| anonim_4396 a întrebat:

O prietena are 14 ani si este impreuna cu un baiat (16 ani) de 11 luni! Ei se gindesc sa intretina relatii sexuale,dar ei ii este frica ca parintii sa nu afle! Cum credeti,ce trebuie sa faca? Sa accepte sau sa mai astepte? Prietenul ei nu o obliga,ii spune ca cind ea o sa fie pregatita, atunci o sa faca, dar ea isi doreste mult asta, la fel si el!

53 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună,KisaxdLove!
După părerea mea,acea "prietenă"eşti chiar tu.
Nu trebuia să îţi fie ruşine să scrii acest lucru.
Eu cred că,eşti prea mică ca să faci un pas atât de mare.
În primul rând,nici nu îţi poţi imagina la ce riscuri te expui,nu eşti dezvoltată deloc nici psihic,nici fizic.
Îţi va părea rău!
În al doilea rând,ţi-ai putea pierde prietenul fiindcă sunteţi prea mici,şi s-ar putea ca cel mai mult să-şi dorească el să facă sex cu tine.
Cel mai bine este, să aştepţi!
Nu fă acest pas fiindcă o să ai regrete, dar o să fie tardive!
În caz, că nu te-am putut convinge, protejează-te!
Aceasta este sfatul meu!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru misterioaѕa):

Da,ai perfecta dreptate! Eu sunt aceea, dar mi-a fost rusine sa spun!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru misterioaѕa):

Desigur ca si chiar daca o sa fac acum o sa ma protejez! In niciun caz nu vreau sa fac neprotejat.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
draga mea.e clar ca vrei sa ne ametesti cu asa zisa prietena...
in fine..eu iti zic direct.
daca baiatul nu te forteaza, tu de ce vrei? esti curioasa? nu ti-ai pus problema ca esti inca micuta si organele tale nu sunt inca dezvoltate?
daca iti e frica de parinti, atunci nu ceda ispitei si asteapta macar sa faci 17 ani.e spre binele tau, eu ca mama asta te sfatuiesc, obligat ca decizia iti apartine..nu trebuie sa faci ce fac toate fetele
O zi frumoasa sa aihappy

| SaveTheNature a răspuns:

Treaba asta cu sexul, e ca cu mancatul, cu mersul pe bicicleta, cu soferia etc.
Practic nimeni nu te obliga sa o faci sau nu. Alegerea e in mainile tale.
Eu n-am intrebat pe nimeni cand sa ma apuc de inot, sau de mers pe bicicleta, desi puteam sa imi rupa gatul sau sa ma innec.
La sex e cam acelasi lucru.
Trebuie sa iei in considerare urmatoarele aspecte:
POZITIVE:
-placerea (la inceput mai dureros dar apoi mai placut)
-satisfacerea prietenului
-cunoasterea de sine- vei afla ce-i ala sex. Ori ca afli acum ori mai tarziu -tot aia e.
NEGATIVE:
-sarcina (in cazul sexului neprotejat).
-cearta cu parintii( in cazul in care vor afla)
-dezamagire (in cazul in care, sexul se va dovedi altceva decat ceea ce ti-ai imaginat tu)
-probleme genitale (in cazul in care prietenul tau are vreo boala care sa ti-o transmita.
Dar stii si tu, normal si normal este dupa casatorie. Tu cum stii?

| Mimiiiiii a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai eu stiu ca normal este dupa 18 ani! Asta e si bine.

| Polomitreaci a răspuns:

Shamorty nu o mai incuraja. Kisa te mananca asa de rau pasarica? Fa sex daca esti constienta ca nu se va casatorii cu tine, nu esti nici prima nici ultima lui masinarie de bagat salamul barbos. Voi sunteti impreuna de cand aveai 13 ani?

| MrBlueEnergy a răspuns:

Du-te si f&#e-te cu el linistitawinking
"prieteno"hee hee

| Mimiiiiii a răspuns (pentru MrBlueEnergy):

Si de ce o iei asa de rau? Ma informez, sa stiu care sunt riscurile si ce va urma. Dupa toate ce mi s-au spus aici, la sigur nu v-oi incepe acum!

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Bun. Măcar nu ne-am răcit gura degeabawinking.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să CITEASCĂ atenţi informaţiile de la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Şi, să mai AŞTEPTE!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Explica-i prietenei tale ca pana la 17 ani jumate 18 nu se poate gandi la sex.Organele ei genitale sunt insufiicent dezvoltate Poate avea diferite probleme de riscul dezvoltarii de cancer uterin la sarcini nedorite si chiar boli venerice.
Prima relatie sexuala e importanta in viata oricarei fete.E bine ca acest pas sa fie facut cu maturitate. Sexul nu e competitie si nu tine seama de o dorinta de moment.
Iar daca se teme de parinti. foarte bine.Nu e pregatita.

| Exilee a răspuns:

Sa astepte pentru ca nu sunt pregatiti amandoi, insuficient documentati in ceea ce priveste educatia sexuala, nefiind in stare sa se satisfaca. Aceasta fata de 14 ani ar trebui sa invete pentru Admiterea la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nimic rau in asta. Normal ca nu puteai sa spui ca esti tu deoarece majoritatea nu prea aproba. Doar ca mai nou toata lumea vrea sa faca sex la 14 ani. Este ceva normal vine de la sine. Vrei asta, vrea si el asta. Gasiti un loc potrivit pentru amandoi. Sa nu regreti, o sa fie ceva frumos intre aman2. Folosi-ti un prezervativ in totdeauna.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum ma ingrijoreaza faptul ca ar putea sa ma lase dupa ce o sa facem asta!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca fac protejat, v-oi avea ceva complicatii?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca nu e rau sa faci sex minor fiind? hmm incurajare nu gluma..pentru ce? pentru fundita? adica e normal ca fetitele de 12-13 ani sa treaca la sex.straight face

| ywar a răspuns (pentru Mimiiiiii):

Bai fata - tu habar nu ai sa scrii si tu vrei sex! Fa sex draga cu cartea de gramatica - uite cum ai scris voi "v-oi". Invatati dracu nu va mai ganditi la gaurici si alte porcarii. Am ajuns o natie de analfabeti!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru ywar):

Ok,mersi de sugestie!
Deci altele ramin insarcinate la 12-13 ani, eu doar ma informez! Nu cred ca e rau ceva in asta

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Nu o sa te lase daca ii oferi ceea ce are nevoie. Ar trebui sa fie cam prost sa faca asta. Adica ati facut-o si acum gata... neh. Tipu o sa mai aiba nevoie de tine tu de el. Nu ma refer doar la sex ci la un pic de sprijin. Exista si tipi cum ai mentionat tu dar asta depinde de tine cu cine o faci pana la urma. Practic tu il cunosti pe el, nu noi.

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Depinde. Daca o faci cu prezervativ-ul, igiena ta cat si a lui este ok. Nu ar trebui sa fie nici o complicatie.

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Doamne caramela, nu m-am referit la fetitele cu codite si cu acadeaua in gura. Practic tipa are 14 ani, are buletin. Deci e ok. Imi bag... in traditii. E adolescenta deja, iar in ziua de astazi cunoastem foarte multe lucruri prea devreme si ne maturizam. Daca un baiat face sex prima data pe la 14- 15 ani, fetele de ce nu ar putea?! crede-ma cunosc fete care si-au inceput pe la 14 cam asa acum au 20 de ani si nu au patit absolut nimic. Au crescut frumos.
*Apropo de ce as avea nevoie de funda, am destule pana la urma urmei. Importante sunt cuvintele pe care le scriu si cat de bine ma pricep in acest domeniu. Daca e sa imi dea funda, nu am nimic cu asta.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,multumesc mult de sfaturile utile!

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Cu placere, oricand.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ma poti ajuta si in cazul acesta? Anul viitor trebuie sa merg la ginecolog, iar eu vreau sa incerc sa fac acum vara.Doctorul va cunoaste ca nu mai sunt virgina?

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Evident. Apropo e ceva regula cu ginecolog-ul asta sau? mi-se pare aiurea. Practic este corpul tau, "piti" ta, de ce s-ar baga un medic ginecolog. Si apropo sa nu iti fie rusine, da-l incolo de ginecolog ce il intereseaza pe el. E viata ta pana la urma urmei.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,doar de la scoala ne ia medicul si ne duce pentru a ne face un control.Dar eu nu stiu ce sa fac!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e viata mea, dar mi-e frica ca o sa-i spuie mamei sau o sa scrie acolo pe o foaie.Nici nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Sa nu iti fie frica. O sa afle maicata "fetita lui mama nu mai este virgina". Ce este asa mare rusine, multa lume nu intelege, eu ma adaptez si gandesc inainte.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar la mine mama e cam severa si o sa inceapa sa-mi tie o mare morala, dar eu nu prea suport asta!

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Probabil ca o sa te vada cu alti ochi si alte chesti. Problema e ca orice mama isi va da seama de fata ei daca mai este virgina sau nu la un momentdat. Poate mai repede de faza cu ginecolog-ul.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta si imi este mai tare frica.Dar totusi ma mai gindesc la faza cu sexul. Poate sa mai astept, dar ca orice fata la virsta mea imi doresc asta.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Mimiiiiii):

Nu, nu orice fata la 14 ani isi doreste sa faca sex.
Unele nu doresc nici la 18, dupa o relatie mai lunga decat a ta. Si stii de ce? Pentru ca sunt constiente de riscurile la care se supun. Pentru ca sunt mult mai apreciate, respectat si dorite de baieti. Nu isi petrec zilele punand intrebari gen "oare daca am facut aia si aia pot ramane insarcinata?" sau facand teste de sarcina, in timp ce se gandesc ca daca pe chesti aia apar 2 linii viata lor ia o intorsatura de 180 de grade.
Cauta pe net despre viata sexuala, informeaza-te despre BTS si uita-te la video-ul asta http://www.youtube.com/watch?v=Lo6M4NddxeI. Daca si dupa ce faci toate astea tot mai vrei sa iti incepi viata sexuala, fa-o. Macar nu o sa poti spune ca nu ai stiut ce te asteapta.
Apropo, 11 luni este putin.
Sper sa fii constienta ca am scris toate astea pentru binele tau, dar daca nu ma crezi o poti intreba pe mama ta cum stau lucrurile. De mine poti sa zici ca iti vreau raul, de ea ca are gandire invechita. De mine nu poti spune ca am gandirire invechita(pentru ca sunt doar cu cativa ani mai mare), iar de ea nu poti spune ca iti vrea raul!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-e ti se pare ok sa faca sex la 14 ani? Ce daca are buletin.Din cate stiu eu pe buletin nu scrie,, apt pentru sex''
Poate peste ani vei si tu parinte...Nu stiu daca ti-ar conveni ca fetita ta sa vina,, cu burta la gura la 14 ani ''
GANDESTE!

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Urâtă atitudine, domnișoară ce se vrea doamnă.
Ai pus întrebarea doar ca să primești încurajări să faci sex, ai luat un sfat de bun fără să te documentezi în prealabil.
Ai primit sfaturi de la persoane mai în vârstă, cu mai multă experiență, ți-au detaliat riscurile medicale. Să știi că, indiferent că-s mai mari, nu înseamnă că au idei învechite neapărat, iar în cazul ăsta n-au sigur!
Ca să îți scurtez eu calea spre documentare, îți scriu riscurile:
1. Maturitarea organelor genitale: fiind insuficient dezvoltate, favorizează apariția cancerului de col uterin, o boală ce ucide multe femei în România, mi se pare că e a doua cauză. Penisul, atingând colul, traumatizează țesutul de celule de acolo. Asta mai duce și la a te simți incomod în timpul actului sexual, posibilitatea de a rămâne infertilă mai târziu, dureri la deflorare mai mari.
2. Imaginea altora despre tine, cea care urmează, de cele mai multe ori fiind pe bune dreptate: fată care s-a oferit oricui așa, la orice vârstă, în loc să își vadă de treaba ei.Nu spun că ești curvă dacă o faci acum, cu iubitul tău, nu ar trebui să fii etichetată așa, curvă devii dacă ești dispusă să fii foarte „accesibilă", ceea ce se înțelege dacă cedezi la numai 14 ani.
Iubitul tău te iubește? Te respectă? Nu, nu o face. Dacă o făcea, se informa asupra riscurilor și te lăsa în pace. Nu era atât de egoist, să pună plăcerea (mai ales pe a sa) pe primul loc.
3. Maturitatea psihică: ești pregătită? Ai de făcut și alte lucruri, să citești lectura pentru liceu, un exercițiu la mate, ceva? Pur și simplu, unele lucruri se fac doar la anumite vârste, fiecare cu timpul lor.
E normal să fii curios și tentat. Normal mai este să fii controlat, să știi să îți controlezi hormonii de adolescent, doar nu suntem animale.
4. Informarea despre metodele de contracepție, inclusiv cele clișeice și eronate (metoda temperaturii bazale, a calendarului, coitus interruptus, nu le folosi, sunt periculoase și stresante!). Nu zic că tu nu ai vrea să folosești prezervativul, e ok că te gândești și că nu riști, dar trebuie să te informezi bine despre tot, în cazul în care îi dă ceva prin cap prietenului tău.
Apoi despre metodele de transmitere a BTS, infecții, igienă, de toate.
Ce să faci dacă totuși „ai comis-o", ruperea prezervativului de exemplu.

Am presimțirea că o să faci tot după capul tău, o să riști, fiind foarte îndrăgostită și curioasă, dar te rog, trezește-te! E spre binele tău, nu să te conving să-mi dai fundă sau cine știe ce idioțenii ai crede.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puteam să jur că ești băiat.
The mama dracu...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt neutru. Nici, nici.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Pai nu as avea de gand sa o bat, pana la urma daca asa a fost sa fie, eu i-am spus ce este bine pentru ea acum daca hormonal nu se poate abtine... ce sa facem. Inghetam 3 ani anul scolar, crestem bebetu' si gata. O fi greu, nu zic nu dar se mai intampla. Pana la urma orice rau are si un bine. Ne-am descurca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar nu ești neutră, deci nu merge. smug
Variantă de mijloc nu există.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o trompa in loc de nas.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Normal ca nu. Cel mai corect este sa discuti cu copilul tau lucrurile astea exact de cand debuteaza PUBERTATEA. IN acel moment apare dorinta pentru sex in mod natural. Asa ca drept precautie, ii spui fetei ce o asteapta, ii explici bine ce e ala sex si ii oferi un pachet de prezervative. Sau varianta Ceausecu -o ameninti cu bataia, o pedepsesti sau o legi de calorifer cu lanturi.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Iti sugerez sa n-o fac.
Acu poate ti-ar face cea mai mare placere. Dar eu sunt curios cum va reactiona copilul tau cand va afla la ce varsta a facut mama lui dragoste pentru prima data.

| Dlkee a răspuns:

Auu, pai se vede ca e vorba de tine, nicidecum de 'prietena ta'!
Nici macar nu esti dezvoltata fizic/psihic.
Si baiatu la 16 ani? Ce stie el?
Cand ejaculeaza? Crezi ca stie? Daca isi da drumu in tine? :o Risti sa ramai insarcinata. Adica un copil sa aiba alt copil x_X
Mai asteapta macar 1 an jumate 2. Bafta!

| NickName01 a răspuns:

Dacă ai fi tu în situaţia asta spre exemplu,
Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte... divorţul este inevitabil!

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| Sticket a răspuns:

Daca ea isi doreste la 14 ani are probleme cu capu, va regreta mai tarziu si se va da cu capul de pereti.

| Rachetul a răspuns:

Prea devreme ai destul timp

| Mimiiiiii a răspuns:

Dar de ce as regreta dupa ce fac acest pas?

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Pai... de obicei trebuie sa te gandesti ceea ce vrei cu adevarat. Daca o sa iti incepi viata sexuala cu cineva de care nu iti place o sa urasti toata viata ta sex-ul. Am avut o colega in clasa care se cupla si banuiesc, evident ca facea sex din placere cu orice tip care avea nevoie de sex. A inceput sa se urasca. Fara povesti, sunt chestii reale. De unde stiu, toti baietii spune-au ca este extrem de buna iar eu cum sunt prieten cu baietii, am aflat.

| Mimiiiiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar cu el vreau sa intretin relatii sexuale. Oricum avem deja 11 luni.Consider ca este mult timp! Nu mi-a cerut din primele saptamini, dar doar acum!

| anonim_4396 explică (pentru Mimiiiiii):

Important e sa aveti unde. Oricum o sa fie o experienta de neuitat.

| selenutza a răspuns:

Ar putea sa isi strice viata! Gandeste-te ca are un copil! ii nenoroceste viata si o sa regrete! eu nici moarta nu as face dragoste, si am 19 ani! in viata nu te grabi! trebuie sa stie daca are incredere in el etc! de cand sunt impreuna? eu am 2 ani de cand sunt cu un baiat si nu am avut cu el un sarut! sau primul sarut nu l-am avut!

| Mimiiiiii a răspuns (pentru selenutza):

De ce? Sunteti la departare sau cum?

| Babydoll100 a răspuns:

Buna! Eu spun ca este prea devreme pentru a avea relatii sexuale..Are doar 14 ani.Mie teama ca peste ceva timp sa nu regrete.Fiecare adolescent este curios si tentat sa incerce ceva nou dar eu zic ca ar trebui sa mai astepte.Ii doresc multa bafta prietenei tale si sa faca alegerea cea mai potrivita.