| anonim_4396 a întrebat:

imi intarzie ciclul de 8 zile. sunt virgina, nu am intretinut relatii sexuale ...pe data de 31 si data de 4 am stat cu prietenul meu el doar in boxeri iar eu dezbracata de tot datorita faptului ca mi-a facut masaj... am o intrebare exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata sau chestii din astea prin orice fel ..stiu ca este o intrebare aiureah dar nu mi-a intarziat niciodata atat. inca ceva 2 saptamani am fost plecata la munte unde am cam neglijat tinuta in zilele racoroase si am cam tremurat in unele zile de frig, eu de obicei merg la sala iar pe perioada respectiva nu am facut nici un fel de miscare fizica si acasa am grija la alimentatie pe cand acolo am mancat cam tot ce mi s-a parut interesant, acasa adormeam pe la 2-3 noaptea pe cand acolo la ora 23 cel tarziu eram in lumea viselor. exista posibilitatea ca acest program sa imi afecteze menstruatia sau sa fi contactat vreun microb care nu isi face simtita prezenta in nici un fel inca doar prin lipsa mestruatiei? ..am 21 ani si menstruatia imi venea lunar cam la data fixa ..multumesc pentru sfaturi happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce înseamnă la tine dată fixă?
Bea ceai de crețișoară.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la masaj rămîi gravidă? Asa e mai nou? cu ce te a masat? si undelaughingrolling on the floor

| CocoMexii a răspuns:

Daca nu ai intretinut relatii sexule cu prietenul tau, nu ai cum sa fi insarcinata. Poate ca ai racit in partea de jos ca spuneai ca ai cam tremurat, ori ai fost stresata si de aceea iti intarzie. Nu trebuie sa stai nelinistita!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Deoarece ai 21 de anişori - deci, NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul universitar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Menstruatia poate intarzia din n motive: frig, dereglare hormonala, stres etc. Sfatul meu e sa te duci la un ginecolog.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Posibil sa fie o raceala, si in niciun caz sarcina din moment ce spui ca esti virgina. Mai asteapta cateva zile (2-3) si daca nu isi face aparitia du-te la medicul de familie si iti va da o trimitere la ginecolog daca este nevoie.

| FashionVictim93 a răspuns:

Multumesc tuturor...mi-a venit astazi, m-am speriat degeaba.big grin

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Daca ramai insarcinata inseamna ca te cheama Maria iar copilul tau se va numii Iisus. cum sa ramai insarcinata daca nu ai facut sex. vorbeste cu mama ta sa vizitati un doctor. nu e o rusine. sunt zeci de mii sute de mii de fete carora le intarzie menstruatia. poate fii ceva banal dar si ceva serios nu te juca cu sanatatea

| sEnOkHs a răspuns:

Nu ai patit nimic stai linistita nu iti mai fa probleme :*

| Omulinvizibil a răspuns:

Poate ai racit si din aceasta cauza au aparut dereglarile hormonale. Ferestete de frig si nu sta cu posteriorul pe suprafete reci.