Întrebare recomandată | Eduard2018 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt casatorit de 5 ani cu o femeie mai mare cu 6 ani decât mine, avem 2 copii impreuna, de o perioada ne-am racit unul fata de celalalt si oricât as incerca sa salvez căsnicia nu reușesc. Mereu ma respinge daca vreau sa o iau în brate sau sa o sărut, ne certam din orice prostie, ma acuza ca eu umblu cu altele, în casa nu prea face mare lucru în afara ca are grija de copii. Eu vin de la munca și trebuie sa fac piata, mancare sa stau cu, copii ca vrea sa se relaxeze! Si cu toate astea tot eu sunt cel ce nu face nimic toată ziua, se plânge la toate prietenele ei! Am început sa nu mai simt nimic pentru ea și ma face sa cred ca nu mai merita sa lupt pentru ea, doar ca imi iubesc enorm de mult copiii și nu as vrea sa ii pierd! Ma puteți ajuta cu sfaturi ce sa fac încontinuare, va rog mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil a-ti intrat de început intr-o monotonie,după care, nereparand acest lucru ea posibil sa isi fi gasit pe altcineva.
In general nu prea pun un "diagnostic" exact la lucrurile de genul, dar având în vedere de cum spui tu ca evolueaza lucrurile, tin sa cred ca asa e.

Bun, de divorțat clar trebuie sa divortezi daca nu vrei ca viata ta sa continue in felul asta.Doar ca si daca vei cauta dovezi împotriva ei, statul cel mai probabil va hotara ca atata timp cat nu isi maltrateaza copii, ei pot rămâne la mama.Asa ca, cel mai indicată ar fi sa te înțelegi cu ea, sa divorțati pe cale amiabilă si sa aveti custodie comună.In fond copii pot sta cu ambi părinți asa, fără ca părinții să fie obligați să trăiască sub acelaș acoperis intr-o relatie toxică.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca ea nu are nici un venit - daca nu lucreaza - ccum dovedeste ca are mijloace de intrtinere a copiilor? Acesta este un atu foarte puternic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

În general copii i se dau mamei, chiar dacă se duce si sta la părinți cam ei i se încredințează in general.Li se iau in rare cazuri daca se poate demonstra ca ii abuzează,ca e o femeie cu probleme, ca, chiar are o situație precară (fara bani de chirie, fără să beneficieze de jumate din bunuri după divorț, fara sa poata merge la o ruda) sau daca are tatăl bani si pile sa unga rotile.In rest nu prea sunt luati copii de la mama (daca nu e ea de acord sa ii lase tatalui).

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Dar mama trebuie sa demonstreze ca poate asigura traiul si educatia copiilor. Altfel se poate ajunge la alte incredintari a lo sau chiar la internarea lor in centre special destinate.

| Eduard2018 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de răspuns! Pe altcineva nu cred sa aibă pentru ca ea nu iese niciodată din casa... Am sa vorbesc cu ea sa divorțam pe cale amiabila! Nici asa nu pot sa trăiesc! Sunt tânăr inca si nu vreau sa trăiesc asa toată viata!
O sa imi fie destul de greu sa renunț la copii... Mai ales la cel mare care este foarte atașat de mine.

| Freya1 a răspuns (pentru Eduard2018):

O persoană ce înșală sau e pregătită să înșele nu e neaparat necesar sa iasa la întâlniri zilnice. Poate sa vorbeasca cu cineva pe internet,la telefon etc.
Dar nu spun ca asta e sigur,pentru ca nu sunt in casa cu voi sa vad. Poate doar a-ti intrat in monotonie,are o problema pe care nu ti-o spune, nu mai are sentimente fata de tine.

Vorbeste cu ea si spune-i ce te nemulțumește. Spune-i ca te deranjează ce face sau nu face si cum se comporta si ca te-ai gandit serios la un divorț. Poti sa ii spui ca ai un timp limita macar până după sărbători fiind acum in prag de crăciun sa remediati problema, iar daca nu s e intampla nimic o sa divortezi.

Nu te desparți de copii, copii sunt ai tăi si ai tot dreptul sa ii vezi, sa ii iei la tine, sa ii duci in vacante.Tot ai tăi sunt si ii vei iubi la fel.

| Eduard2018 explică (pentru Freya1):

Niciodată nu vine sa imi spună mie în fata ce are de spus, se plânge mereu la prietene si mie îmi da mesaje cu ce nu ii convine, dar în fata nu imi spune niciodată. Sa fiu sincer nici eu nu mai am sentimente pentru ea, m-a respins de prea multe ori și cu timpul m-am racit de tot de ea. Copii sunt singurul motiv care ne mai tine împreună! Dar merita sa stau asa toată viata?

| Freya1 a răspuns (pentru Eduard2018):

Păi foarte bine atunci, spun ei ca ar trebui ca in loc sa se plângă in stanga si in dreapta sa comunice cu tine. Daca nu poate face asta poti sa ii propui chiar un consilier pe probleme de cuplu unde sa mergeți amândoi.Dar daca nici asa nu se remedieze situația sau refuza clar nu poti sa stai sa iti treaca viata trist si neîmplinit.
E ok sa ti la copii tai, sa ii iubesti ca ei saracutii nu au vina.Dar treptat ei vor crește, își vor face viata lor, vor pleca si...ce rămâne?

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cineva spunea ca atunci cand aude ca cineva ramane in casnixoe doar de dragul copiilor se bucura ca mai sunt oameni care pun ceva mai presus de peopria persoana.Se pare ca nixiunul nu prea mai aorecoaza efortul celuilalt, apropo sa ai grija de 2 copii mici nu e putin si usor lucru.Su t convinsa ca Dumneze s-ar bucura sa lupti pentru casnicia ta si sa cauti sa fii un sotcat mai bun insiferent ce face soria ta, sa peopui sa disctati desore frustrarile foecaruia, relatia se raceste cand nimeni nu mai pune pe foc.Copiii tai si Dumnezeu merita sa incerce sa lupti pentru casnicia voastra!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil va fi sters mesajul meu, dar: trateaz-o la fel.
Adica dispretuieste-o, si fa rost de amante discrete.
Pune copiii pe primul plan, iar pe grasa, consider-o mobilier.
Daca nu are servici, ar fi cazul sa isi ia. Adu-i aminte de 3x pe zi. Si ca ar putea sa mai si gateasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sper sa fie sters mesajul tău pentru ca încurajeze omul sa stea într-o relație toxică, umblând la c...rve si oferindu-le copiilor o educație si un exemplu prost.
Ca sa nu mai vorbim ca jignesti un om pe care nu il cunosti.Crezi si consideri ca orce femeie căsătorită e grasă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că orice căsătorită e grasă.
Aia nu e relație, e căsnicie. E mai ok să se suporte până devin maturi copiii, decât să se destrame familia.
Copiii care au avut părinți ce nu se iubesc, au avut mai puține traume decât cei a căror părinți au divorțat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Te înșeli.
Copii vad cand părinții nu se suporta si nu se iubesc, pentru ca desi te abti la un moment dat tot rabufnesti.Plus ca indiferent cat de inocenți ar fi copii, când tata pleaca brusc singur de acasa cu zilele sau săptămânile, cand mama sta pe telefon vorbind cu altii vor observa si vor lua un exemplu prost.Ca sa nu mai spun ca daca ai copii nu inseamna ca trebuie sa iti închei viata si sa stai nefericit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Raman la exemplele concrete: am cunoscut copii din familii fara dragoste, unde cel putin sotul insela pe rupte, si copii ai caror parinti au divortat.
Aia de dupa divort erau foarte afectati, astialalti erau tupeisti, populari, etc.
Ceilalti se gandeau numai la divortul parintilor si la schimbarile ce vor urma. Nu am auzit copii sa planga pentru ca "tati se distreaza". In cel mai rau caz, preluau obiceiul de a se casatori aiurea si de a insela.
Totusi, eu zic ca faci copii atunci cand ai minte mai multa decat un pusti de 14 ani, la primul sarut. Clar ti se schimba viata dupa ce ai copii, si trebuie sa tii cont de ei mai mult decat de tine. Altfel nu esti parinte ok, parerea mea.

| Eduard2018 explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca de la un timp am început sa fiu din ce în ce mai nervos și sa vorbesc urat și cu, copii crying
Crezi ca cea mai buna soluție ar fi divorțul? Adică eu alta soluție nu gasesc!

| relian a răspuns:

Cred ca nevasta ta din lipsa de ocupatie,si-a gasit pe altul.Da da,sa nu te mire,stand acasa si frecand luleaua,intra pe net,sigur are telefon,are Facebook si cine stie pe unde mai intra,asa o fi agato cineva,femeia lo fi placut pe ala, probabil arata mai bine ca tine si uite asa din vorba in vorba, deja sentimentele ei se duc spre alantu.
Daca o sa o intrebi no sa recunoasca niciodata, nici de ai prindeo cu altul nu recunoaste laughing cred ca stii si tu ca asa este.

Bine nu spun ca so fi culcat cu altul, dar de vorbit deja are pe altul, asta te asigur.Suna naspa de tot, dar se intampla. Daca e mai mare cu 6 ani decat tine e ok,ducase,chestia e ca ai copii si ei nu-i pasa,o sa tii lase tie in carca.
Incearca si tu sa faci ca ea,nu o mai lua in brate, baga-te si tu pe Facebook sau pe webisteuri de astea cu femei, dar fa-o asa la vedere, chiar de te vede, spui cauti si tu una sa te consoleze laughing
Ar fi minunat chiar sa gasesti pe una, sa vezi atunci ce o sa faca.Nu merita tu sa incerci ceva, cand ea nu te vrea.Nu te mai place, stai asa cu ea dar pune si cauta si tu altele.
Nui mai da bani, nu-i mai da nici de telefon laughing sa vezi ce face. Daca iti cere spune-i ca nu ai si sa mearga la munca.Tu o intretii si altul urmeaza sa o lucreze laughing o sa cazi de prost.Asa sa faci, nu-i da bani, ai spus ca oricum tu faci cumparaturi, dar nu-i mai da bani de telefon, sa vedem cum mai vorbeste cu iubi ala nou laughing

| Eduard2018 explică (pentru relian):

Nu cred sa aibă pe cineva, nu iese niciodată din casa, nici copii nu ii scoate afara sa se joace, asteapta sa vin eu acasă și sa ii scot afară!

| mi25 a răspuns:

Nu mai face de mancare. Cumpara mancare pentru tine si alimente de gatit pentru ea. Spune si tu ca vrei sa te relaxezi ca esti obosit. Sau pleci de acasa ca ai treburi. Sa vezi ce face? O sa tina copiii flamanzi?

| Eduard2018 explică (pentru mi25):

Problema este ca ea nu știe sa facă nimic de mancare! Adică stie sa facă cartofi pai si cam atât.

| mi25 a răspuns (pentru Eduard2018):

Nevoia o invata!
Am o curiozitate: ea are serviciu?

| Eduard2018 explică (pentru mi25):

Nu are! Sta doar acasa cu, copii!
Daca nu a învățat pana acum eu spun ca nici nu o sa mai învețe! Adică sa stea toata ziua pe telefon sa se plângă la prietenele ei de mine ca nu fac nimic are timp, dar sa se uite cum se face o ciorba ceva nu poate! Mereu se plânge ca nu poate sa facă de copii nimic!

| Eduard2018 explică (pentru mi25):

Am încercat asta si tot degeaba! Le da sa mănânce doar salam, dulciuri, pufuleti.

| mi25 a răspuns:

Te cred ca tii la copiii tai, dar ce vrei sa faci in continuare? Ca sti zicala: "Din cocos nu faci gaina, nici din c... gospodina" Poti sa inlocuiesti "c..." cu ce i se potriveste si judeca.

| AliGab a răspuns:

Las-o in pace o perioada din punct de vedere afectiv. Dupa ceva vreme va simti si ea lipsa ta. Cat despre treburile in casa, va trebui sa trasati niste reguli bine definite... poate niste discutii ar fi binevenite. Nu stiu daca va permiteti ceva consiliere psihologica... terapie de cuplu. Uneori face minuni! Divortul nu este o solutie cu doi copii asa mici, ei au nevoie de amandoi parintii

| Flo79 a răspuns:

Salut Eduard dragoste cu forta nu se poate, sfatul meu e sa faci un pas inapoi si sa astepti reactia ei. De obicei femeile cu cat sunt response cu atat te cauta

| Eduard2018 explică (pentru Flo79):

Salut! Am încercat și tot degeaba...

| Flo79 a răspuns (pentru Eduard2018):

Salut Eduard, imi pare rau pentru situatia in care te afli. Cred ca nu prea comunicati unul cu celalalt, cred ca AR fi util sa incepeti sa va povestiti rutina zilnica si usor usor sa va imprieteniti din nou, iti urez succes