| SmoKez a întrebat:

in primul rand tin sa precizez ca este o situatie cat se poate de serioasa, asa ca va rog sa tratati intrebarile urmatoare cum se poate, mai bine. : Incep cu o poveste deoarece trebuie sa si explic. Am o relatie de 7 - 8 luni cu o fata ( bineinteles. ) si am trecut prin multe, chiar daca am 16 ani iar ea tot la fel. Sunt momentele in care totul e roz si frumos insa la noi nu e asa. Eu am trecut prin multe, foarte multe ( Certurile si bataile parintilor apropo si de mine, politie si avocati, divortul lor, amenintari grave cu omor, umblat din usa-n usa si dormit pe unde apucam etc. ) Multe altele. Prietena mea cam tot la fel insa ei inca fac o familie. O bat, o cearta, o ameninta cu diferite lucruri dar nu foarte grave. Nu poate sa ia nicio masura fiindca tot timpul este batuta, vrea sa scape de acest lucru si vreau sa o ajut, atat cat si la randul meu vreau sa scap deoarece inca nu am terminat tot. Ba ii spune ca nu o mai lasa sa faca liceul, ba ca nu are voie sa faca ce-si doreste, punand-o la munca singura-n toata casa. Eu stau la oras, ea sta la tara! Ne cunoastem foarte bine avand in vedere faptul ca tinem amandoi o poveste in spate, o poveste asemanatoare care ne face sa fim tari impreuna. Eu o fac sa rada cand e trista, iar ea la randul sau acelasi lucru. Aduc la cunostinta faptul ca capacitatea mea de a gandi trece peste varsta pe care o detin. Spre final vreau sa spun si sa va intreb : Ea ( prietena mea ) ar vrea sa scape si sa se mute la mine, eu sfatuind-o ca ar fi bine sa vina insa sa astepte macar varsta de 17 ani si. sau 18 ani mai bine. Nu mai poate, nu mai rezista, iar cu politia nu vreau sa-i fac rau familiei sale. Imi doresc sa se mute la mine, sa stea in liniste, sa poata invata pentru a-si continua studiile in buna regula si pentru a creea un viitor sau un trai cat mai avantajos. ( Am facut si niste " prostioare " si stiti la ce ma refer. [ dragoste ]. In cazul in care ar veni la mine ce mi s-ar intampla? Atat mie cat si mamei mele si prietenei. Ea isi doreste si-mi doresc si eu, mama o accepta si ii este cea mai draga fata. Daca vin ai sai cu politia ce pot pati? Prietena mea fiind de acord cu totul ( mutarea, "prostioarele ". ) Nimic fara vointa celuilalt. In ce masura as putea rezolva problema? Cum as putea gasi o solutie? Va rog ajutati-ma si incercati sa nu ma descurajati.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu voi incerca sa te descurajez, dar mama ta stie foarte bine ca aceasta dorinta a voastra, de a veni fata sa locuiasca la voi, nu este posibil, ea fiind minora. Fata, ori mai rezista pana la 18 ani, ori isi reclama parintii la protectia copilului, incercand sa iasa de sub tutela lor, fapt greu de crezut ca va fi posibil in scurt timp. Iubiti-va, si sperati ca timpul va fi de partea voastra, si va trece repede.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| piticelm a răspuns:

De la 16 ani, poti decide ce vrei.Asa spune legea, ca poti alege singur. Daca faci ceva rau, raspunzi penal de la 16 ani.Ea poate alege ceea ce vrea, chiar daca va veni si cu mama politiei, are dreptul sa aleaga, mai ales daca cele spuse de tine sunt dovedite.Chiar s-ar putea ca parintii ei sa fie decazuti din drepturile parintesti.

| ovidiu2295 a răspuns:

Nu cred ca ai putea face nimic pana nu va fi majora deoarece ea nu are dreptu de a pleca undeva fara instiintarea parintilor. Poate doar sa se duca la politie si sa spuna ceea ce i se intampla acasa.
Dupa, va avea dreptul de a alege unde si cu cine vrea sa se mute. Pana atunci nu incerca sa faci vreo prostie pentru ca Mama ta ar putea suferi din cauza asta.

| memesee a răspuns:

Draga,ceea ce iti doresti tu sa faci implica foarte multe complicatii, ea are doar 16 ani, si tu la fel, sunteti tineri amandoi.Inteleg ca tii la ea, iar faza cu ''prostioarele'' nu este nimic grav insa mutarea ei la tine ti-ar crea foarte multe probleme.In primul rand mama ei ar putea sa va dea in judecata pentru coruptie de minori (in cazul cel mai rau ) si nu uita ca daca se afla ca ea este batuta exista posibilitatea sa ajunga la casa de copii, si crede-ma ca viata nu e foarte frumoasa acolo.Cel mai bine ar fi sa aveti rabdare sa faceti 18 ani. Dupa aia puteti sa va luati lumea in cap si sa va construiti un viitor.
Succes happy

| aLexyKuu a răspuns (pentru memesee):

PRO. ( +1 )
Exact ceea ce ar trebui facut.

| gyna90 a răspuns:

Parerea mea este ca e putin cam indraznet ceea ce va doriti....va stiti de putin timp si nu stii daca va fi langa tine o luna-doua sau mai mult sau mai putin. Legat de faptul ca ati facut dragoste, nu vad ce vi s-ar putea intampla, insa daca se va muta la tine ar trebui sa se intample pe o cale amiabila in acord cu parintii ei, altfel mama ta isi poate crea probleme, fiind majora care cunoaste situatia...