| DarthRevan a întrebat:

, nu am mai intrat de mult pe site, dar pana la urma m-am decis sa cer opinea a mai mutlor oameni.Si intrebarea suna in felul urmator, de fapt sunt doua intrebari.
1.De ce nu sunt prietenii, intre o fata si un baiat? in ziua de azi vedem prietenii intre acelasi sex, adica daca e o fata, de obicei fetele se inteleg bine cu fete laughing) eu ma refer in general, l fel si la baieti.DAR DE CE NU SUNT PRIETENII INTRE UN BAIAT SI O FATA(nu ma refer la relatii)?
2.De ce credeti ca conteaza varsta pentru a fi intr-o relatie de dragoste, acum ideea e urmaotare. Vorbim de relatii pe termen luni.

De exemplu eu am 17 ani, nu conteaza.Eu nu am prea vazut fete serioase mental, adica nu sunt dezvoltate complet la varsta de 17 chiar 18 incat sa aiba o relatie.Mie mi se pare ca majoritatea fetelor cat si a baieilor inca sunt niste copii la varsta de 17, 18 ani.Dar eu am 17, si am ganduri foarte mari, adica ma gandesc foarte mult la viitorul meu, la ce vreau sa devin cu adevarat in viata asta. Ceea ce este bine, ca ma preocupa dezvoltarea personala.Problema apare la relatii, de ce daca eu am tot 17 ani, mentalitatea varstei mele nu e suficient de matura... pentru a avea o relatie lunga si maturita din toate punctele de vedere. De ce credeti ca varsta nu conteaza? sau conteaza? intr-o relatie (fata-baiat).

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,pentru ca mai tarziu sau ma devreme acel baiat sau fata va simti ceva,hai sa fim sinceri eu nu vad un baiat sa stea cu o fata frumoasa si sa nu i se scoale penisul ori e gay ori e impotent,fetele te baga in freindzone pentru ele e usor au abilitatea sa vada baieti ca niste surori masculine,niciodata in istoria umanitati nu au existat prieteni intre fete si baieti poate amiciti atat, in ziua de azi cu afemenizarea barbatilor nici nu ma mir din moment ce uni isi petrec ore la cosmetica si maciaje vorbesc de barbati, multi sunt in freindzone din cauza lor vezi ca fata isi vorbeste de altul spune-i adio si gata, parerea mea e ca mai mult decat o simpla amicitie o doar o iluzie

2, poti fi indragostit si vand 16 ani si avand 60 de ani nu are importanta varsta, plus ca prima dragoste e in tinerete

pentru o relatie serioasa conteaza varsta, o femeie cauta un barbat, la varstele scrise de tine aia sunt baieti, o femeie cauta un barbat matur care stie ce vrea

| DarthRevan explică (pentru RAY):

Mda, si daca totusi esti tanar? si sti ce vrei? atunci tongue

| RAY a răspuns (pentru DarthRevan):

Atunci aplica si cu ambitie, rabdare poti avea acel lucru,daca vrei una frumoasa si tu esti urat degeaba sti ce vrei,totul sta in atractia fizica asta e adevarul,orice om tanat,batran aprecieaza un om frumos vad eu asta zilnic, trebuie sa ceri dar sa stii sa vrei atat cat crezi ca meriti, esti urat ia-ti una urata, nu sta dupa fundul unei fete atractia e ceva instant, rapid, 5 minute nu mai mult, placi pe cineva din primele 2, 3 minute

| DarthRevan explică (pentru RAY):

E logic, si trebuie sa acceptam realitatea si sa fim una cu ea, sa fim pasnici.Conteaza mentalitea, eu de exemplu nu imi plac fetele si oamenii in general neseriosi si imaturi.(Categorie de varsta 12-18 uneori 19) cu toate ca eu fac part din categoria asta de varsta nu ma comport deloc ca ei.

| RAY a răspuns (pentru DarthRevan):

De ce ai scris fetele si oamenii, fetele nu sunt oamenii?

| DarthRevan explică (pentru RAY):

Am vrut sa zic fetele si barbatii *winking scuze daca am facut vreo discriminare laughing) greseala mea

| RAY a răspuns (pentru DarthRevan):

E vorba de cum vezi tu lumea nu de discriminare,eu nu sunt fata, faza cu oamenii e adevarat, cand spui oamenii te gandesti la barbati asta e adevarul, fetele sunt considerate obiecte sexuale din cauza a mai multor factori si din cauza multor tarfe, curve care sunt doar pe interes

| DarthRevan explică (pentru RAY):

Eu pot iubii si femeile si barbati, dar pentru a intelege iubirea asta, trebuie sa inteleaga lumea ca aceasta iubire nu e sexuala.Pentru fete simt atractie dar asta nu inseamna ca vreau sex, as putea traii fara sex, m-am gandit la asta si as putea iubi fara sex sincer.Chiar nu glumesc, poate sunt asexual nu simt nevoie sexuala.Dar sincer ma bucur ca pot iubii lumea asa cum e, si sa accept realitatea ca nu pot schimba lumea daca nu ma schimb eu pe mine si sa incerc eu sa fac lucruri, nu sa cer eu de la restul, sa cer eu de la mine sa lupt eu cu mine si sa evoluez in cel mai inalt nivel de intelepciune.ETC

| DarthRevan explică (pentru DarthRevan):

Barbatii*...

| neutrino a răspuns:

1. Ipoteza ta este falsa, exista prietenii durabile si reale intre doua persoane de sex opus.
2. Varsta conteaza foarte mult.

| DarthRevan explică (pentru neutrino):

De ce in general lumea zice ca varsta nu conteaza?
Logica rationala stiintifica din neuroni zice asa.Pai varsta conteaza fiindca altfel nu sti diferenta intre o femeie si o fata sau fetita, sau barbat si un baiat, si baietel.Conteaza la mentalitate si eu pe asta ma axsez fiindca asta conteaza cu adevarat nu iluzia fizica.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! A trecut ceva vreme... ツ

1★ Intai si intai exista si prietenii intre baieti si fete dar mai rar. Banuiesc ca vorbim la general deci nu intram in detalii marunte si exceptii.

Probabil ca nu exista prietenii intre baieti si fete intrucat s-a schimbat felul de a fi al persoanelor *al tuturor*.

De exemplu daca incerci sa vorbesti cu o fata atunci clar,se gasesc vreo n persoane care sa spuna ca "o placi".

Intr-un fel cred ca este vina baietilor.
Ai vazut si tu cum se comporta unii baieti. De fapt stii la sigur, nu trebuie sa mai spun asta. Si tu faci parte din aceeasi generatie ca si mine.

Vezi tu, exista multe persoane bune care se iau dupa ceilalti doar ca sa nu fie exclusi din diverse activitati.

Mai nou ne petrecem timpul in diverse moduri *il omoram* si atunci clar nu mai intalnim persoane noi.

Cum vine asta? Parintii nostri... cand erau de varsta noastra nu aveau internet, pc-uri etc. Ei socializau mai mult, ei mergeau in diverse locuri si daca aveau o problema cu cineva atunci o rezolvau pe loc.

Uita-te la noi! Am ajuns sa nu ne intelem nici macar cu unii colegi! Nu iesim din casa deci ramanem cu prietenii pe care ii avem deja sau pe care cine stie pe unde ii facem.

Mai nou a aparut si notiunea aia de "friendzone".
La varsta de 17 ani fetele nu sunt serioase mental iar noi, baietii ne gandim mai mult la noi, la dezvoltarea noastra si la problemele noastre existentiale.

De aceea nu se leaga relatii de prietenie. In secolul 21 te indragostesti instant de anumite persoane si ramai in friendzone si stii de ce?

Pentru ca acele persoane se comporta diferit cu tine si crezi ca te plac. Dar de ce crezi asta?
Lipsa de socializare.

Sexul este un subiect "taboo".
Fiecare asteapta in "tabara" lui. Spun tabara pentru ca asa merg lucrurile peste tot. Baietii cu baietii, fetele cu fetele.

Incearca sa dai un mesaj unei fete cu "Buna, ce faci?"
Incearca sa vorbesti cu ea si vezi ce iese! O sa vezi ca nu o sa iasa vreo relatie de prietenie. Daca iese ceva atunci este o relatie. Daca nu atunci nu iese nimic.

De ce s-a ajuns asa? Nu stiu, eu dau vina pe site-urile de socializare.
Multi isi uita prietenii adevarati si sunt orbiti de numere fara sens.

Sa fim seriosi!? De ce cred eu ca s-a ajuns asa? Din rusine.
Adica mai nou unii baieti vad fetele ca pe niste obiecte sexuale iar fetele vad baietii ca pe niste porci.
Nu este o generalizare, exista si exceptii.

2★ Aici depinde foarte mult ce intelegi prin "varsta nu conteaza".
Ar fi mai okay sa fie o diferenta cat mai mica de varsta intre cei doi.

De ce?
Nu este problema voastra *a indragostitilor in cazul de fata* ci este problema celor care vorbesc despre voi.

Vezi tu, daca ai 17 ani de exemplu si prietena ta 23 atunci o sa se gaseasca fel si fel de guri care sa spuna:
"De ce sta aia cu ala?"
sau "Ce naiba vrea sa faca? Sa-l creasca?" si alte lucruri de genul.

In schimb, daca fata are 13 ani de exemplu si tu 17 atunci o sa se gaseasca anumiti tipi care o sa vorbeasca.
Este clar ca la varsta ta... o sa ai in curand anumite nevoi pe care nu o sa le poti satisface cu o fetita de 12 ani, lol. Cam asta este principalul lucru la care se gandesc cei din ziua de azi.

Varsta conteaza dar doar atunci cand sunt diferente mai mari de 3-4 ani *sa zicem...*

Stiu ca probabil iar am inceput cu aberatiile dar asta e.

Succes si multumesc pentru sfaturile de mai demult! Au fost utile!✌

| DarthRevan explică (pentru RainmakerX):

Mai am putea vorbii eu sunt din 98, dar inca mai ai de completat la raspunsul tau.La mine e o exceptie, eu gandesc matur si vreau o fata cat mai serioasa din punct de vedere metanl.Adica mental femie, indiferent de varsta daca ea are mentalitate de femeie, si vrea se dezvolte si ea atunci e ok.Dar asta nu ai mentionat fiindca nu ai cum sa stii asta despre mine doar daca vorbesti cu mine, de asta da-mi tu un mesaj si vorbim

| RainmakerX a răspuns (pentru DarthRevan):

O sa-ti dau mesaj mai pe seara. Momentan o sa lipsesc cateva ore...
Stiu in principiu felul in care gandesti, am vorbit cu tine si mai demult dar atunci aveam alt nume, sincer nu mai stiu care era... am schimbat multe nume de atunci.

Nu prea exista fete serioase la aceasta varsta. Stiu clar cum gandesti si iti spun clar, esti 1 la 1000, sansa de a gasi o fata care gandeste la fel la aceasta varsta este foarte mica. Nu am spus ca problema este la tine chiar daca asa s-a dedus.
Problema este ca nu ai cum sa gasesti a 2-a jumatate sau daca ai cum atunci este foarte greu...

Stiu bine ca tu gandesti matur dar oare unde o sa gasesti acea fata?
Persoanele de genul sunt raritati, trebuie sa recunoastem.

| DarthRevan explică (pentru RainmakerX):

Eu imi voi sacrifica viata pentru scopul meu, pentru varianta mea mai buna, fiindca simt ca exista un eu mult mai bun.Si e o lupta puternica in mine, e foarte grea aceasta lupta din capul meu, cu egoul fals si sinele inalt.E o lupta si in viitor am sa scriu carti.Dar as vrea sa mai vorbim, si sa facem un grup pe facebook cu oameni de pe TPU interesati de dezvoltare si lucruri noi.

| R0R0 a răspuns:

1. Sa stii ca mai exista prietenii intre o fata si un baiat. Cam rare, ce-i drept, dar nu inexistente.
Problema principala e ca se pot indragosti unul de altul si prietenia se duce pe apa Sambetei.
Eu pot spune ca am prieteni baieti, cu care ma inteleg bine, dar nu simtim ceva unul fata celalalt.Cel putin din partea mea.
Si aici, pe TPU am un prieten baiat, cu care ma inteleg extraordinar de bine. E vorba de DoarBogdan.

2.De ce conteaza varsta?
Are si ea o importanta. Gandeste-te cum arata un barbat de +30 ani cu o copilita de 15. ( e doar un exemplu). Dar, bineinteles dragostea trece peste toate barierele, daca e sincera si pura.
Nu pentru toti e o problema diferenta de varsta.Eu am rude cu diferenta de varsta de 14 ani, care se iubesc mult.
Pe termen lung, dupa parerea mea, o relatie in care partenerii au o diferenta mare de varsta intre ei, e mai dificila.Nu au aceleasi idei. Vin din perioade diferite.

| DarthRevan explică (pentru R0R0):

Am raspuns de ce conteaza varsta, eu am 17 si poate gandesc ca unu de 30 da.SI atunci nu pot ave o relatie cu o fata de 16, 17 ani fiindca majoritatea fetelor la varsta de 17, 18 au o mentalitate de fata inconstienta, nu de o fata matura si dezvoltata.Nu vreau relatii nici cu fete mari, de aia astept si da varsta conteaza din punct de vedere al logicii si al mentalitati.

| R0R0 a răspuns (pentru DarthRevan):

Sa stii ca exista si fete mature la varsta lor.

| DarthRevan explică (pentru R0R0):

Foarte putine, si nu imi place sa caut laughing unde vrei pe facebook? sa fim seriosi, am o singura prietena si am vorbit cu ea lucruri de genu.Deci mna, poate daca si ea considera e ok.M-am gandit la posibilitatea de a ramane singur, nu m-as plange as accepta realitatea. Poti sa ai o iubita, dar poti ramane si singur deci viata are mai multe posibilitati.

| R0R0 a răspuns (pentru DarthRevan):

Asta se stie.
Adica tu astepti sa fii gasit, nu sa cauti.

| DarthRevan explică (pentru R0R0):

Nu sa gasesc, am incercat sa caut si am vazut ca nu are rost.Am incercat aproape toate posibilitatile, sa vorbesc cu fete pe care nu le stiam. Dupa sa fac o gluma cu niste fete care stateau langa mine.Nu merge asa, efectiv unde mergi tu ca om, acolo o sa fie si alti oameni interesati de ce te intereseaza pe tine, asa iti faci prieteni, dupa poate prietena ta e fata, si dupa ti-o faci o iubita. Simplu nimic complicat astea sunt lucruri de commun sense.

| R0R0 a răspuns (pentru DarthRevan):

Atunci eu iti urez bafta! (in orice o sa faci)batting eyelashes

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

laughing ce frumos.

Nu stiu ce sa spun laughing)

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nothingbatting eyelashes

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Wow poate iasa o nunta

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Din privire se intelege laughing

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Nu iese nimic.

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Exact laughing

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Femeia a fost data pe pamant pentru o relationare, nu prietenie. E prietena cu tine daca se simte atrasa de tine, daca are interese materiale, interese comune, servici, sala, colegi de clasa, etc, etc. Sau probabil esti umar pe care plange si cauta linistirea cand se cearta cu iubitelul.

| DarthRevan explică (pentru TheLoveDoctorr):

Nu prea sti niciodata, intr-o relatie daca e sau nu de durata, si dureaza mult sa stii daca te iubesti.A pai relatiile pe facebook nu mai vorbesc.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru DarthRevan):

Nu am vorbit nici o secunda despre relatii, dar e ok... happy

| DarthRevan explică (pentru TheLoveDoctorr):

Am inteles ideea, mersi!