| UbexFlo a întrebat:

Buna TPU.Am o problema foarte foarte grava din punctul meu de vedere.
Am un ciclu menstrual neregulat, cea mai mica perioada dintre menstri fiind 28 de zile si cea mai mare, 40 de zile.Acum, am ajuns la 56 de zile si nu am sesizat niciun semn care sa ma "anunte"ca urmeaza sa-mi vina din nou.O posibila sarcina este exclusa. Ultimul contact sexual l-am avut la 1 Ianuarie, contactul a fost protejat, prezervativul nu s-a rupt si chiar daca se rupea nu se intampla nimic deoarece nu a fost ejaculare in interior.Am avut menstruatie de durata normala in ianuarie, februarie si martie si apoi nu am mi avut deloc.M-=am confruntat cu crampe in perioada in care estimam sa-mi vina in aprilie dar nu s-a intamplat nimic.Am luat in greutate cam 1-2 kg de cand am incepout sa mananc cate o paine pe zistraight face fara sa-mi dau seama.Am fost diagnostica acum 4 ani cu anexita stanga, prezentam niste chisturi pe ovarul stang iar acum 2 ani, cred, au aparut chisturi si pe ovarul drept. Dimensiunile erau mici atunci.De atunci nu am mai fost la doctor pentru probleme legate de ginecologie.Am facut tratamente insa nu am scapat de chisturi din cate observ, ma dor ovarele ingrozitor si imi e teama ca nu cumva chisturile respective sa se mareasca si sa acumuleze tot sangele pe care ar trebui sa-l elimin eu in timpul menstruatiei.
P.S. Am facut mai multe teste de sarcina care au iesit toate negative. Burta nu mi-a crescut, am frecvent diaree, buricul nu a iesit in afara desi la 5 luni jumatate ar fi trebuit sa iasa, linea nigra nu exista, fara greturi, varsaturi, fara sensibilitate la mirosuri.Am avut ameteli cu cateva zile in urma cand am mers pe caldura cu masina, miros de parfum si mi s-a facut rau, asta o patesc mereu cand parfumul e prea mult.

A mai avut cineva asemenea simptome ca si mine si poate sa-mi spuna despre ce e vorba?sad
ma astept la ovare polichistice dar nu la o sarcina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări ( datele exacte ), eventuale tratamente ( ce/când/cum ), etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

NU ai precizat dacă ai primit tratament pentru acele chisturi de pe ovarul stâng ( acum 4 ani ) şi nici dacă ai fost la control DUPĂ terminarea tratamentului ( pentru a verifica dacă s-au resorbit/eliminat ).

Apoi, anexita ( răceală la ovare ) NU are nici o legătură cu asta.

De asemenea, spui că : "acum 2 ani, cred, au aparut chisturi si pe ovarul drept. Dimensiunile erau mici atunci" - dar NU ai precizat DACĂ ai fost la ginecolog acum 2 ani şi dacă/ce tratament ai primit ( sau dacă ai fost la control după terminarea tratamentului )...

Oricum, cel mai probabil, este vorba de ovare polichistice!

Trebuie să mergi la ginecolog + endocrinolog ( aşa cum explicam mai sus )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| UbexFlo explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru raspuns, intr-adevar mi-a fost de folos.
Am 18 ani si cateva luni, ciclu menstrual am de 6 ani si in tot acest timp am fost "dereglata".Nu am avut niciodata 2 luni consecutiv la acelasi numar de zile si intarzierile erau destul de mari.Acum, multumesc lui Dumnezeu"mi-a batut la usa"de dimineata.Astept sa se termine si apoi o sa merg la medic. Oricum, acum problema poate o fi fost din cauza ca acum o luna aproximativ am inceput sa fac efort brusc, m-am harnicit dintr-o data in agricultura si cred ca efortul brusc m-a afectat intr-o oarecare masura.Am luat o pauza de cateva zile si vad ca de dimineata mi-a venit.
Ceva ce ma pune pa ganduri este faptul ca nu mi s-au prescris NICIODATA anticonceptionale.Am facut tratamente cu un sirop ceva din fructe, nu mai stiu exact cum se numea, ovule crema("cica" supozitoare sau ce erau alea nu se mai fabricau in perioada aia)si niste antibiotice.Din p[acate nu-mi amintesc numele medicamentelor, nu am dat importanta, imi doream sa-mi treaca pentru ca acum 4 ani doctorita mi-a zis ca am facvut bine ca m-am dus la timpul respectiv la control pentru ca daca mai intarziam, era foarte posibil sa fie nevoie de o operatie pentru indepartarea chisturilor.
Daca stau bine sa ma gandesc ca in perioada aia am stat cu bunicii mei unde conditiile nu erau chiar decente in ceea ce priveste"toaleta"din fundul gradinii.Banuiesc ca bacteriile le-am luat usor de acolo si acum trag din cauza lor.
Multumesc frumos pentru raspuns si o seara buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru UbexFlo):

Cu plăcere!

Faptul că apare o dereglare de maxim 3 zile +/- faţă de data calculată NU este nici o problemă, dar întârzierile mai mari de 7 zile sunt destul de grave.

NU există nici o legătură între "bacteriile din/de la toaleta din fundul grădinii" ( a bunicilor ) şi apariţia acestor chisturi, respectiv dereglările menstruale.

Iar anexita stânga pe care ai avut-o acum 4 ani reprezintă o RĂCEALĂ la ovarul stâng, care se produce datorită frigului ( în general ) : a fost frig în cameră/casă, ai umblat mai dezbrăcată/desculţă, te-ai spălat cu apă rece ( sau ai spălat haine cu apă rece, ori ai stat mai mult timp cu mâinile/picioarele în frig ), etc.

Apoi, chisturile apar deoarece, în timpul menstruaţiei, NU se elimină ovulul din cauza unor dereglări HORMONALE ( deci, NU este o afecţiune pe care o "iei" de undeva sau de la cineva ).
Acel ovul ( ovule ) rămas/e se "întăreşte/usucă" şi generează acel chist ovarian.

Nu am idee ce tratament ai făcut : probabil că siropul respectiv era ceva naturist pentru reglarea menstruaţiei, iar antibioticele ţi s-au prescris pentru anexita respectivă...

Oricum, pentru depistarea unui chist ovarian era NECESAR să faci o ecografie ( ovariană sau vaginală ) - investigaţie care, bănuiesc că, NU s-a făcut; motiv pentru care NU ai primit tratament pentru chist ( acele anticoncepţionale ).

Oricum, după terminarea menstruaţiei să mergi atât la ginecolog, cât şi la endocrinolog ( aşa cum explicam mai sus )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

7 răspunsuri:
| Larisa94 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Nu a fost niciodata regulat, iar acum mi-a intarziat cateva luni. Am intrebat multe persoane, m-am documentat si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa ma duc la un medic. Inca nu am fost, dar cred ca asta e cel mai bun lucru de facut si asta iti recomand si tie. Sanatatea ta este foarte importanta.

| bursuc001 a răspuns (pentru Larisa94):

Bună!

Având în vedere că ai aproximativ aceeaşi "problemă" ca şi @UbexFlo, VEZI răspunsul pe care i l-am dat acesteia ( mai sus ) - aplicabil şi în cazul tău.

Dacă ID-ul de user "indică" anul naşterii şi ai cam 18-20 anişori, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri MARI şi cred că este vorba de un chist ovarian/ovar polichistic ( şi în cazul tău ).

Să mergi atât la ginecolog, cât şi la endocrinolog ( aşa cum explicam mai sus )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Larisa94 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult. O sa tin cont de sfaturile tale(deja am inceput sa beau ceai de coada soricelului).

| bursuc001 a răspuns (pentru Larisa94):

Cu plăcere!

Multă sănătate şi o zi frumoasă.