| Andraandrutza12345678 a întrebat:

Masturbarea este benefica? Am auzit ca este un mare pacat

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu e pacat este f benefica, creste IQ-ul si te face istet

| darrio2007 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Unde creste? Sus sau jos? Ha, ha!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru darrio2007):

In jos nu are cum sa creasca, decat sa scada

| darrio2007 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Am scris sus sau jos.Nu in sus sau in jos.

| Oana92 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

De unde ai scos-o si pe asta cu iq-ul? E drept ca masturbarea nu are efecte negative, dar daca ar creste iq-ul ar fi lumea plina de oameni geniali laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai mintea spalata cu "credinta" bisericeasca intr-adevar ca este un PACAT chiar foarte mare. Dar daca ai putina minte si o gandire rationala poti fi sigura ca masturbarea reprezinta o activitate normala si benefica pentru un organism sanatos. Doar cineva cu mintea limitata poate crede in pacate.

| mihai69 a răspuns:

Nu e nici una, nici alta. E doar ceva firesc pentru o persoană cu o sexualitate normală.

| doctorandus a răspuns:

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| sofisis a răspuns:

E ceva normal si se practica inca de cand esti bebelus(normal ca nu esti constient ca asta faci, dar orice bebelus isi exploreaza organele genitale)...pentru astia desteptii care spun ca orbesti sau iti pierzi memoria sau mai stiu eu ce alte aberatii.

| Oana92 a răspuns:

Biserica o considera pacat...medicina si psihologia nu! Masturbarea nu are efecte negative, din contra, te ajuta sa iti cunosti corpul si sa afli ce iti place si ce nu.

Daca te iei dupa ce spune Biserica, ca e pacat...ai sta doar in Biserica, facand matanii si citind rugaciuni. Si Biblia a fost scrisa de oameni...Eu una cred in Dumnezeu, dar cred ca toate aceste ''pacate'' au fost exagerate de oameni!

| Seba2013 a răspuns:

1Daca ai auzit ca este pacat, ai auzit bine.
Masturbarea este curvie sau adulter, depinde pe cine poftesti.

2 Mastubarea este sanatoasa, la fel ca stresul.
Stresul poate fi considerat sanatos, dar daca devine cronic, te poate imbolnavi.

In majoritatea vazurilor masturbarea devine nesanatoasa pentru ca ridica foarte mult catecolaminele.
Iti da o stare de euforie la fel ca drogurile, si poate da dependenta.
Cand iti da dependenta, acesta masturbare o sa te distruga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vad niciun beneficiu

| Eduard196 a răspuns:

Ti as trimite un link dar sunt pe telefon dar pot sa iti spun cum sa cauti pe google. Cauta masturbarea un act sinucigas Ai sa vezi cat de nenorocita este masturbarea si sexul oral.