| AanndreeaaDeeaa a întrebat:

Ieri am intretinut sex neprotejat dar din calculele mele eram nefertila si iubitul meu si a dat de mai multe ori drumu in mine. Pot ramane insarcinata?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai calculat si erai in perioada nefertila, evident ca nu poti ramane insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are constant aceeasi lungime sau mai apare o mica abatere in +/- de 1 zi se poate folosi cu ''succes'' metoda calendarului care a fost folosita de omenire pe perioada multor milenii. In concluzie daca reusesti sa iti determini cu precizie de +/- 1-2 zile PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica in zilele situate inainte de inceperea perioadei fertile si formarea sarcinii este IMPOSIBILA in zilele situate intre terminarea perioadei fertile si data producerii urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

| Mandreiv a răspuns:

Din cate stiu metoda calendarului nu este cea mai buna, cred ca mai multa incredere sa ai in metodele mai moderne de contracepție.