| DeeaAndres a întrebat:

Buna TPU.
Ma numesc Andreea si am 17 ani
Am facut sex neprotejat de mai multe ori cu iubitul meu, insa niciodata nu a ejaculat in mine.
Am un ciclu regulat, de 28-29 zile, insa trebuia sa imi vina ciclu acum 2 zile si nu mi-a venit.
Precizez ca am avut dureri asemenea celor din timpu menstruatiei, insa usoare.
As vrea sa stiu cat este normal sa intarzie si de ce.
Iar in timpul sarcinii mai apare menstruatia?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai sex neprotejat poti sa ramai insarcinata si fara ca el sa ejaculeze in tine, din cauza picaturii seminale care se elimina din penisul lui in primele secunde cand este introdus in vaginul tau, picaturi care pot contine si sperma, iar daca tu erai in perioada fertila (cele 8-10 zile in jurul ovulatiei) atunci ramai insarcinata.
Un test de sarcina corect, poti face la 7-10 zile dupa intarziere.
Da, la unele femei, in prima luna de sarcina, poate apare o menstruatie falsa, usoara, care se mai cheama si menstra de nidatie a ovulului fecundat.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual regulat conform teoriei se poate admite o diferenta de + sau - 1, maxim 2 zile. Orice intarziere mai mare trebuie investigata deoarece reprezinta ori o dereglare hormonala anormala ori existenta unei sarcini intamplatoare. Dar la varsta ta fiindca organismul tau inca este intr-un proces de schimbari provocate de maturizare, aparitia unor dereglari hormonale de moment sau temporare se pot produce si oarecum sa fie considerate ca fiind "acceptabile". Aparitia respectivelor dureri ca cele amintite probabil ca indica de fapt simptome premenstruale. Doar daca intarzierea depaseste 10 zile se considera ca situatia este grava si devine necesara si obligatorie consultatia ginecologica. Pe perioada celor 9 luni de sarcina nu se mai poduce menstruatia. Multa sanatate!

| Adolf8 a răspuns:

Când ramai însărcinata numai ai menstruație. însă sexul neprotejat adică fără prezervativ e de rău.El nu simnte când ejaculează prima data doar după. Și aldoilea rand se transmit boli..Este posibil sa fi rămas însărcinată.Mai documentează-te pe net.despre ejaculări...Este ce simnte și ce nu.