| Firefox a întrebat:

intrebarea asta e adresata baietilor!
dar intai, sa va explic situatia...De aproximativ 2 luni vorbesc prin mesaje cu un baiat, baiatul de care-mi place.el are aproape 24 de ani, iar eu aproape 21.

el, acum vreo 2-3 ani,a avut o relatie cu o fata, care, in cele din urma l-a inselat.practic,el i-a oferit fetei respective tot ce un baiat poate sa-i ofere unei fete,bani, cadouri, plimbari + ca el chiar a tinut la ea.insa,ea,neavand ce face,l-a inselat. dupa ce s-a despartit de aceasta fata,el o buna perioada de timp a fost plecat din tara,insa,intre timp,s-a intors.

tin sa mentionez ca,de cand s-a despartit de fata respectiva,nu a mai avut nici o relatie serioasa,in care sa se implice cu adevarat,ceea ce ma face sa cred ca a ramas cu o oarecare teama in suflet, teama de a nu fi inselat din nou.

sa revin, de aproximativ 2 luni de zile,am inceput sa vorbim, pentru inceput, prin mesaje...mereu ma intreaba ce fac,ce-am mai facut,imi vorbeste cu "draga",imi trimite pupici,si cel mai important lucru, mereu a fost sincer cu mine, de asta sunt convinsa 100%.

cand ne intalnim pe strada,ne salutam,de fiecare data-mi zambeste si se uita la mine.

persoanele cu care am vorbit,mi-au zis ca,avand in vedere relatia pe care a avut-o inainte,lui ii este teama,sa nu pateasca acelasi lucru si de aceea pentru moment,doar "testeaza" terenul, ca sa zic asa...+ ca s-a interesat de mine...

si multi mi-au mai zis ca, nici un baiat nu si-ar pierde atata timp degeaba.

si..au fost mai multe semne prin care mi-a dat de inteles ca el ma place!

acum,vine intrebarea...voi, baietilor, ati putea sa vorbiti 2 luni de zile cu o fata,asa degeaba? v-ati pierde timpul aiurea, fara sa existe vreun interes pentru fata respectiva?
chiar daca nu am vorbit chiar in fiecare zi, dar macar la 2 zile tot am vorbit!

p.s. fara raspunsuri rautacioase!

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde...
Eu am vorbit si doi ani cu o fata extrem de deosebita, ateptind momentul potrivit pentru a deveni prieteni. Insa nu a fost sa fie! Si au mai fost si alte fete pentru care mi-am luat mai mult timp de 2 luni.
Un lucru e sigur: pentru el esti o fata deosebita.
Un alt lucru poate fi sigur: ca testeaza terenul, si asteapta sa vada ce fel de persoana esti, sti vorba aia: "odata ce te-ai ars, sufli si-n iaurt", sa vada daca poate avea incredere in tine, ori asta se obtine in mod normal abia dupe 6 luni, pina la un an de zile, daca nu mai mult, iar in cazul lui poate dura si mai mult.
Acum, poate fi doar o anumita deschidere din partea lui, daca esti doar o persoana deosebita pentru el, poate vedea un bun amic in tine, si doar atit. Prietenii ni-i alegem, asta este.
Si inca un sfat: daca el face remarci ca si cind ti-ar fi prieten, intra in "joc" si fa si tu la fel, si observa-i reactia, si atunci vei intelege ce e in inima lui.

| Firefox explică (pentru cristi202):

Ce coincidenta, aveti acelasi nume..si pe el il cheama tot Cristi!happy
dar, totusi, ce te face sa crezi ca pentru el as fi o fata deosebita?
tare mult as vrea sa stiu ce e in mintea lui...happy

| cristi202 a răspuns (pentru Firefox):

E simplu: daca vorbeste cu tine, nu ii esti cu totul indiferenta. Cind vorbesti cu cineva, iti place sa stai cu acea persoana, o consideri placuta, nu? Asa si el, daca vorbeste cu tine, nu e indiferent fata de tine.

| Firefox explică (pentru cristi202):

Asa e! pe mine, daca o persoana nu ma intereseaza absolut deloc, nu caut motive de discutie cu ea...probabil ca asa e si la elhappy

| cristi202 a răspuns (pentru Firefox):

Nu probabil, e sigur. Suntem oameni cu totii, si ne asemanam in multe privinte, desi suntem unici. Altfel, nu ar mai exista psihologia.

| Firefox explică (pentru cristi202):

Nu mai stiu...am auzit foarte multe pareri...fiecare in alt fel,adica,cineva zicea ca baiatului ii e teama cum ca ar putea fi inselat din nou, in cazul in care noi am avea o relatie, altcineva zicea ca poate e timid si muuuulte altele.
dar, totusi, are apropae 24 de ani... daca intr-adevar vroia sa aiba o relatie cu mine, putea sa faca ceva pana acum, in acest sens.
n-am mai vorbit cu el de 4 zile si ce-i drept, simt o usoara dezamagire fata de el.
plus ca in tot timpul asta de cand vorbim, ma intreaba ce fac, ce am mai facut, ce mai zic..si cam atat.adica sa zicem ca "testeaza terenu`, sau vrea sa afle ce fel de fata sunt, dar cum sa afle daca discutia noastra se rezuma doar la "ce faci?, ce-ai mai facut?"si cam atat?

| Liviucu a răspuns:

Desigur ca da. Eu cred ca as putea ridica primul manuta. Consider ca e ceva minunat si inexplicabil sa fii prieten cu o fata, amici, prieteni. Cu baietii eu nu prea am ce discuta cand iesim. Inafara de sex, beri, si meciuri, masini si alte lucruri poate mai rele nu prea avem ce vorbi. Dar cu o fata mie nici 2 ore nu-mi ajung cand ies undeva cu ea. Am foarte multe fete langa mine ce ma sustin mereu si sunt in stare de multe pentru ca tin la mine ca prieteni asa cum tin si eu la ele. Desigur ca eu sunt ceva mai marisor (am facut 26 recent) si pot sa-mi stapanesc cumva sentimentele si nu ma pot indragosti daca nu vreau. La astia mai tinerei e mai greut, sa zicem. Deci, ce vreau sa zic e ca da, sustin ideea ca pot vorbi cu o fata 2 luni "degeaba". Pana la urma eu unul mai mult ador sa fie langa mine o viata si sa fie atat de frumoasa si sa o respect pentru cum ma priveste si ma respecta si ea la randu-i decat sa stric totul cerandu-i mai mult sau sex.
In cazul tau insa, el probabil tanjeste dupa o fata buna. Daca e un baiat cuminte si tu asta cauti, s-ar putea sa ai noroc mai repede decat ai crezut candva. Trebuie sa lasi lucrurile sa curga de la sine pentru ca un baiat trebuie sa faca totul pentru a fi cu o fata atunci cand - subliniez - fata nu il place. Abia in cazul in care fata il place si el devine indiferent sau nu stie ca il place, abia atunci ea are dreptul si nu e deloc rusinos sa intervina. Dar voi ati trecut de pasul asta.
Ce sa zic? Nu fi dezamagita. Poate ca asa e firea lui si tu te sperii degeaba. Imi doresc sa va iubiti frumos si sincer. Si sa nu-l minti niciodata, altfel te vei uri toata viata pentru asta atunci cand te-ar parasi... Nici macar nu merita.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Iti multumesc pentru raspuns!
si..chiar daca nu suntem impreuna, eu chiar imi doresc sa fiu cu el, pentru ca e un baiat de nota 10, care merita tot respectu`.si nu zic asta doar pentru ca-mi place de el,o zic pentru ca asa e!
si,DA,cred ca el cauta o fata cuminte,care sa-l inteleaga, avand in vedere ca fosta prietena si-a batut joc de el, inselandu-l...
deci, chiar merita, pentru ca are un suflet de aur.
A facut si cateva glume pe tema unei eventuale relatii.adica intr-o seara din vorba in vorba, m-a intrebat"socru` meu ce face?", adica tatal meu...
in alta seara, m-a intrebat ce fac si i-am zis ca ma uit la tv, la care el zice"vin si eu, sa ne uitam amandoi"...
si, eu cred ca de fapt, motivu` pentru care nu indrazneste e ultima lui relatie.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Si inca ceva, daca ne e scris sa fim impreuna(ceea ce imi doresc din suflet), sincer iti spun, n-as putea sa-l mint vreodata sau sa-l ranesc.de ce? pentru ca il cunosc de vreo 5-6- ani,chiar daca nu am avut nici o tangenta pana acum, dar in toti anii astia, fiind din acelasi oras, am ajuns sa-l cunosc cat de cat, stiu in ce fel de cercuri "se invarte"...stiu ce fel de baiat e si ce-i poate capu`, si la cei aproape 24 de ani ai lui, are intr-adevar cu ce sa se mandreasca...are tot ce poate sa-si doreasca un baiat de varsta lui si toate au fost obtinute prin munca lui..si pentru asta, din partea mea, JOS PALARIA!happy

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Hmm, atunci e foarte bine ce aud. Daca e un baiat silitor atunci e bine. In ceea ce privesc celelalte lucruri, il inteleg perfect. Si eu am trait un cosmar cu o fata, am fost inselat si ras-mintit si stiu prin ce a trecut/trece si el. Daca crezi ca esti o fata cuminte cum el are nevoie, daca crezi ca il poti face fericit, nu te uita decat inainte si inapoi deloc. Si inca odata repet desi poate nu este necesar: sa nu va mintiti niciodata cu nimic. Asta nu o sa va inlature in veci din sufletele voastre si asta practic este cel mai important lucru. Orice cuplu se si cearta si se impaca des. Dar daca in cearta e vorba de nesinceritate, ti se acreste asa cum mi s-a intamplat mie, iti iei lumea in cap si o bagi in ****** masii de femeie/relatie. Asa ca, capul sus si spuneti-va orice fleac chiar si din trecut. Poate ca va merita tot efortul. Te pup.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Multumesc pentru raspunsuri..si eu sper sa merite si sa fie bine! vom vedea!happy

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Cu placere, anytime... Stii vorba aceea tare tare frumusica: "Love don't cost anything"... Ei, asa si eu iti spun ca nu face nimic ca te-am ajutat cu o vorba buna - incurajatoare sper eu. happy

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Hey.....am revenit...si tin sa fac o mica completare,
in seara asta am vorbit cu el..si mi-a zis ca a avut foarte multa treaba si ca nu prea a mai avut timp liber..si intr-adevar asa e.adica el mereu iesea, insa de vreo saptamana asa, nu l-am mai vazut aproape deloc.
si inca ceva, el are permisu` suspendat pentru 30 de zile (stiu sigur pentru ca el mi-a zis)..si zilele trecute, in orasul vecin a fost un festival.si m-a intrebat in seara asta daca am fost si i-am zis nu, ca n-am avut cu cine...la care el zice "daca aveam permisu`, mergeam amandoi".
deci, pe mine vorbele astea ma fac sa cred ca, el chiar ar vrea sa fie ceva intre noi..si sper sa nu ma insel...
tu ce zici? oare doar mi se pare mie?

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Desigur ca daca nu ar fi vrut mai nimic intre voi, atunci ar fi fost alta situatie acum, ar fi zis total altceva, stiu eu. Conteaza ca esti totusi speciala pentru el si cu siguranta o simti, nu? Ei bine, asta mereu doar te va avantaja. Nu ramane decat sa te folosesti de lucrul asta si sa-l aduci intr-o mreajă a ta din care nu va mai putea iesi ca apoi sa fie "oficial" baiatul tau numai bun de iubit. happy

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Deci,nu se pare mie, chiar asa e! chiar ma bucur. dupa ce mi-a zis de faza cu permisu`.i-am zis ca poate, cu alta ocazie..si el a zis "da"...
din cate stiu eu,el e un baiat foarte serios,adica de fiecare data cand zice/promite ceva,se tine de cuvant,indiferent de situatie.
deci,e clar, n-avea cum sa ma invite pentru ca are permisul suspendat si de ceva timp, iese doar cu fratele lui.
acum, sa vedem, peste vreo 2 saptamani, cand ii vor da permisu` inapoi.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Si,da,simt oarecum ca, sunt "altfel" pentru el.adica simt ca m-am apropiat oarecum de el in tot timpul asta, de cand vorbim.
si asa cum eu am fost sincera cu el, stiu sigur ca si el mereu a fost sincer cu mine si asta-i un lucru care ma ambitioneaza mai tare..si ma face sa-l apreciez mai mult.

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Grija mare cu mersul cu el cu masina. Daca are permisul suspendat, ceva e in neregula in ceea ce priveste condusul la el. Ai grija cu tinereii in masini, nu e de joaca. In rest, iubiti-va enorm. Sau, iubeste-l cat merita. happy

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Ok,mersi pentru sfat.dar, stai linistit, nu e nici o problema.
nu i-au luat permisul din cauza masinii...el de obicei iesea numai cu masina, insa, acum vreo 3 saptamani a iesit cu scuterul..si nu stiu exact ce s-a intamplat, dar in ziua aia i-au luat permisul.
in rest, cu masina, e foarte atent...din cate stiu eu, n-a mai avut permisul suspendat pana acum si nici probleme cu politia n-a avuthappy

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

happy

| Firefox explică (pentru Liviucu):

happy.o sa te tin la curent!

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Numai sa nu ma curentezi. )big grin(

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Nu,nulaughing

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Hey...m-am intors! nu prea am cine stie ce noutati...dar nu stiu ce sa mai zic, ce sa mai cred.
adica, baiatu` asta nu prea mai da nici un semn.
ultima oara am vorbit cu el acum o saptamana, eu am fost cea care a inceput discutia...bine,n-am vorbit prea mult, doar 3-4 mesaje si cam atat...si de atunci n-am mai vorbit deloc si nici nu ne-am mai vazut.
inainte mereu ne vedeam,ne intalneam pe strada,ne salutam etc.,insa,acum,de cand nu mai are permisu`,nu prea l-am mai vazut,pentru ca nu mai poate sa iasa chiar asa cum vrea el.
acum vreo cateva zile,am auzit cum ca el ar avea niste probleme,destul de grave ce-i drept (nu mi-a zis el,am aflat de la altcineva).
poate ca e suparat si de asta nu ma mai cautat deloc,dar,totusi,oricat de suparat ar fi,el tot iese in oras... aproape in fiecare seara iese cu prietenii, asta o stiu sigur.
ma repet, ultima oara i-am trimis mesaj acum o saptamana si dupa aia tot am asteptat vreun semn de la el, dar vad ca, pana acum n-a dat nici cel mai mic semn..parca ar fi uitat total de existenta mea.
nu stiu ce sa mai cred,m-a cam dezamagit,adica pana mai acum mai ceva timp in urma,mereu vorbea cu mine,facea diverse glume, zicea ca vorbim cand vreau eu, ca nu-l deranjez. zicea ca daca avea permisu`, am fi mers impreuna la festival, etc...si acum, a uitat de mine!
eu cred ca nu-l mai caut pentru ca, nu mai vad ce rost ar avea.

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Pai raspunsul ti l-ai dat si singura. Poate ca te folosea cand avea masina si tu nu-ti dadeai seama si avea vreun interes nasol ascuns.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Stai putin, ca nu ne intelegem deloc...noi n-am avut nici o intalnire pana acum, nici ca prieteni, nici ca..nimic.
cand am zis "ne intalneam", m-am referit la faptul ca ne intalneam intamplator, pe strada.atat si nimic mai mult..intre noi, in afara de "salut" cand ne vedeam pe strada si discutiile prin mesaje, nu a existat niciodata nimic mai mult!

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Am inteles. Nu stiu ce sa-ti spun... tot ce trebuie sa faci este sa lasi timpul sa se scurga si sa vezi daca te cauta. In acest timp intereseaza-te daca are pe cineva. Daca da, atunci e clar ca nu te are in vizor ca pe o viitoare prietena.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Am inteles.pai,acum vreo luna chiar el mi-a zis,ca e singur si n-are pe nimeni.
acum, nu mai stiu...
dar, ma gandesc, daca avea pe cineva, imi mai raspundea mie la mesaje? ...eu nu cred, na, nu stiu ce sa mai zic.

| Firefox explică (pentru Liviucu):

Iarasi am revenit...si cu noutati. Dupa o saptamana in care nu am vorbit absolut deloc, astazi, el a fost cel care mi-a trimis mesaj, m-a intrebat ce mai fac...etc.
mi-a zis ca a avut foarte multa treaba in ultima vreme si mai are in continuare, asta stiu sigur!
deci...happy

| Liviucu a răspuns (pentru Firefox):

Uou! Vesti foarte bune scumpa mea. Din pacate eu nu voi mai activa pe aici pe TPU. Nu stiu daca o sa ma mai intorc. Ma gasesti pe private_geko(@yahoo.com). Imi dai ori email ori chiar add. Te pup si iubeste ce te merita!
Liviucu`

| TuRneR01 a răspuns:

Da, e un joc al minti care-l castigi sau pierzi

Poate sa te placa si sa fi avut rabdare sa va cunoasteti m-ai bine sa vada ce caracter ai ce fel de fata esti si dupa sa se ''bage pe tine '' daca intelegi ce zic, avand teama sa nu fie inselat m-ai intai testeaza terenu si tu ai zis

Varianta a 2-a poate vrea sa fiti doar prieteni, orice baiat cand m-ai vorbeste si el cu o fata gen mesaje etc m-ai pune si el emoticoane pupici...

sau poate vrea sa fie doar un joc, si se jaoca cu inima ta dar din cate vad din ce-ai descris tu tipu nu pare genu

Dar daca il place dc astepti tu sa faca el primul pas? nu poti sa iei tu initiativA? poate e si m-ai timid sti proverbu ''daca nu risti nu castigi ''

| Firefox explică (pentru TuRneR01):

Nu cred ca e genu` de baiat care sa se joace cu inima unei fete...pentru ca si el a trecut prin asta...si mai mult ca sigur, stie cum e sa suferi, avand in vedere prin ce-a trecut.
a facut si cateva glume pe tema unei eventuale relatii.adica intr-o seara din vorba in vorba,m-a intrebat"socru` meu ce face?", adica tatal meu...
in alta seara, m-a intrebat ce fac si i-am zis ca ma uit la tv, la care el zice"vin si eu, sa ne uitam amandoi".

| TuRneR01 a răspuns (pentru Firefox):

laughing sa stii ca si eu stiam ca prin fraza socru meu se referea la tatal tau nu trebuia sa-mi spui laughing

pei dc astepti atata sa treaca timpu, i-a tu initiativa, fa tu primul pas si totul o sa fie ok ai sa vezi... in plus dai dovada de curaj daca el e m-ai timid

| Firefox explică (pentru TuRneR01):

El,de obicei, din cate-l stiu eu, nu e genu` de baiat timid.
dar nu stiu ce s-a intamplat cu el, de data asta!happy

| Octavian26 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=qLOmSAoolHo Asta a fost acum 5 ani intre mine si sotia mea am asteptat 2 ani si nu regret nimic! Totul in viata are un rost, daca el "pipae"terenul i.al de mana si arata-i ca nu are de ce sa-i fie frica! Succes.

| cristinel87 a răspuns:

Sper sa nu te dezamagesc. Dupa o relatie esuata, mi-am pierdut speranta ca as mai putea trai langa o femeie serioasa.Asa ca tatonamterenul,dadeam impresia ca sunt cu ea, ii spuneam ca o plac, dar de fapt asteptam sa faca o greseala, pe care in final a si facut-o si de atunci tot incearca sa ma readuca la ea, doar ca pe mine nu ma mai intereseaza ea.Am gasit o fata pe care o iubesc acum si stie de relatia mea cu fosta si chiar nu o deranjeaza ca vorbesc cu ea ca stie ca tot timpul ii vorbesc urat si ii zic sa nu ma mai sune sau pur si simplu ii inchid tel.in nas.

| PhooThay a răspuns:

Daca te place intr-adevar si si tu in placi, nu inteleg de ce nu incerci tu sa-i propui ceva? Fa tu primul pas, avand in vedere ca "pierde timpul cu tine"... Incearca si spune-ne ce-ai reusit.

| Firefox explică (pentru PhooThay):

A facut si cateva glume pe tema unei eventuale relatii.adica intr-o seara din vorba in vorba, m-a intrebat"socru` meu ce face?", adica tatal meu...
in alta seara, m-a intrebat ce fac si i-am zis ca ma uit la tv, la care el zice"vin si eu, sa ne uitam amandoi". ..si asta-i toata problema, nu stiu daca intr-adevar, ma place!

| Teolps a răspuns (pentru Firefox):

Iti spun eu ca te place. daca iti spune lucruri din astea. Ar vrea sa fie cu tine dar are o ezitare..Acum daca tie chiar iti place de el, nu ezita spune-i lucrul asta. poate ca asa ai intelege mai repede ce vrea de la tine happy O prietenie..sau o relatie.

| Firefox explică (pentru Teolps):

A facut si cateva glume pe tema unei eventuale relatii.adica intr-o seara din vorba in vorba, m-a intrebat"socru` meu ce face?", adica tatal meu...
in alta seara, m-a intrebat ce fac si i-am zis ca ma uit la tv, la care el zice"vin si eu, sa ne uitam amandoi"...
si, eu cred ca de fapt, motivu` pentru care nu indrazneste e ultima lui relatie.