| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU... Luna aceasta mi-a intarziat menstrutia cu 4 zile si inca imi mai intarzie. Luna trecuta in timpul menstruatiei mi-a aparut o infectie urinala in toata regula pe care am tratat-o cu antibiotice si uraktiv prescrise de medic, timp de 10 zile. Am avut doar un contact sexual in care a bagat-o odata fara prezervativ stand asa vreo 15 sec iar restul actului s-a continuat cu prezervativ fara incidente. Au trecut 3 saptamani jum de la ultimul contact si in urma intarzierii CM am facut si un test de sarcina Sure Check care a iesit negativ. Trebuie sa mentionez ca a fost prima data cand am avut infectie urinal si prima data cand am luat antibioticul acela, am avut o luna foarte stresanta si mai sedentara fata de celelalte luni, in aceasta perioada avand si concediul. Tot ce vreau sa stiu este : cate sanse am sa fi ramas insarcinata chiar daca testul a dat in rezultat negativ? si daca nu sunt cat timp este normal sa imi mai intarzie si care at putea fi cauzele?... Multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

18 August -4 zile intarziere =14 August ar fi data preconizata de a incepe menstruatia. Fiindca se poate determina precis data menstruatiei urmatoare, rezulta ca ciclul tau menstrual este de tip REGULAT si are mereu lungimea cu un acelasi numar de zile care se mentine CONSTANT ciclu dupa ciclu, fiindca doar in aceasta situatie se poate aprecia ca menstruatia INTARZIE. Daca ciclul tau are o lungime "normala" de 28-30 de zile atunci OVULATIA ar fi trebuit sa se produca in jurul datei de 1 August si in acest caz perioada fertila sa fi fost in ultimele 3-4 zile ale lunii iulie (28-31 iulie) iar acel contact sexual care s-a produs cu 3 saptamani si jumatate adica in urma cu 24-25 zile a fost intretinut inaintea perioadei fertile cu cateva zile deci chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin, formarea sarcinii ar fi fost complet IMPOSIBILA. Cel mai probabil in cazul tau este vorba de o DEREGLARE HORMONALA, care la randul ei ti-a dereglat ciclul menstrual si in astfel de situatii nimeni nu poate oferi un RASPUNS corect ci doar simple presupuneri sau pareri dar lipsite de valoare fiindca sunt subiective, fara suport real. Ar fi indicat sa mergi la endocrinologie pentru a ti se face un set de analize hormonale. Multa sanatate!

| FashionVictim93 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe data de 29 iulie am avut contactul sexual in care a bagat-o fara prezervativ 20 sec cam asa si dupa am continuat cu prezervativ fara a aparea incidente. Mi-am facut un test de sarcina ieri si a iesit negativ, a aparut doar linia de control si atat, in rest nimic si am asteptat in jur de 10 min ...verificand odata la 5 minute si dupa la 10 min si nu aparuse nimic din cea de-a doua linie. Care sunt sansele sa fiu insarcinata in cazul asta?

| Otto19 a răspuns:

Dereglari hormonale, totusi fa-ti un control si fi mai atenta data viitoare