| Elaa667 a întrebat:

Buna TPU, ieri m-am despartit de prietenul meu dupa o relatie de aproape 2 ani aproape... mi-a spus ca inca ma iubeste si sunt o persoana speciala pentru el dar s-a plictisit...Mi-a spus ca sa ramanem prieteni buni, ca mereu ma va ajuta daca voi avea nevoie. Si mi-a spus ca nu e nici o fata la mijloc. S-a saturat sa ii tot dau atentie si sa fiu dedicata relației. Si nu inteleg daca ii eram loiala si pentru ca eram grijulie si atenta cu el mereu, de ce s-ar fi plictisit? Ce ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te incurajez sa te rogi lui Dumnezeu pentru viitorul tau sot si sa nu mai accepti sa intri intr-o relatie decat cu cineva care isi doreste in viitorul apropiat sa se ca satoreasca, relatiile cu oameni imatruri care intra intr- o relatie de curiozitate, sa aiba cu cine face sex o vreme pana se plictisesc, si nu sunt dispusi la altruosmul de a-si asuma raspunderea intemeierii unei familii, aduc numai suferinta si frustrare.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, stiu vesnica minciuna a unui mitocan.
"Te iubesc, dar tu esti prea buna pentru mine"..."meriti ceva mai bun, ceea ce eu nu am" si tot asa.

Un om cand iubeste cu toata inima nu poate trai fara tine, nu se plictiseste si nu te paraseste.
ASta este doar un mincinos, de aceea se plictiseste si ti-a dat papucii.
Nu incerca sa-ti mai cauti tie vina, fiindca nu ai, este doar el cel care a intrat in relatie fara sentimente, probabil spernad sa primeasca sex si cand s-a plictisit, sa te paraseasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce ti-a dat cu piciorul ti-a spus sa ramaneti si prieteni buni... de ce?
Ca sa poate revenii cand are el chef si sa-si bata joc de tine?
Ce ipocrit!

| Freya1 a răspuns:

Are nevoie de o zdruncinată ce sa ii faca, crize, sa il insele, sa ii mănânce bani etc si dupa sa apara pe aici si sa spuna ca toate femeile sunt c.rve materialiste...

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca și a găsit pe alta. Vrea sa rămâneți prieteni dar mi e teama sa nu încerce sa revină la tine atunci când e singur, aducă sa vrea sa fiți prieteni ca să aibă la cine sa se întoarcă în caz de nevoie. Dacă vrei sa rămâneți prieteni ar fi posibil doar dacă și tu devi indiferentă fata de el, eventual îți faci un alt iubit și probabil prietenia va fi la nivel de schimbat doar câteva cuvinte din când în când, altfel vei fi vulnerabila în fata lui.

| Crackman a răspuns:

O alta păsărici

| Mopmop a răspuns:

Te tine de rezerva. Asa incat trece asta la o experienta de viata si mergi mai departe. Cel mai bun mod de a uita este sa iti cauti alt baiat pentru o relatie. Gandeste-te ca ai facut tot ce ai putut insa nu a fost sa fie!

| isemilia a răspuns:

Depinde si cata atentie ii dadeai. Poate el este genul de om mai independent. Incearca sa te impaci cu ideea, iar atunci cant te simti pregatita pentru o alta relatie sa cauti pe cineva care nu s-ar plictisi de atentia ta. Fie a fost doar o scuza slaba, fie il sufocai, ambele pot fi reale.

| Dintrebare a răspuns:

Ce bine ca ai scapat de tipul asta. Stiu ca acum nu iti este usor sa vezi lucrurile din perspectiva asta, dar te asigur ca asa este. Omul e un mare mincinos care dupa 2 ani de relatie nu e capabil sa ofere un minim respect. Te ia de proasta cu pretextul ca asa te protejeaza. Prima minciuna e ca o sa ramaneti prieteni. Nu o sa ramaneti prieteni. S-ar putea sa te mai sune din cand in cand sa mai faceti sex sau cand are nevoie de atentie. Si a doua minciuna este ca nu exista o fata la mijloc. Ba da. Barbatii de genul care sunt foarte slabi psihic asta nu au obiceiul sa se desparta de partenere pentru ca nu au puterea emotionala sa reziste singuri. Legat de faptul ca tu erai loiala si atenta cu el: continua sa fii asa. Asa sunt oamenii buni. Si tot oamenii buni apreciaza cand cineva le este loial. Aia superficiali si nesiguri pe ei si nehotarati se plictisesc de bine. Ce ar trebui sa faci? Sa nu ii mai raspunzi la telefon. Daca faci asta o sa ai surpiza ca va veni la tine si o sa iti ceara sa va imbacati si alte bazaconii, pentru ca omul nu poate trai fara atentie. Focuseaza-te pe tine si pe refacerea ta emotionala, sa treci cu bine peste despartire. Si apoi o sa te poti focusa pe gasirea unui partener care sa te respecte si care sa te iubeasca si care sa nu te minta si care sa aprecieze calitatile tale, nu sa le treaca la categoria defecte.

| Saiko10 a răspuns:

Nimic, asa sunt oamenii tineri, vor sa experimenteze cu cat mai multe fete/baieti, de aia nu cred ca relatiile serioase sunt bune la cei tineri, oricum o sa se desparta la un moment dat. deci stai linistita nu ai facut nimic gresit, pur si simplu asa este natura omului la varsta asta.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Știu că este greu pentru tine, și va fi greu și următoarele luni, dar ar trebui să începi să îl uiți. Și eu am avut un caz asemănător, chiar ultimul doar că ea a decis să pună punct, pe motiv că nu mai simte nimic pentru mine. La început, nici prietenia nu este bine să o țineți... îți va face ție mai mult rău, până când sufletul și inima ta se va obișnui fără el. Te înțeleg, nu e ușor. Rămâi la fel cum ești, bună. Și fi puternică, va fi bine. Vei găsi ceva mai bun pe viitor. Sunt sigur de asta.