| Alexandra2451 a întrebat:

Buna,TPU. in timpul perioadei fertile am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu. Nu a ejaculat in mine,nici in apropierea vaginului meu, insa menstruatia mi-a intarziat 2 zile. E posibil sa fie vorba de vreo sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice contact sexual neprotejat petrecut in perioada fertila comporta/contine o doza mare de risc. Partenerul de sex trebuie sa aiba o experienta indelungata si sa stapaneasca la perfectiune capacitatea de a ejacula doar in momentul stabilit/hotarat pentru a fi 100% convins ca in urma sexului nu se va produce in nici un caz o sarcina.Esti convinsa ca este vorba de o intarziere? Ciclul tau menstrual in ultimele 6 luni a avut acelasi numar de zile intotdeauna? In cazul acesta eu inclin sa cred ca daca ciclul tau menstrual este perfect reglat si intr-adevar este vorba de o intarziere aceasta se poate datora unei dereglari hormonale sau endocrinologice produs de caldura si stres. Insa nu se poate exclude in totalitate nici posibilitatea existentei unei sarcini deja instalate. Daca intarzierea persista inca 5 zile vei putea sa-ti faci un test de sarcina pe baza de urina. In cazul in care exista un laborator de analize medicale poti sa soliciti inca de acum determinarea hormonului de sarcina hCG printr-o analiza de sange. Testul costa in jur de 40 lei, rezultatul il primesti in 24 de ore si este cea mai precisa metoda de testare cu un grad de precizie de peste 98%. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sexul neprotejat in perioada fertila nu este punct ochit - punct lovit. Probabilitatea de sarcina statistic vorbind este sub 25%.
O intarziere de 2 zile nu inseamna nimic. Abia de la 9 zile incolo poti sa te gandesti ca ai o problema, care poate fi o sarcina sau o dereglare homonala mai serioasa. In ambele cazuri ar fi bine sa mergi la un control ginecologic. Daca aduni 9 zile de intarziere si vrei sa stii cum stai fara sa mergi la ginecolog, iti poti face un test de sarcina. Daca iese negativ, repeta-l dupa 3 zile.

| Xpressurself a răspuns:

Daca a lasat pe burtica nu ramai decat in cazul in care a lasat si inauntru putin inainte sa o scoata.
stresul poate duce la inatrzierea ciclului.
mai asteapta cateva zile si intelege ca daca nu vrei copii trebui sa te protejezi.