| Jessabell a întrebat:

Ma consider o persoana mai urata adica ma refer la aspectul fizic, cateodata imi vine sa plang ca de ce nu pot fii si eu ca altele frumoasa. multi imi spun ca numai in mintea mea este asa dar nu prea cred. Cand vad o fata frumoasa las capu in jos si ma uit in alta parte, de rusine.
Cand eram mica eram batjocorita in legatura cu aspectul meu ma faceau urata, balena, porc in toate felurile cateodata imi mai luam si bataie de la colegi ca de ce sunt asa, suferam enorm de mult, mereu plangeam cand ajungeam acasa numai rezistam.
Si acum nu stiu ce sa fac?
Va rog din suflet am nevoie de sfatul vostru!

Imi pare rau daca am greseli gramaticale.

Răspuns Câştigător
| Geezgirl a răspuns:

Frumusetea este eclipsata de o personalitate puternica. Intoarce si celalalt obraz si arata-le ca esti mai presus de ceea ce se spune. Degeaba esti frumos la exterior, daca esti putred la interior. Vedeam fete frumoase, care atunci cand deschideau gura deveneau urate.
Nu e nevoie sa schimbi nimic la tine, poate doar sa te gandesti ce iti place. Daca faci o schimbare pentru altii, atunci ea nu va fi benefica. Fa-o pentru tine. Daca maine vrei sa ai parul mov, fa chestia asta, chiar daca oamenii te vor judeca. Gura spurcata a umanitatii nu o poti stapani.
Cand eram mai micuta, toti radeau de mine pentru ca eram grasuta. Si nici nu eram, doar ca ma aflam in curs de dezvoltare, aveam forme si o fata mai rotunda. Si am trait cu impresia ca niciun baiat nu se va uita la mine si ca sunt cea mai urata fata de pe aceasta planeta.
Si am incercat sa ma ascund in spatele timiditatii, pana cand am realizat ca e timpul sa fac ceva pentru mine. Asa ca am inceput sa las criticile la o parte si sa fiu politicoasa cu toata lumea, sa fiu sociabila, sa-mi fac prieteni. Eram stanjenita cand se vorbea despre fete care aratau bine sau care cantareau mai putin.
Sigur, machiajul rezolva tot, dar este si o iluzie trecatoare. Fii cat mai naturala si accepta-te asa cum esti. Vei vedea ca atunci cand ai o parere buna despre tine si oamenii vor face la fel.

Succes.

| AndreI7259 a răspuns (pentru Geezgirl):

Foarte Bine ai raspuns happy Ma bucur

| Jessabell explică (pentru Geezgirl):

Buna nici nu stiu cum sa-ti multumesc pentru sfatul pe care mi l-ai dat, mai incurajat foarte mult si parca acum am cat de cat incredere in mine, datorita ti-e si altor oameni care mi-au raspuns la intrebare.

| Adrianetc a răspuns (pentru Geezgirl):

Zise o fata cu un aspect fizic placut.Raspunsul intrebarii este simplu : Daca esti urata la fata, poti compensa cu ingrijirea corpului prin sport si alimentatie sanatoasa, asa se pot atrage baieti care se vor uita la corp si personalitate si care nu prea pun accentul pe frumusetea fetei. Ps: frumosii isi iau frumosi si uratii isi iau urati, toata lumea castiga, problema e la mentalitate si montul de perceptie al situatiei. Pss: iti scriu tie ca mi-e sila sa dau 2comenturi.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toate rautatile ti le faci cu gandirile tale, daca gandesti la bine viata e diferita.

| shadow72 a răspuns:

Daca puneai si o poza poate primeai si un raspuns edevarat nu unul standard pentru astfel de intrebari.

| Purec a răspuns:

Stii tu, treaba asta cu urata sau frumoasa, tine doar de persoana respective, de cum te simti tu. Daca tu te simti asa, asa te vor percepe si ceilalti. Ai fost batjocorita cand erai micuta, si este normal ca acum sa ai astfel de probleme. Dar stii care este partea buna? Problema ta nu este nici pe departe una disperata, se poate rezolva foarte usor. Afla care sunt lucrurile care te fac sa tesimti asa. In principal cred eu, contactul cu persoanele care te batjocoreau trebuie sa nu mai existe. Si apoi sa incepi sa iti largesti grupul de prieteni, chiar si in online, sa discuti cu diferite eprsoane, o poti face si pe site aici. Apoi, cel mai important, o schimbare in aspectul tau. o noua tunsoare, un nou stil de a te imbraca. Ideea e sa lasi in urma lucrurile negative. E tarziu acuma, d aca vrei sa mai vorbim, da-mi un semn maine si iti zic mai multe

| Jessabell explică (pentru Purec):

Buna iti multumesc din suflet pentru mesaj.

| RAY a răspuns:

Adevarul e ca ne place cei frumos asta e adevaul iar fizicul conteaza foarte mult fie ca recunoastem sau nu, adevaul asta e bine de acceptat
nu stiu daca tu ai accepta sa fi cu o persoana mai putin frumoasa, nu baga in seama lumea rea si invidioasa, bine era daca puneai o poza si tu la profil

| grab a răspuns:

Accepta-te asa cum esti chiar daca pare greu. invata sa fii fericita cu tine si sa nu mai iei in seama toate rautatile...

| NoName0x0 a răspuns:

Nu trebuie sa pui la suflet toate rautatile acestea! Poti incepe sa schimbi cate ceva la aspectul tau fizic numai daca simti tu nevoia, nu de dragul altora. Eu sunt de parere ca nu exista persoana urata sau frumoasa, exista gusturi diferite! Sper ca intelegi ce am vrut sa zic si capul sus!

| Jessabell explică (pentru NoName0x0):

Buna, de felul meu sunt o persoana "mai slaba" care pune la suflet totu, dar iti multumesc pentru mesaj ma simt mai bine cand cineva spune asta.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Jessabell):

Si eu eram mai rotunjoara cand eram mica si te inteleg perfect, lucrurile care ti se intamplau si tie mi se intamplau odinioara si mie! Am trecut peste fara sa ma demoralizez fiindca am avut un caracter puternic si oameni care m.au sustinut. Cei care ajungeau sa ma cunoasca se simteau bine in preajma mea. In fond asta e tot ce conteaza. Poti face destule chestii ca sa ai mai multa incredere in tine!

| Admunssen a răspuns:

Toti cei care spun ca doar in mintea ta esti urata, sa stii ca au dreptate. Nimeni nu-i mai urat sau mai frumos ca celalalt. Fiecare suntem aparte. Cat despre copiii rai de la scoala, as putea spune ca era vorba despre proasta lor educatie si nu despre aspectul tau. Aduti aminte ca nu toti se purtau asa. OK?

| Georgemy2 a răspuns:

Toti suntem frumosi. De exemplu am o prietena pe care colegii o considera urata, dar eu, o consider o fata foarte frumoasa, pentru mine e cea mai frumoasa, nu imi pot inchipui cum o vad altii urata. Si tu esti frumoasa, doar ca nu te afli in anturajul potrivit, acele persoana din preajma ta nu te apreciaza pentru ceea ce esti. Chiar daca pentru uni esti frumoasa!

| loveM a răspuns:

Nu mai pune la suflet vorbele lor. Si eu trec prin ceva asemanator si te inteleg perfect, dar incerc sa nu mai pun la suflet vorbele lor si pur si simplu nu ma mai intereseaza parerile lor. gandeste-te ca ai prieteni care te iubesc si te accepta exact asa cum esti, fara sa le fie rusine sa mearga cu tine pe strada sau mai stiu eu ce...
nu te mai gandii la chestiile astea. iti fac rau si asta nu e bine. fiecare e frumos in felul lui. stii? ei se lauda cu frumusetea din exteriorul lor ca in interior nu au asa ceva.winking

| DamnKid a răspuns:

Ar trebui să nu-i mai iei în seamă, asta este cel mai bun și cel mai clasic mod de a evita un om care nu te agreează, cum te-ai descris mai sus ai dat de înțeles că ești o persoană mai plinuță... nu îți face griji de asta, o să slăbești tu, nu vei rămâne așa toată viața. Nu trebuie să asculți sau să iei în seamă lumea pentru că aceștia o fac din invidie... pentru un motiv anume, poate tu ai ceva și ei n-au, poate tu ai note mai mari ca ei, ei încearcă să te întreacă și nu le reușește pentru că tu ești mult mai bună ca ei. Nu întotdeauna contează aspectul fizic, ci sufletul. Mi-e greu să cred că nu ai măcar 2-3 prieteni buni care să-ți fie alături și să te încurajeze și să te sfătuiască de bine. Nu am cel mai bun răspuns, nu sunt psiholog ca să te pot ajuta ca un răspuns profesionist dar mi-am dat cu părerea despre problema ta. Sper ca în curând să scapi de acest lucru și să fie totul așa cum ți-ai dorit până acum. :*

| Jessabell explică (pentru DamnKid):

Buna, sincer am destul de multi prieteni care ma sustin si ma ajuta mereu la greu. Plinuta chiar numai sunt am 46 kg la 1.67 cam asa ( adica eu una nu ma vad ) lumea este foarte rea si te judeca inainte sa te cunoasca.
Multumesc pentru mesaj si sfatul pe care mi l-ai dat.

| AndreI7259 a răspuns:

Toti avem defecte dar Nu le vedem si de multe ori dam cu pietre in alti. dar, fiecare Persoana are ceva Frumos in el daca stii sa descoperi acea frumusete. si crede-ma ca nu conteaza aspectul fizic. gandind matur. Conteaza Fluidul aceala care leaga Doua persoane. Frumusetea exterioara este trecatoare. conteaza frumusetea interioara.

| Jessabell explică (pentru AndreI7259):

Buna, ai mare dreptate frumusetea din interior este mult mai frumoasa decat ceea din exterior, degeaba esti frumos daca ai un caracter de " jegos "!
Multumesc pentru mesaj.