| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Intampin urmatoarea situatie :
Sunt casatorit de 17 ani, am doi copii, insa in toti acesti 17 ani, sotia ma respinge mereu cand doresc sa avem relatii intime.
Stiu ca este penibil, dar, credeti-ma ca nu mai suport.
Imi vine sa-mi iau campii, si sa-mi refac viata.
Credeti ca as mai avea vreo sansa sa-mi salvez casnicia?
Mentionez ca nu este dispusa la dialog, si cam incearca sa detina controlul, insa nu permit asa ceva.
Va rog respectuos, ce pot face?
Au fost situatii in care persoane de sex feminin mi-au dat,, tarcoale ", insa am ramas fidel familiei, dar, mi-a ajuns,, cutitul la os ".
Multumesc anticipat.
P.S. :
Am fost sincer in exprimare, motiv pentru care cer seriozitate.
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Esti un OM. cum trebuie adica fidel paretnerei tale si te felicit pentru asta.
Dar trebuie sa vb neaparat cu ea. Poarte are o problema medicala, un disconfort, durere chiar( poate are ovare polichistice, fibroame, inflamatiilocale etc...) aici nu prea e loc de gluma. deci neaparat trebuie sa vada daca are o problema de sanatate. Daca nu, atunci trebuie vazut ce pb emotionala are, poate a avut nastere grea si de aici apare o frica, poate are amintiri neplacute. nu stiu trebuie sa vorbiti cu ea. Si in final trebuie sa-i spuneti tot ca aveti nevoie de ea, ca nu sunteti dispus sa calcati pe-alaturi ca o iubiti. Lucrurile astea trebuiesc spuse intre doi sotzi.
Casnicia se mai tine si cu. patul nu numai cu masa calda.
Dar lucrurile astea trebuiesc spuse fara sa raneasca.
Numai bine!

17 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Chiar m-ai exista barbati fideli? Unde sunteti cand eu va caut?

| anonim_4396 explică (pentru Giulia97Anna):

Buna intrebarea ta.
As fi votat raspunsul tau, insa nu am aceasta permisiune.
Stiu ca suna deplasant, insa cred ca trebuie sa caut pe cineva care sa fie dispusa la dialog.
Cu o singura exceptie, nu merita sa-mi irosesc viata.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sfat foarte bun as putea da. Daca lucrurile chiar nu mai merg intr-o relatie\casnicie nu cred ca mai e rost ca ea sa continue.Indiferent ca sunt copii pa mijloc.Nu cred ca ar fi usor pentru ei ca in fiecare zi sa ii auda pe mami si tato cum se cearta.Stiu un caz cu o femeie care sotul ei a facut accident.Si la spital ii venise amanta.A crezut ca o omoara acolo! Si ea pana la urma l-a iertat.Desi el acum sta in scaun cu rotile, fiind paralizat si ea il ingrijeste non-stop.A zis ca daca nu aveau copii il parasea.Insa eu in locul ei si cu copii tot il paraseam.Mai ales ca el nici acum o apreciaza si vorbeste de alte femei(l-am auzit eu cu urechile mele).

| RAY a răspuns:

Omul e ca oricare animal are nevoie de un interes sau de ceva care sa-i provoace interes, un sex oral care sa-i ridice dopamina in creier ar duce la interes pentru sex oral, trebuie sa stii ce anume i trezeste dorinta sexuala, poate numai esti atractiv, poate numai te place fizic, poate i este teama cine stie cu rabdare si ratiune toate pot fi rezolvate

| corbulalbrosu a răspuns:

Barbatii isteti au din cand in cand cate o aventura "nevinovata", bineinteles cu conditia ca infidelitatea sa se produca in conditii de maxima siguranta. O astfel de "razbunare" ar fi ingaduita deoarece ar reprezinta o urmare fireasca a comportamentului ei mai mult decat "inuman" la care te-a supus probabil cu o placere malefica. Alegerea iti apartine.

| DeeaMarry a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si femeile nu au voie sa aiba cate o aventura "nevinovata" sau cum?

| DeeaMarry a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Regret sa constat ca experienta de viata pe care banuiesc ca o aveti nu v-a permis sa dati un sfat mai bun decat clasicul "razbuna-te" domnului Stefan, aflat in fata unei probleme delicate.
Domnule Stefan, imi dau seama cat de dificila a fost pentru dumneavoastra toata aceasta situatie, insa nu imi dau seama cum de ati permis sa treaca atat de mult timp fara sa gasiti o solutie. Sfatul meu este sa discutati cu sotia si sa ii dati doua variante: vizita la un medic sau divortul. Aratati-i ca sunteti dispus sa luptati pentru salvarea casniciei, insa nu singur. Nu are rost sa amanati aceasta discutie si sa lasati sa treaca si mai mult timp pana la luarea unei decizii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DeeaMarry):

Ba da fiecare dintre cei 2 bparteneri are acest "drept" in anumite cazuri. Consideri ca o astfel de "doamna" care procedeaza astfel nu isi merita soarta? ""insa in toti acesti 17 ani, sotia ma respinge mereu cand doresc sa avem relatii intime"". Din ce motiv a procedat asa? v-ati pus intrebarea? Ce se poate face in cazul in care femeia este un caz PATOLOGIC complet FRIGIDA, si cu LIBIDOUL 100% lipsa? Cand nici cel mai expert psihoterapeut sexolog nu poate ajuta. Si mai sunt la mijloc si 2 copii si din acest motiv probabil ca divortul este exclus ca o posibilitate. Credet-ma d-na/d-ra ca acea propunere de-a mea este SINGURA/UNICA solutie VIABILA. Si DA ca si o razbunare pentru toti anii tineretii petrecuti intr-o stare pe care nici dusmanilor nu poti sa doresti sase intample. Este parerea mea si va respect si parerea exprimata chiar daca nu sunt de acord cu ea.

| DeeaMarry a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu contest faptul ca sotia domnului de mai sus are o problema. E evident ca are. Si e destul de grava. Ce e trist e ca au lasat sa treaca 17 ani fara sa o rezolve intr-un fel sau altul.
De ce sa il sfatuim sa se razbune pe sotie in loc sa il sfatuim sa incerce sa rezolve problema sau pur si simplu si isi continue viata fara sotie? Credeti ca va fi mai fericit daca se razbuna?
De ce sa fie exclus divortul? Ce daca au copii? Copiii aia va asigur ca prefera sa isi vada parintii despartiti, dar fericiti, decat impreuna si mereu certandu-se, asa cum presupun ca s-a intamplat in toti acesti 17 ani, pentru ca o casnicie fericita sigur nu au avut.
Asa ca de ce sa-l sfatuim sa aiba o aventura? De ce sa nu aiba o iubita, o posibila viitoare sotie, o viata normala, in cazul in care problema sotiei nu se poate rezolva sau ea nu doreste sa se rezolve? Eu cred ca merita o viata normala dupa toti acesti ani.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DeeaMarry):

Sunt de acord si cu ideea d-voastra ca fiecare sa-si refaca viata, insa ma tem ca asa ceva ar fi/va fi extrem de greu sau poate chiar imposibil de realizat pe baza unei despartiri amiabile daca luam in considerare aceasta fraza : "Mentionez ca NU este dispusa la dialog, si cam incearca sa detina controlul, insa nu permit asa ceva." Sincer nu mi-as dori sa fiu intr-o asemenea situatie. Am trecut prin ceva similar si din acest motiv eu vorbesc prin prisma experientei personale. Fiecare judeca in felul sau si de obicei rezolva situatia cum considera el ca este de cuviinta, insa pe cat posibil sa dea macar chiar si doar aparent impresia de "moralitate" si etica desavarsita.

| mihai69 a răspuns:

Și pe cei doi copii cum i-ați conceput?!? In vitro?
Nu de alta, dar deși spui că te respinge, e destul de clar că au fost cel puțin două raporturi sexuale între voi în acești ani.
Așa a fost de la început?
... prea puține date.
În tot cazul - sfatul meu este un consilier (psiholog) de cuplu pentru a găsi cauzele acestei situații și o posibilă ieșire din impas.
Și nu în ultimul rând, dacă nu și nu și nu... divorțul încă nu a omorât pe nimeni.

| neutrino a răspuns:

Situatia ta, fie ea chiar penibila, este dura si, din pacate, nu poate fi rezolvata in conditiile in care ea refuza dialogul. In acelasi timp, tu trebuie sa intelegi ca nu este vorba de un capriciu al ei, ci, mai degraba, tine de sanatatea ei. Iti recomand sa faci tot posibilul sa o convingi sa mergeti la un medic: altfel, relatia si casnicia voastra se vor sfarsi.

| LoveSleep a răspuns:

Se ce tot întrebi? Du-te omule la ea și dezbrac-o, fara sa zici nimic.
Daca nu prea pare incantata de situatie, continui sa incerci, ii mai zici niște chestii care ar trebui s-o excite.
Daca te respinge clar, ii zici in fața "Eu am chef de sex. Poate fi cu tine sau poate fi cu alta. Alege tu"

| SG1995 a răspuns:

Domnul Stefan sunt tânăr, necăsători și poate nu sunt în măsură să vă răspund, dar orice problemă are o cauză. Faptul că soția dumneavoastră refuză să aibă contact sexual cu dumneavostră pune următoare întrebare de ce?

E evident că femeile sunt diferite de bărbați, ca atare și nevoile sexuale se manifestă diferit, dacă ați avut pretenția ca după nu știu câți ani de absitență să vă reluați contactul conjugal sunteți în eroare... în caracterul femini instictul domină sub forma senzațiilor, sentimentelor, poate ar trebui să faceți ceva să ieșiți din rutină...
La un anumit nivel nici dumneavoastră probabil nu vă mai simțiți "ca acasă" în relație și e ceva absolut normal.
Vă propun următoarea chestie:

După ce citiți acest răspuns încercați să vă reîntoarceți în timp nu doar mental ci si emoțional, reamintițivă ce ați simțit când v-ați îndrăgostit prima dată de ea, retrăiți mental toate momentele frumoase pe care le-ați petrecut împreună de-alungul anilor.
Dacă vă reapropria-ți de ea la nivelul emoților ci nu al instinctelor o veți recâștiga nu doar pe ea, ci și pe dumneavoastră în raport cu ea. Reprosurile nu vor funcționa ci doar vor agrava, încercați să comunicați vedeți nevoile ei și ea la rândul ei le va vedea pe ale dumneavoastră. Succes!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SG1995):

Dragul meu esti in eroare si raspunsul tau exclude realitatea, fiindca probabil nu ai citit atent ce a PRECIZAT Stefan in intrebarea sa : "insa in toti acesti 17 ani, sotia ma respinge mereu cand doresc sa avem relatii intime". Sotia NU a dorit sa mai intretina contacte sexuale cu domnul in cauza, deci EA este cea care NU acceptat sa intretina contacte sexuale oricat a insistat si s-a rugat sotul de ea.
Sunt cazuri patologice, fara posibilitate de a fi rezolvate mai ales daca femeia este frigida, lipsita de libidou.

| Necunoscut112 a răspuns:

Este mevoie de dialog. Spuneti-i care va sunt nevoile si ca lipsurile dintre voi va pun casatoria in primejdie. Daca ii pasa si nu doreste o despartire probabil va incerca sa gasiti solutii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa discutati cu sotia dumneavoastra despre toate chestiile astea cat de deschis posibil si sa incercati sa rezolvati problemele cu frumosul.