Întrebare recomandată | LordBolton a întrebat:

Masturbarea este benefica?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Masturbarea este perfect normală şi sănătoasă, benefică, atât în cazul băieţilor, cât şi în cazul fetelor. Însă bine ar fi să nu exagerezi.

Uite, citeşte acest articol:

"Masturbarea face bine la...sanatate!

Cand vine vorba de masturbare, toti sexologii impartasesc aceeasi opinie: este buna pentru sanatate! Asa ca este cum nu se poate mai gresit sa te gandesti ca masturbarea poate sa iti deformeze sau sa iti uzeze organele genitale, sa te faca frigida sau infertila. In plus, este distractiva, satisfacatoare si...gratuita!

Cercetatorii au ajuns la concluzia ca masturbarea contribuie la imbunatatirea calitatii vietii celor care o practica si la imbunatatirea vietii sexuale a cuplurilor. Haideti sa vedem cum anume!

1. Masturbarea te ajuta sa iti cresti dorinta sexuala. De altfel, este o solutie foarte buna pentru mentinerea sanatatii sexuale in cazul unei tulburari hipoactive a dorintei sexuale, (lipsa dorintei). Pana la urma, orice masina veche are nevoie de incalzire.

2. Masturbarea combate insomnia. Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la combaterea stresului. Acest lucru are rezultate incredibile asupra somnului, care va fi considerabil imbunatatit dupa masturbare. Nu ezita asadar sa o practici, ori de cate ori nu te prinde somnul.

3. Masturbarea iti imbunatateste starea de spirit. Dupa sau inainte de o zi de munca, nimic mai placut decat putina placere sexuala. Iar daca esti singura sau partenerul tau este obosit, masturbarea este solutia potrivita. Corpul tau se va umple de endorfine, cu alte cuvinte de fericire!

4. Masturbarea echilibreaza viata sexuala. In cazul in care libidoul tau este mai ridicat decat al partenerului, masturbarea te va ajuta sa mentii un echilibru pe plan sexual. Eviti astfel certuri, frustrari sau chiar posibile infidelitati.

5. Masturbarea sparge monotonia vietii. Decat sa fumezi o tigara sau sa consumi alcool, e mult mai bine sa te masturbezi. Nu doar ca te vei relaxa, dar o vei face intr-un mod sanatos si gratuit.

In plus, exista o serie de beneficii ale masturbarii pentru fiecare sex in parte.

Pentru femei, mai putine migrene, dureri menstruale si infectii vaginale

Masturbarea este o metoda foarte reusita pentru a combate durerile menstruale si chiar migrenele. Femeile care se masturbeaza isi antreneaza totodata si muschii pelvieni, lucru care le va ajuta pe viitor la nastere. In plus, se pare ca masturbarea ajuta chiar si la combaterea infectiilor vaginale, prin curatarea permanenta a vaginului.

Pentru barbati, sperma de calitate, viata lunga si risc scazut de cancer la prostata

Barbatii nu trebuie sa isi faca probleme cand vine vorba de masturbare intrucat aceasta le garanteaza o viata lunga si fara probleme. Calitatea spermei este marita constant prin masturbare, iar riscul de a face cancer la prostata este foarte scazut datorita schimbarii si inlocuirii continue a spermei din testicule."

http://www.csid.ro/sex/masturbarea-face-bine-la-sanatate-4989308/

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ingerinfrant, tot n-ai terminat? Vezi ce spun sexologii şi medicii şi nu mai intoxica tineretul cu ideile tale preconcepute.
E mai bine să se masturbeze, decât să-şi înceapă viaţa sexuală de la 13-14 ani sau s-o ia razna din cauza hormonilor.

Evită subiectele cu care eşti paralelă şi încetează cu dezinformarea şi insultele!
Iar de ignoranţă scapi documentându-te, nu trecând pe toţi cei care au ceva să-ţi reproşeze la ignor.

Încăpăţânarea ta o găsesc infantilă.
Revizuieşte-ţi, te rog, atitudinea.

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

Nu vrea sa termine! Sustine niste chestii aberante si nedovedite si nici nu accepta ca de multe ori greseste! Cu toate astea raspunsurile ei nu sunt sterse...

| NOname a răspuns (pentru Oana92):

Dacă nu se va potoli, probabil se va ajunge şi la asta.
Nu ştiu câtă dezinformare mai poate înghiţi acest site...

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

Macar ma simt mai bine cand vad ca nu sunt singura care crede si observa asta. La un moment dat ma gandeam ca eu sunt aia absurda/"depravata"...

| NOname a răspuns (pentru Oana92):

Oana, ştii bine că nu e aşa.
Nu întotdeauna cel care ţipă mai tare are şi dreptate.
La ea frustrările vorbesc, nu raţiunea şi asta poate vedea oricine şi i s-a atras atenţia de nenumărate ori, până acum fără rezultat - în loc să tragă nişte concluzii, ne trece la ignor şi continuă cu postări în acelaşi stil. Dar se putea să nu fie şi fudulă...?

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

happyAi asa un talent sa imi faci seara placuta...Mersihappy

| NOname a răspuns (pentru Oana92):

Dar ştii ce e cel mai amuzant? Că după ce îi insultă şi se declară scârbită, îi pupă. :))

http://www.tpu.ro/......-si-femei/

http://www.tpu.ro/......-senzatie/

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

Da, am observat si eu, dar CULMEA chiar acel comentariu a fost sters...e culmea cinismului!

| Oana92 a răspuns:

Da, atata timp cat nu se exagereaza! Prin masturbare se elimina tensiunea sexuala, oamenii ajung sa isi cunoasca mai bine corpurile si sa se bucure de sexualitatea lor, iar pentru barbati masturbarea facuta cu anumite tehnici poate rezolva problema unei ejaculari precocee si poate fi capabil sa intretina relatii sexuale pana la varste mai inaintate. Dar repet, totul cu masura!

| Oana92 a răspuns:

Gresit! Bunica mea are 85 de ani si e mai deschisa la minte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Masturbarea este un păcat, în niciun caz nu este benefică, mai târziu lângă o femeie în dormitor, nu vei mai simţi nimic.
Aşa că lasă masturbatul şi găseşte-ţi altă preocupare!
Te pup!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce este pacat? Este mai pacat sa sperii oameni, sa-i judeci, sa-i dezinformezi...cu alte cuvinte sa-ti bati joc de ei.

| iulia_7948 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti nebun/a. Nu te-ai intrebat niciodata de ce geniile literaturii, a artelor, in stiinte nu au tinut cont de pacate si Dumnezei invizibili si virgine care au nascut plus alte basme? Masturbarea te ajuta sa te cunosti, pentru ca pe viitor sa ai o viata fericita. Daca nu ai varsta necesara sa-ti gasesti o fata si nu poti fi inca responsabil pentru o posibila sarcina nedorita, da-i acolo, e mai sanatos decat sa aduni furia in tine, cum fac cre(s)tinopatii astia, care oricum sunt mai curvari si mai hoti ca oamenii rationali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, din toate punctele de vedere. Singura problema ar fi ca s-ar putea sa-ti placa mai mult sa te masturbezi decat sexul cu o partenera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.....aici sunt de acord cu noname. Masturbarea nu este un pacat. ignorant, DA.

| RexCuParuCret a răspuns:

Eu nu sustin aceasta practica findca nu mi se pare benefica deloc mai ales pe plan psihic si scade nivelul de testosteron plus ca sperma contine calorii, fructoza, apa, vitamina C, acid citric, enzime, proteine si zinc asa ca mananca bine ca sa ai ce da afara.

| Oana92 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

De fapt pe plan psihic masturbarea are efecte bune! Pentru ca regleaza tensiunea sexuala(in lipsa unui partener de exemplu), creaza o stare de bine si ajuta persoana sa se cunoasta.

Iar pierderile de tot ce zici tu pe acolo sunt foarte mici...

| Visitor a răspuns:

Cred ca da dar nu in exces...dar mai bine ai gasi o fata cu care sa faci sex! happy

| eleaveyou a răspuns:

Nu. Dar nici nu dauneaza.