| PattyC a întrebat:

Buna, TPU! In data de 14 august, si anume in ziua ovulatiei sau in perioada de fertilitate, nu stiu sigur, am avut un contact sexual protejat.
Inaintea de inceperea actului sexual, prietenul meu era deja ud si se prea poate sa ma fi atins de el, ambii avand lenjerie intima pe noi.
Mentionez ca totul a fost in regula, dar fiind in ziua ovulatiei imi fac griji in privinta acelor atingeri. Se poate sa fiu insarcinata?
O alta intrebare ar fi, care sunt sansele sa raman insarcinata in zilele nefertile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sperma ar fi trebuit sa ajunga in zona vulvei si pe urma de acolo sa si gaseasca drumul spre intrarea in vagin. Destul de complicat mai ales in cazul in care ai chiloteii pe tine. big grin Formarea sarcinii NU se produce chiar atat de simplu si de usor cum isi inchipuie foarte multi carora le lipseste informatia completa si exacta. In cazul in care printr-o minune cativa spermatozoizii ar reusi sa ajunga pana in uter, ar face-o fix inutil fiindca ajunsi acolo NU ar intalni ovulul viabil pe care sa-l fecundeze si acesta sa devina o sarcina. Posibilitatea de a se forma o sarcina in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate in zilele apartinatoare perioadei infertile teoretic sunt 0 (zero) iar practic... extrem de mici spre imposibila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.

| anndreeaac1999 a răspuns:

Din cate stiu sperma nu poate trece prin material