| jaqueline94 a întrebat:

Iau de 10 zile pastile anticonceptionale logest, începând cu prima zi de menstruație (pastilele au fost luate la aceeași ora in fiecare zi). Astăzi, am avut o sângerare de culoare roșu deschis deși menstruația mi s-a terminat de câteva zile (nu am mai patit așa ceva).E normala sângerarea fiind prima oară când iau pastile anticonceptionale? Și de la ce poate fi? Ma gândesc ca nu este vorba de o sarcina, atâta timp cât pastilele au fost luate corect. Aștept cât mai multe păreri sad

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primele 2-3 luni de folosire a pastilelor AC intre 2 menstruatii se pot produce sangerari mai mult sau mai putin intense si cu frecventa diferita din cauza cantitatii foarte mici de hormoni in compozitia produsului folosit. Pe parcurs, sangerarile se vor rari tot mai mult pana la disparitia completa. Doar in cazul in care aceste sangerari se produc si dupa trecerea a 3 luni de folosire a pastilei AC Logest, trebuie sa discuti cu medicul ginecolog care ti l-a prescris, pentru a-l schimba cu un alt produs similar dar unul care are in continutul sau o cantitate mai mare de hormoni. Astfel de sangerari sunt absolut normale fiindca intotdeauna medicul prescrie un AC "prietenos" cu un continut foarte redus de hormoni, dar care are acest neajuns, adica cel de a provoca astfel de sangerari in primele 2-3 luni de administrare. Multa sanatate!