| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUhappy
Nu mi-a mai venit menstruatia din 22 decembrie.Am facut teste de sarcina dar toate au iesit negative.Nu am avut starile unei femei gravide[greturi, ameteli, pofta/nepofta de mancare, urinari dese, somnolenta, oboseala] dar totuti menstruatai mea nu a venit desi am avut contact sexual neprotejat dar prietenul meu nu a ejaculat in.Acum am impresia ca burta mea a crescut unele ori e tare alte ori e moale si se trage la loc dese ori.Nu stiu ce sa fac.La un ginecolog nu vreau sa ma duc pentru ca imi este teama. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| sofia_8041 a răspuns:

Pai din pacate in afara de varianta ginecolog nu ai alta. Testele de sarcina nu sunt chiar asa de exacte deci nu poti sa stii 100% ca nu esti insarcinata daca au iesit negative.
In ceea ce privesc simpotomele de sarcina, nici dupa acestea nu te poti lua pentru a sti 100% daca esti insarcinata sau nu.Sunt multe femei insarcinate care nu manifesta nici un fel de simptome.
Nu vreau sa te speri dar chiar daca nu a ejaculat in tine sunt sanse sa ramai insarcinata pentru ca exista si lichidul preejaculator care contine de asemenea spermatozizi.
Cel mai sigur ii sa mergi la un ginecolog si sa-ti faci o ecografie.Nu mai poti sa ramai in starea asta de nesiguranta...mai bine afli o data pentru totdeuna cauza pentru care ti-a intrziat menstruatia.Ar fi trebuit sa mergi mai de mult pentru ca daca acum Doamne fereste ai fi insarcinata nu ai putea sa mai faci avort pentru ca au trecut mai mult de 3 luni de la conceptie.
Deci sfatul meu ii sa mergi la un ginecolog...ii cel mai sigur.Nu are de ce sa-ti fei teama... orice femeie care are viata sexual activa trebuie sa mearga cel putin o data la 2 luni la gineolog.Iti face o ecografie si ai aflat exact care ii problema.Alta solutie nu ai.Iti urez mult succes!

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,de ce nu te iubesti pe tine in primul rand?
Hai,nu ti-a venit in ianuarie,nu ai fost la medic, dar nici in februarie? Deja ai intarziat foarte mult!
Ce inseamna ti-e teama sa mergi la ginecolog? In afara de bine, nu iti face nimic altceva.
Stiai ca absenta ciclului pe o perioada mai mare de 90 de zile este primul simptom al amenoreei secundare? De ce joci cu organismul tau?
Eu,am facut doar o supozitie,poti avea orice.
Vorbeste cu mama ta si mergeti la medic,cu cat mai din timp incepi tratamentul, cu atat mai bine.
Si, deja ai intarziat mult!

| AnNe a răspuns:

Pai nu stiu daca nu a ejaculat nu cred ca esti dar totusi poate e o dereglare hormonala dc sa te temi s amergi la ginecolog nu-ti face ceva ce sa te doara...ci doar se uite la burta bafta

| Vampixu a răspuns:

Sincer eu cred ca nu esti, deoarece daca din decembrie nu ti-a mai venit menstruatia, si ai fi insarcinata ai fi deja in a 7-a luna, iar burta ta ar fi bine conturata, dar totusi ar fi mai bine sa mergi la un ginecolog pentru a clarifica situatia. Ai putea o simpla dereglare hormonala sau o infectie. E mai bine sa te duci si sa vezi. Bafta happy

| Iepurila a răspuns:

Dereglare hormonala... Daca nu iti revii, mergi la un ginecolog.