| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia prima oara de cand a inceput, luna aceasta, cu vreo 7 zile, ma dor sanii si urinez des si din tot ce am citit pe internet as putea fi insarcinata, ceea ce e imposibil pentru ca sunt virgina si n-am avut nici un contact sexual. Care ar fi restul posibilitatilor? stress? si am o vitata destul de stresanta, dar era la fel si inainte si nu mia mai intarziat niciodata, infectie nu poate fi vorba pentru ca am mare grija la igiena si nu am febra. Help!

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Nu te impacienta! E normal sa ai intarzieri, asta e datorita organismului tau in care au loc transformari! uite aici sa citesti ceva da?
http://kidz.garbo.ro/......atiei.html
Deci poate fi si din cauza stresului, asa ca nu iti face probleme da? Ai grija de tine papa!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca te afli la inceput,adica ai putin timp de la primul ciclu,trebuie sa stii ca dureaza o perioada destul de indelungata pana sa se stabilizeze si sa-ti vina regulat,la aproximativ acelasi numar de zile,in fiecare luna.
Daca,dimpotriva,iti venea regulat,atunci,sarcina iesind din discutie,poate fi o mica raceala la ovare,de care sa nu-ti dai seama,sau o dereglare hormonala.
Orice oboseala,stres,suparare,dieta,poate duce la o dereglare hormonala, inclusiv acumularea de stres!
Daca trec mai mult de doua saptamani de intarziere, va fi cazul sa ceri ajutorul medicului!
Trebuie sa ai grija de tine!

Răspuns utilizator avertizat
| tenutza a răspuns:

Cel mai probabil ai o raceala cauzata de frigul de afara sau o infectie vaginala care nu e neaparat cauzata de igiena, ci poate fi si de la stres, si infectia vaginala nu cauzeaza febra ci usturime la urinare sau in zona aia. Poti avea si o infectie urinara.Eu iti recomand sincer sa nu ai retineri si sa mergi la ginecolog.Acesta o sa iti ia cu un betisor de ureche un pic de secretie, deci nu iti face nimic si o sa o analizeze.e cel mai bine pentru sanatatea ta.Si costa pana in 50 de lei, cred, sau poate mai putin. Sper ca ti-am fost de ajutor.happy

| reason2fly a răspuns:

Am 18 ani, pana acum a fost foarte regulata menstruatia, in disperare am facut si un test de sarcina care a iesit negativ, acu nu ma pot gandi decat la chisturi ovariene sau tulburari ale tiroidei. :s

| reason2fly a răspuns:

Problema rezolvata, nici infectie, nici nimic, am slabit enorm, gen am 50 de kg la 1 63 m. laughing Cica pe perioada iernii consumi de 2 ori mai multe grasimi si din cauza pierderii bruste din greutate sau inchis niste robinete, 3 zile de mancat exagerat si a aparut.big grin thanks!

| Andreutzateiubeste a răspuns:

Stai linistita, nu esti insarcinata.Ai infectie urinara, mi s.a intamplat si mie.Du.te la medicul de familie o sa iti dea tratament.Bafta!:*

| Andreutzateiubeste a răspuns:

Stai linistita, nu esti insarcinata.Ai infectie urinara, mi s.a intamplat si mie.Nici eu nu am avut febra si am grija la igiena.Du.te la medicul de familie o sa iti dea tratament.Bafta!:*

| Nero78 a răspuns:

Cati ani ai? poate e timpul pubertatii :s

| bebitza2012 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un doctor ginecolog, sa nu fie vorba de vreo cistita ( raceala la ovare ) mare atentie ca nu este de joaca.