lor de oameni... pentru aia se aplica vorba aia ca bataia-i rupta din rai ) si da-i foarte naiva sigh... i-am mai spus asta odata cand am vazut conferinta ei cu unul din tipi din grup oh go on ala se dadea la ea in ultimul hal si am rugat-o sa aiba grija si ca ma face sa sufar cand vad ca ma ignora pe mine pentru ala straight face ne-am certat un pic si de atunci nu a mai vb cu el dar se pare ca acum se intoarce roata din nou iar trebuie sa scap de astia straight face Faza-i ca o iubesc foarte mult si nu as vrea sa pateasca ceva relatia din cauza grupului ala straight face

| Daiana123 a răspuns:

Spune-i direct ceea ce simti! O relatie stabila se bazeaza pe incredere si respect reciproc( bineinteles, iubire si simtul ca va potriviti). Daca te iubeste iti va respecta reprosul. Dar probabil ca in acel grup ea gaseste sprijinul deoarece tu esti iubitul ei, dar numai cu prietenii isi poate impartasii cele mai tainice secrete etc. E problema ta ca nu o placi pe aceasta Oana, sincer, poate si iubitei tale nu ii plac prietenii tai sau ceva cunostinte apropiate, ma rog, nu are importanta. Dar nu ii poti cere sa renunte la prietenii sai, intelegi? Spune-i doar ca tu crezi ca e foarte seaca/ rece/ uscata, cum vrei tu laughing. Sper ca ai inteles. Succes happy

| FallenDemon a răspuns (pentru Daiana123):

Ok o sa vorbesc cu ea dar nu ai inteleswinking nu-mi pasa de oana oh go on ma dispera tipi aia ca-s niste cocalari (asta-i adevarul) si eu trebuie sa le suport fitele nu-s genul de persoana... dupa ce au vazut ca nu le merge cu mine au inceput sa ma ameninte laughing nu mi frica de ei oh go on mi sa nu se dea sau sa-i faca ceva la iubita mea ca si ea ia cunoscut recent straight face

| Daiana123 a răspuns (pentru FallenDemon):

Se-mpute treaba cand se baga si alti boi.laughing Pai eu zic sa nu-i bagi in seama pentru ca e relatia ta, nu a lor. happy Incearca sa ii eviti. Spune-i prietenei tale ca nu vrei sa ii vezi si etc. si va intalniti doar voi doi. E mai bine asa, zic eu. Acum tu faci cum crezihappy

| FallenDemon a răspuns (pentru Daiana123):

laughing Mda de evitat nu prea pot ca-i vad in fiecare zi pe autobus straight face dar nah nu o sa-i mai bag in seama o sa stau cu adevaratii mei prieteni big grin aia care stiu sa ma inteleaga si o respecta pe iubita mea happy Mda prieteni mei is la stadiul de buna ce faci cu ea ( nu se prea baga in detalii ca stiu ca nu-i treaba lor) dar aia... non stop roiesc in jurul ei straight face ma dispera... stiu ca nu o pot obliga tot timpul sa stea cu mine ii si normal o lasa sa iasa si sa se distreze cu prieteni dar nah. Mersi de ajutor big grin

| Daiana123 a răspuns (pentru FallenDemon):

Nu ai pentru ce >:d< Ma bucur ca ti-am fost de ajutor happy

| alee123 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa-i spui ce simti poate are alta problema. daca tie frica incearca sa o atragi sau sa o faci geloasa dar nu exagerat. bafta. sper ca te-am ajutat

| FallenDemon a răspuns (pentru alee123):

Hmm si asta-i probabil dar de obicei imi spune tot cand e suparata ca eu sunt singura persoana in care are incredere happy Ok mersi de ajutor o sa vb cu ea big grin