| daniela1233 a întrebat:

Buna TPU,

Ma numesc Daniela, am 25 de ani.
Am nevoie de Sfaturile voastre!

PE data de 25-26 Decembrie am facut sex cu partenerul meu, fara sa ejaculeze in interior.
Tin sa mentionez ca iau anticonceptionale din Septembrie, le-am luat zilnic, au fost dati cand poate am intarziat cu 1-2 ore insa in schimb au fost luate mereu la aceeasi ora.

Pe 31 trebuia sa-mi vina menstruatia ( eram si la pauza de conceptionale ), am avut dureri de burta...insa fara sangerari.

Pe data de 05.01 am re-inceput administrarea anticonceptionalelor... pana pe data respectiva nu mi-a venit menstrutia.

Ieri am facut sex din nou, insa de data cu ejaculare in interior.

Este vreo sansa sa fii ramas insarcinata?

Multumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la ginecolog sa te consulte, acolo in cabinet vei afla daca esti insarcinata sau nu, medicul iti va face ecografie unde va vedea exact daca există o sarcina si in cate saptamîni esti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista aceasta sansa, odata ce iei anticonceptionalele corect, de o buna perioada de timp.

| dullcat a răspuns:

Buna.In general, anticonceptionalele isi fac efectul cel mai bine cam dupa o saptamana de la administrarea zilnica la aceeasi ora.Cred ca tu esti la limita, insa aici depinde si de tipul de anticonceptionale etc.Nu putem sti la sigur, ci doar presupune. Daca doresti sa nu mai ai nicio grija, atunci ia in considerare sa folositi prezervativ in situatii asemanatoare, pe viitor.

| AndreBezn a răspuns:

Există întotdeauna o posibilitate de a rămâne gravidă, chiar și atunci când iei anticoncepționale corect. Cu toate acestea, nivelul de protecție oferit de anticoncepționale este ridicat.
Oricum pentru orice îngrijorare, cel mai bun lucru este să faci un test de sarcină pentru a obține un răspuns clar pentru acesta situație.