| Irinairi22 a întrebat:

Mi-am facut cont special pentru "nelamurirea" pe care o am. Am avut un contact sexual cu prietenul meu,. Am folosit prezervativ tot timpul dar la sfarsit nu l.am verificat. A ejaculat dupa 5 min afara avand si prezervativul (deci ejacularea NU a fost intravaginal) apoi nu am mai continuat. Vreau sa stiu daca este posibila o sarcina deoarece mi.a intarziat menstruatia 5 zile, de ieri simt discomfort in zona ovarelor + sani durerori (de obicei cand ma dureau imi venea si menstruatia). as vrea sa aflu si parerea voastra. Poate sa fie sarcina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti însărcinată, stai LINIŞTITĂ!

Chiar dacă nu aţi verificat prezervativul şi chiar dacă ar fi fost rupt, din moment ce NU a ejaculat în prezervativ ( deci, nici intravaginal ) riscul de sarcină ar fi fost aproape NUL.

Faptul că acum ai dureri de sâni şi discomfort/dureri de ovare pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Am să "merg" pe presupunerea că ai 22 de ani, având în vedere ID-ul de user...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Oricum, sarcina este exclusă - cel puţin dpdv al acestui contact ( expus de tine ).

Dacă în trecut au mai existat întârzieri ale menstrei, atunci poate fi vorba de o afecţiune ginecologică; dacă nu, e posibil să fie o dereglare minoră.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

| Irinairi22 explică (pentru bursuc001):

Ciclul meu de obicei este regulat (cu intarzieri de cateva zile dar nu in fiecae luna,) am

Am 18 ani fara 2 luni. Sunt la inceputul vietii sexuale ca sa zic asa si sunt speriata. Acesta a fost al 2 lea contact sexual si mereu am folosit prezervativul. Ultima imtarzieere a fost acum 6 luni cand a avut loc promul cto. tact sexual apoi ciclu a fost normal poate cu mici intarziero de 2 zile. Teama mea cea mai mare era sa nu cumva sa fiu insarcinata chiar daca am folosit mereu prezervativul fiindca niciodata nu syi ce se poate intampla. Totusi ca in urmatoarele zile sa apara si.menstruatia findca discomfortul si durerea sanilor continua la fel.ca inainte de menstruatie dupa cum ai spus si tu. Aingura teama era sarcina _ acum m-am mai linistit. Multumesc pentru ajutor

| bursuc001 a răspuns (pentru Irinairi22):

Cu plăcere!

NU e vorba de sarcină. fi liniştită.
Cel mai probabil este o mică dereglare, dar, ai să vezi că în următoarele zile o să-ţi vină menstra.

O zi frumoasă.

| Irinairi22 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos. Daca mai am vreo "problema" o sa iti las mesaj. O seara cat mai placuta.

| bursuc001 a răspuns (pentru Irinairi22):

Cu plăcere!

Oricând ai vreo problemă poţi reveni cu mesaj şi, dacă pot, te ajut.

O seară frumoasă.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar un test de sarcină ai făcut?
Poate fi pe fond de stres această întârziere.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

NU! Ai o altă problemă, vezi un medic!

| Oana92 a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata. Probabil esti stresata, ai racit sau ai probleme hormonale.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Stai liniştită că nu e nici o sarcină!
Întîrzierile pot avea multe cauze de la dereglări hormonale, la răceală, stres.
Te pup!

| Irinairi22 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc. M-am mai linistit dupa raspunsurile primite. Te puup

| Violente a răspuns:

Nu, stai liniștită. Dacă de obicei ai un ciclu regulat si intarzie mai mult de 7-10 zile, du-te fuguța la ginecolog, alta este problema. happy

| Ycu a răspuns:

Esti in pragul ciclului, iar acesta iti intarzie din cauza contactelor sexuale, dar nu ai cum sa fi insarcinata daca a fost cu prezervativ, ai simptomele astea pentru ca trebuie sa iti vina ciclul.

| RCristofor a răspuns:

Categoric nu, ciclul menstrual se poate deregla si din cauza contactului sexual. Sper ca ti-am fost de ajutor.

PS: Stai linistita.

| scooby98 a răspuns:

Eu cred sincer ca nu esti insarcinata dar pentru orice eventualitatae ai putea sa folosesti,, pilula de a 2 a zi,, big grin