| maya_1225 a întrebat:

Suntem impreuna de 10 luni dar nu stiu ce am, de vreo 2 luni am inceput sa ma gandesc iar la primul baiat din viata mea care m-am despartit acu 1 an si am stat foarte mult impreuna, desi stiu ca nu mai e cale de intoarcere cu aceea persoana, chiar daca eu am luat decizia de despartire, acu el are alt viitor alaturi de altcineva.Nu stiu ce am, dc ma mai gandesc si acu la el daca inainte imi era bine fara el? Nici nu l-am mai vazut de vreo 8 luni decat in poze si nici nu m-as mai impaca cu el daca as putea dar... vreau sa iasa definitiv din gandurile mele.Credeti ca nu l-am uitat definitiv pentru ca actualul meu iubit nu este potrivit pentru mine? Spun asta pentru ca este foarte gelos si chiar nu mai suport aceste scene de gelozie, imi interzice prea multe.Credeti ca din cauza comportamentului actualului iubit imi amintesc de clipele din trecut? funda!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Maya,sa stii un lucru.
Gandurile unei femei se intorc cu nostalgie in trecut de cate ori relatia prezenta nu merge bine.
E,probabil,trecut in ADN-ul feminin o asemenea nesiguranta si indoiala si,imediat cum ceva scartaie si te apuca disperarea, apare si gandul la cineva drag din trecut..."el n-ar fi facut asa ceva!"
Sunt doar ganduri, doar amintiri.Si memoria umana e selectiva si pastreaza doar momentele bune si placute.Si cu cel de altadata ai trecut prin clipe dificile,asta e sigur.
Asa ca,acum,priveste lucrurile ceva mai matur,in sensul ca esti cu cine esti si amintirile te pot ajuta sa ramai la postul tau, sa continui sa lupti pentru ceea ce ai acum! Foloseste-le constructiv chiar si pe post de bandaj sufletesc, dar realizeaza ca sunt doar amintiri!
Despre tine la timpul trecut.Nu trai in trecut.
Vezi ce anume e de vina in relatia actuala si gaseste solutia, chiar daca in cazul tau vorbim de gelozie.Cu un comportament corect si discutii adecvate, il poti linisti pe omul de langa tine!
Foloseste-ti si mintea nu numai inima!
Poti!
Mult noroc!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, dar arunca orice amintire care are legatura cu fostul prieten, conversatii, scrisori si cu actualul vezi ce faci, il rezolvi si pe ala.

| serendipity8300 a răspuns:

E normal sa-ti amintesti de el prima dragoste nu se uita. se spune ca toti barbatii din viata noastra seamana cu primul ca aspect fizic sau psihic. incerca sa-ti amintesti dc te-ai despartit de primul si nu uita acolo unde ai scuipat nu te intorci sa saruti

| kurtdcbn a răspuns:

Eu zic sa te desparti de actualul tau iubit daca te gandesti la fostul' iti zic din proprie experienta...e mai bine asa smug