| IzaBelaaa a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat cu prezervativ, insa nu a fost un contact complet si partenerul meu a ejaculat afara dupa 5min avand si prezervativul. Nu l.am verificat apoi prin umplerea cu apa. Exista vreun risc de sarcina? Daca prezervativul era rupt sau fisurat se vedea si asa fara sa.l fi umplut cu apa?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi

| AikkoxD a răspuns:

Nu e niciun risc de sarcină. Se observă dacă e rupt/fisurat doar dacă te uiţi atentă şi-l studiezi foarte binelaughing Data viitoare ai mare grijă şi verifică întotdeauna prezervativul după contact. Ca să scapi de îndoieli, fă-ţi un test de sarcină.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de o sarcină, stai LINIŞTITĂ!

Dacă prezervativul este rupt/fisurat NU se vede fără să-l verifici, TREBUIA umplut cu apă.
Totuşi, riscul de sarcină - chiar dacă ar fi fost rupt prezervativul - este aproape NUL; deci, NU cred că ai de ce să te îngrijorezi.

Şi, oricum, o întârziere ( a menstruaţiei ) de DOAR o zi NU este relevantă.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Ai RĂBDARE că va veni şi menstruaţia în următoarele zile.

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Stai linistita ca nu esti insarcinata.

| e1xtz a răspuns:

Cateodata citind site-ul asta deveniti prea paranoici(e), nu se ramane asa usor insarcinata...chiar daca ti-a intarziat..ca sa nu mai traiesti in stres ia pastile, puneti si sterilet, pune-l pe el sa puna 2 protectii odata

| Violente a răspuns:

"nu a fost un contact complet" ce ai vrut să spui cu asta?

Daca prezervativul era rupt și nu a fost vorba de ejaculare intravaginală, atunci eu zic să stai liniștită chiar dacă la fiecare contact sexual există un risc de sarcină, NUL dar există, stai liniștită.

AI GRIJĂ DE CORPUL TAU!

| DeKoniec a răspuns:

Nu esti insarcinata. Alta data ai mai mare grija de corpul tau. Succes!