| 000000643682 a întrebat:

Buna TPU.
In urma unui control ginecologic, am aflat ca am 4 chisturi la ovarului stâng și nisip la rinichi.
Pentru chisturi mi-au fost dat niște ovule, dar și anticontraceptive pe care trebuie sa le iau pana la anul in Februarie. Mi s-a spus ca trebuie sa le iau pentru a elimina chisturile respective, iar in același timp sa ma protejez sexual.
Când iau pastilele ma balonez in burta și ma doare uneori, o fi din cauza pastilelor? Ce părere aveți? Parca sunt in dubii

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pastilele imbaloneaza, ci mancarea!
Evita sa mananci: fasole, mazare, cartofi si varza.
Evita bauturile acidulate (apa minerala, carbo gazoasa, sucuri si bere).
Fructele se mananca la 2 ore inainte sau dupa masa cu mancare, deoarece fermenteaza in stomac cand sunt amestecate cu mancarea si produc gaze.

| corbulalbrosu a răspuns:

Numai medicul ginecolog care ti-a prescris pastila AC iti poate oferi raspunsulo corect, fiindca el cunoste profilul tau hormonal pe baza caruia a ales pastila AC recomandata din celepeste 50 - 60- 70 de marci si tipuri de pastile AC existente in comert. Deci este indicat sa te adresezi medicului tau ginecolog fiindca este posibil ca formula pastilei AC folosite sa NU se plieze adecvat pe activitatea hormonala naturala existenta in organismul tau. Multa sanatate!

| rapandula a răspuns:

Ca de obicei... jassmina vorbeste prost... vai de mortii ei.