| GreenBubble a întrebat:

Imi cer scuze inca de pe acum pentru ca voi scrie mult si le multumesc celor care vor lua din timpul lor sa citeasca pana la capat. Am o mica povestioara, care pe mine ma macina si ma consuma, deci m-am gandit ca nu e rau sa mai aud cateva pareri diferite. Am o relatie, de 2 ani jumatate, aproximativ 3, genul de relatie in care exista o comunicare foarte buna, ne spunem orice si discutam despre orice si nu ne ascundem unul fata de celalalt cu nimic. Intr-o zi el mi-a spus urmatorul lucru: daca as putea sa fiu vreodata de acord sa il las 1 data sa mearga sa se intalneasca cu o fata, strict pentru sex si atat, in momentul respectiv m-am intrebat ce l-a facut sa isi doreasca asta, m-am gandit ca probabil exista o problema din punctul asta de vedere, mi-a spus ca nu, nu exista intre noi o problema sau o lipsa din punctul asta de vedere sau ceva ce eu nu-i ofer sau nu as putea sa ofer si ca este doar asa... o chestie pur fizica si ca oricum nu s-ar intampla nimic fara ca eu sa stiu si fara ca eu sa imi dau acordul. La momentul respectiv am luat toata situatia doar ca si cum ar fi fost o discutie cu iz de gluma, dar se pare ca gluma a devenit serioasa. Acum cateva zile am descoperit ca el isi "pregatea terenul" si vorbise deja cu o domnisoara fara ca eu sa stiu, iar dupa ce termina de pregatit urma sa-mi puna mie intrebarea, daca se poate sau nu. Eu nu stiu cum sa gestionez aceasta situatie, la 23 de ani sincer nu stiu daca sunt suficient de matura sa pot intelege si trece peste lucrurile astea, in momentul asta ma simt mintita, simt ca mi-a scazut increderea drastic. Poate ca nu am maturitatea necesara sa inteleg necesitatea asta a lui...am avut N discutii pe subiect, i-am spus de N ori ca daca exista o problema din punct de vedere sexual imi poate spune si stie ca sunt deschisa la minte, sa spun asa. De fiecare data raspunsul lui a fost ca nu exista o problema de genul intre noi si ca vrea doar sa " isi mai bata p** de una 1data", ca sa ma exprim asa cum a spus el. Daca exista cineva care a trecut prin situatii asemanatoare sau care pur si simplu poate sa-mi ofere un sfat, sunt gata sa ascult(citesc). Multumesc! (^_^)

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da este foarte ciudat sa isi doreasca asta atata timp cat el, voi suntineti ca va iubiti.
Esti sigura ca relatia nu este deja la nivel de prietenie daca sunteti asa de deschisi pe unele subiecte? Adica e clar ca in orce relatie trebuie comunicare dar de acolo la a spune partenerulu ca doresti sa iti mai bati p...a din cand in cand si de alta e cale lunga.
Nu iti cauta tie vina ca daca nu ii convenea ceva din punct de vedere sexual trebuie a iti spuna nu este o scuza si poate el cu acea domnisoara are o relatie de ceva vreme si oarecum isi incearca norocul sa aiba doua avand in vedere ca tu esti foarte deschisa si ii permiti lucruri...Nu e bine ca intr-o relatie sa fiti doi autoritari dar ar trebui sa intelegi ca nici sa il lasi sa isi urce in cap nu este o solutie, iar eu umblu cu unu tu cu alta ca tot acasa venim nu e ok ca nu mai e o relatie. Pune piciorul in prag si spune-i daca pleci sau faci asta esti bun plecat

| mentholinks a răspuns:

laughing) "Sa isi mai bata püla de una o data" E clar ce respect are el pentru sexul opus.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. este un mitocan de care ar fi cazul sa te indepartezi!
2. povestile cu ""omul este un "animal" poligam"" sunt sustinute oar de C.u.R.v.E. din randul ambelor sexe!
3. monogamia este prima calitate a fintei umane!

| PersonajFictiv a răspuns:

" Acum cateva zile am descoperit ca el isi "pregatea terenul" si vorbise deja cu o domnisoara fara ca eu sa stiu, iar dupa ce termina de pregatit urma sa-mi puna mie intrebarea, daca se poate sau nu "
De unde ai aflat, banuiesc ca prin "descoperit " te referi ca ai aflat fara sa stie el, apoi i-ai zis si el a zis ca " am pregatit terenul, urma sa iti cer acordul"? - asta cand i-ai zis ca ai aflat de ce voia sa faca el. Asa s-a intamplat?

| GreenBubble explică (pentru PersonajFictiv):

Discutia asta a fost acum ceva timp in urma, si mi-a spus ca nu o sa faca nimic atata timp cat nu sunt de acord si ca daca eu nu vreau, nu o sa se intample. Acum cateva zile am aflat din intamplare ca el vorbea cu fata respactiva, i-a spus ca are o relatie si ca sa nu se astepte la nimic mai mult decat o intalnire strict pentru sex si daca vrea asa, daca este de acord. Iar dupa discutia asta cu ea el urma sa ma intrebe pe mine daca se poate. Eu am aflat intamplator, am vazut o parte din conversatie inainte de termenul la care se gandea el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate relatii a avut el inainte de tine si cati ani are?
din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa accepti asa ceva pentru ca daca o face o data, cu stirea ta sau fara, va continua sa o faca.
Eu cred, dar nu ma lua in seama, e posibil sa ma insel, ca nu te mai iubeste si ca tine la tine ca la o prietena, altfel, nimeni nu ar putea sa spuna iubitei, ceva asa de grav fara sa se gandeasca sau sa ii pese ca ea se va supara. Nu te mai invinovati tu pentru ca nu este cazul.
esti tanara, viata e frumoasa, nu iti pierde timpul cu astfel de oameni care nu te respecta!

| ShamelessQboy a răspuns:

90% dintre bărbați nici nu ti-ar cere voie, deci ia si asta in calcul.
Ia sa-l întrebi dacă el ar fi de acord ca si tu sa mergi cu un alt băiat, tot asa doar pentru sex! Si daca nu este, atunci problema este la el nu la tine.
Spre exemplu, eu si iubita mea facem asta de comun acord, adică la noi ă fost invers ea a fost cea care mi-a cerut asta si eu m-am împotrivit putin ca mai apoi după prima experiență sa descoper ca si mie imi place si ca este minunat. Chestia asta nu a schimbat nimic in relatia noastra, ba din contra, parcă ne iubim mai mult.

| GreenBubble explică (pentru ShamelessQboy):

Faptul ca un baiat sa se apropie de mine in sensul asta nu intra in discutie in viziunea lui, nici eu nu sunt genul oricum... nu ma vad facand asta. Dar i-am spus sa se puna in locul meu, adica sa se gandeasca ce sentimente ii provoaca chestia asta, daca eu as face lucrul asta, si a spus clar si raspicat ca nu poate sa se gandeasca la asa ceva si ca varianta asta nu exista pentru el.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru GreenBubble):

Deci dacă el nu ar accepta asta pentru tine, atunci in nici un caz nici tu pentru el, nu încape în discuție!
Spune-i sa se calmeze, proverbul acela " ce tie nu-ti place altuia nu-i face", la noi e alta treaba, amândoi o facem si ne place.

| MateiT a răspuns:

In primul rand ai grija sa nu reactionezi prea repede sau impulsiv, deci orice reactie sau decizie ai lua sa fie facuta cu calm sau cel putin lent, deci nimic impulsiv sau drastic pe moment
Pot specula foarte mult despre motivele pentru care el gandeste si simte asta, mai ales ca sunt si eu baiat si intr-o oarecare masura am avut gandurile si sentimentele acelea, poate din alte motive. Insa asta nu e important. Trebuie sa stii ca sunt impulsuri normale si nu inseamna ca relatia voastra nu ar fi buna sau ca nu ar fi multumit de tine. DAR bineinteles ca tu vei avea o reactie emotionala puternica la chestia asta.
Pot vorbi asa de mult pe subiectul asta dar nu o voi face, iti voi spune doar atat:
Spune-i adevarul
Oricare ar fi el
Dupa cum suna la prima vedere (as putea bineinteles sa ma insel) adevarul e cam asa: "Faptul ca ai vrea sa faci sex cu alta fata ma doare pentru ca simt ca nu te multumesc destul, simt ca nu pot sa mai am incredere in tine, simt ca m-ai mintit si am crezut ca suntem mai apropiati de atat si ca ne intelegem mai bine de atat. Am crezut ca pot avea incredere in tine si am crezut ca ti-ai da seama ca asa ceva m-am rani foarte tare si m-ar pune pa ganduri. Am crezut ca intre noi era ceva important, ceva care nu poate fi deranjat de influente exterioare" etc
Nu stiu ce simti, doar am speculat ce era probabil din punctul me de vedere. Da orice ar fi spune adevarul complet. Tot ce simti si gandesti in legatura cu lucrurile astea. Crede=ma ca asta va rezolva lucrurile
Exprima liber cat de mult ti-ai pierdut increderea si sa nu iti fie frica sa existe o mica distanta intre voi, asta va poate apropia mai mult daca intr-adevar exista o 'conexiune' autentica intre voi. sau poate doar iese la iveala ca nu merge. Oricare ar fi cazul tu sa spui tot si sa stii ce vrei si ce ai nevoie. E foarte bine sa il intelegi si sa il ieri, te incurajez sa faci asta, dar ai grija cand vine vorba de genul acesta de comportament si impuls ca cel pe care l-ai descris din partea lui
Iti doresc sa se rezolve intr-un fel problema ta si sa ai parte de armonie si claritate, in relatii si in general in viata ta
Relaxeaza-te. Bea multa apa. Respira adanc!
Sa ai o seara frumoasa : )

| Mihai_Mateiasi_1988 a răspuns:

Deci înainte de toate trebuie să încerci să te calmezi un pic. Dacă ți-a propus asta nu înseamnă ca nu te mai iubește, tocmai faptul că a ales să spună si sa împărtășească această fantezie a lui cu tine demonstrează acest lucru, ca tine cont de tine si de părerea ta. Știi, sunt mulții oameni care au diverse fantezii...sunt oameni care au fantezia să facă swing,sa schimbe partenerii între cupluri,sunt oameni care au fantezia să fie priviti de către alții in timp ce fac sex... diverse fantezii dar care nu sunt decât atât si anume fantezii. Acum realitatea este că nu toți oamenii sunt pregătiți și sunt dispuși să accepte acest gen de fantezii, eete cât se poate de adevărat. Asta este o "problemă" ce se poate rezolva numai prin comunicare in cadrul cuplului din pct meu de vedere. Eu te sfătuiesc sa il lași să facă această fantezie, dar numai daca știi și ești sută la sută sigură că nu te va afecta pe viitor și după aceia "ii vei scoate ochii" să zic așa. Dacă nu ești în totalitate sigură că ești ok cu asta. Vorbește cu el si spune-i ca nu ești pregătită încă să accepți fantezia asta, ca mai bine mai lasă un timp să treaca, sa te obișnuiești cu ideea si de abia după aceea. Sper ca îți dădui ceva sfaturi utile si care sa îți fie de folos