| Xyt a întrebat:

Ma confrunt cu o problema...Inca de cand mi-a venit prima oara menstruatia nu a fost regulata[acum4 ani].Am 17 ani si nu as dori sa i-au anticonceptionale, as dori ceva naturist pentru reglare.Am auzit ca "Mladitele de zmeur" sunt foarte bune pentru evitarea bolilor genitale.Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Multumesc anticipat! :d

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ceai de coada soricelului, este cel mai bun pentru problemele de genul asta. Si zmeurul, ciresul (coditele) sunt bune, si mai sunt si alte plante medicinale.
Incearca si bea o cana de ceai de coada soricelului dimineata inainte de masa, timp de o luna, apoi repeta tratamentul acesta la 3-4 luni.
Ai grija si cu alimentatia, si cu programul zilnic. Alimentatia deficitara, stresul, somnul insuficient si alte probleme zilnice pot sa iti afecteze si ciclul.

| Rukhsandra a răspuns:

Buna.Eu iti recomand sa faci o programare la un medic ginecolog.El/ea va sti de ce ai nevoie.

| mona a răspuns:

Pentru reglare e bun si ceaiul,, traista ciobanului,,

| wolder a răspuns:

NOi iti putem da SFATURI, dar cel mai BINE e sa te duci un doctor specialist pentru ca anticonceptionalele se iau dupa prescriptia medicului.
Ele difera in functie de varsta kg inaltime etc

Care sunt efectele negative ale anticonceptionalelor?

Aceste efecte negative sunt multiple si fiecare femeie ar trebui sa le cunoasca inainte de a folosi anticonceptionale. Dintre cele mai periculoase (si deloc rare) efecte secundare enumeram:

- La nivelul aparatului genito-urinar: anticonceptionalele produc sangerari intermenstruale, modificari ale secretiei cervicale, amenoree post-medicatie, cresterea in dimensiuni a fibromului uterin (daca exista), agravarea endometriozei, infectii vaginale (candidoza), durerea la contacte sexuale, scaderea secretiei de testosteron la femei care produce scaderea libidoului, scaderea lubrefierii vaginale, infertilitate.
- Creste riscul de cancer ovarian, uterin, de col uterin, sani si ficat
- Afecteaza sistemul cardio-vascular, avand risc pentru hipertensiune si tromboza
- La nivelul pielii produce urticarie, eritem, cloasma.
- La nivel ocular : discomforul corneei in cazul folosirii lentilelor de contact precum si tulburari de vedere
- Sistemul nervos central: migrene, tulburari psihice, tulburari ale somnului
- Afectarea ficatului si a vezicii biliare: creste riscul de cancer hepatic, risc de hemangiom hepatic (o tumara foarte vascularizata), cresterea transaminazelor, risc de litiaza biliara (pietre la fiere), cresterea concentratiei de colesterol in sucul biliar, incetinirea evacuarii sucului biliar in intestin (vezica lenesa)
- La nivelul sanilor: sensibilitate, marire, durere, secretie, cancer
- Risc de edeme
- Toleranta scazuta la glucoza si diabet
- Modificari ale greutatii corporale
- Tulburari gastro-intestinale: constipatie, meteorism (agitatie intestinala), greata, voma
- Malformatii ale viitorului copil
- Hirsutism (cresterea excesiva a parului pe corp)
- Scaderea imunitatii

Se pot folosii si alte medote contraceptive mult mai putin daunatoare

* Anticonceptionalele se administreaza DOAR cu prescriptie MEDICALA, fiindca fiecare organist este diferit in felul lui si nu putem stii ca ni se potrivesc(pastilele se administreaza in functie de varsta si alte criterii pe care le stabilesc doctorii).*

| mexicannu a răspuns (pentru wolder):

Tinctura de marat de la plafar...prietena mea asta folosea.

| bilalala a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, am fost la ginecolog si mi-a recomandat Lady 4. Sunt niste pastile pe baza de plante, care chiar si-au facut efectul. De cateva luni imi vine ciclul fix in aceeasi zi, cam la aceeasi ora chiarlaughing

| draKoasHa a răspuns:

Incearca rigevidonwinking se gaseste la farmaci si nu este scumpwinking